Drugie podejście do oczyszczalni

Józefów nie rezygnuje z budowy własnej oczyszczalni ścieków. Władze w trybie pilnym podjęły decyzję o złożeniu wniosku o unijne dofinansowanie. Mowa o wsparciu w wysokości aż 45 mln zł. Część tej kwoty ma być przeznaczona na budowę oczyszczalni.

Wizualizacja_05

Mimo protestów części mieszkańców i skarg ekologów Józefów wraca do pomysłu budowy oczyszczalni ścieków nad Świdrem. Inwestycję chce w części zrealizować z pieniędzy pochodzących z przewidzianego na lata 2014-2020 unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wnioski o dofinansowanie były przyjmowane zaledwie od 30 października ub. roku do 29 stycznia. Czasu było więc niewiele, a pieniądze do pozyskania są ogromne, bo aż około 45 mln zł.

Żeby ubiegać się o unijne wsparcie, władze już przy konstrukcji tegorocznego budżetu, a także w Wieloletniej Prognozie Finansowej, zabezpieczyły środki na wkład własny w kwocie nieco ponad 26 mln zł. Udało się przygotować projekt inwestycyjny o całkowitej wartości przekraczającej 70 mln zł netto. Dla porównania tegoroczny budżet gminy zaplanowano na poziomie 86,5 mln zł.

Jak władze Józefowa chciałyby zainwestować unijne pieniądze? Planują między innymi skanalizowanie i zwodociągowanie nadwiślańskiej części miasta, która, co podkreślali radni z komisji budżetowo-gospodarczej, bez dofinansowania nieprędko doczeka się takiej inwestycji. W sumie chcą wybudować około 20 km kanalizacji i 21 km wodociągu, co będzie kosztowało 28 mln zł. Za 27 mln zł ma być wybudowana oczyszczalnia ścieków, a za ponad 1,5 mln zł planowana jest przebudowa pierwszej i największej przepompowni ścieków w mieście, usytuowana przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Świderskiej. Ta przepompownia, funkcjonująca już prawie 18 lat, jest źródłem nieprzyjemnych zapachów, a po przebudowaniu jej na tłocznię wszystko będzie hermetyczne i w okolicy wreszcie przestanie śmierdzieć. Ponadto zostanie zakupiony specjalistyczny pojazd na potrzeby sprawnego zarządzania siecią kanalizacyjną, a także wprowadzony program efektywnego zarządzania systemem wodociągowym i kanalizacyjnym – chodzi tu m.in. o system monitoringu sieci, a także zdalnego odczytu wodomierzy. Te dwie inwestycje będą kosztować w sumie prawie 5 mln zł.

W środę, 27 stycznia radni stosowną uchwałą upoważnili burmistrza do podjęcia działań w staraniach o unijną kasę. Wniosek został złożony już dwa dni później. Z informacji uzyskanej przez nas w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że wnioski wysłane pocztą wciąż napływają (liczy się data nadania). Ich wstępna weryfikacja powinna odbyć się jeszcze w lutym.

Wyniki konkursu powinny być znane już w czerwcu, jednak w Józefowie nikt w to nie wierzy. Dotychczas rozpatrywaniem wniosków zajmował się WFOŚiGW, obecnie robi to Narodowy Fundusz. To oznacza, że w jednym miejscu będą rozpatrywane wnioski z całego kraju i raczej wątpliwe, aby w ciągu niespełna pięciu miesięcy konkurs udało się rozstrzygnąć.

Jeśli jednak wszystko pójdzie dobrze, czyli miasto otrzyma dotację i zrealizuje zaplanowane inwestycje, to władze obiecują, że już za pięć lat mieszkańcy mogą spodziewać się obniżki opłat za wodę i ścieki, bo Józefów będzie miał swoją oczyszczalnię. W ubiegłym roku ogłoszono przetarg na jej budowę, ale nie został on rozstrzygnięty. Miasto nie mogło wyłonić wykonawcy, bo nie udało się zgromadzić całej kwoty potrzebnej do realizacji inwestycji. Na przeszkodzie stanęły też względy formalne.

Najpierw u Wojewody Mazowieckiego, a później w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym dwa stowarzyszenia ekologiczne zaskarżyły pozwolenie na budowę. Obie instancje skargę odrzuciły, jednak 31 sierpnia 2015 roku ekolodzy odwołali się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie złożyli skargę kasacyjną. Ta sprawa jest ciągle w toku.

One thought on “Drugie podejście do oczyszczalni

  • 12 lutego 2016 o 18:49
    Permalink

    Zielony bełkot lewaków i tak wszystko zaprzepaści.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.