MARIA dobra na raka

Jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA w Otwocku Świerku odgrywa niezwykle ważną rolę w medycynie nuklearnej ratującej ludzkie życie. Z napromienianych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) tarcz uranowych uzyskuje się izotop, wykorzystywany w diagnostyce i terapii nowotworowej na całym świecie.

MARIAN

W diagnostyce nowotworów niezastąpiona jest medycyna jądrowa. Na świecie jest zaledwie kilka reaktorów badawczych zapewniających napromienianie tarcz uranowych służących do produkcji molibdenu-99 – izotopu niezbędnego do wytwarzania radiofarmaceutyków na potrzeby medycyny nuklearnej.

– Bez polskiego reaktora MARIA nie można byłoby zaspokoić potrzeb medycyny nuklearnej na świecie – podkreśla mgr inż. Grzegorz Krzysztoszek, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej NCBJ. – Choć pierwsze prace nad wytwarzaniem molibdenu prowadziliśmy już w latach 70., to w produkcję na skalę przemysłową włączyliśmy się w lutym 2010 roku. Od tego momentu wyprodukowaliśmy taką jego ilość, która pozwala na zapewnienie pomocy dla 75,5 mln pacjentów! W 2014 roku nasz reaktor zapewnił blisko 20 proc. światowej produkcji molibdenu-99. Mając odpowiednie warunki do działania, jesteśmy gotowi zwiększyć tę produkcję – dodaje dyrektor Krzysztoszek.

Kierownictwo NCBJ w tym zakresie ma ambitne plany.  – Choć produkcję molibdenu-99 zdominowały cztery firmy, to pracujemy nad inwestycją, która pozwoli nam mieć każdy element całego procesu. Teraz jesteśmy w posiadaniu reaktora napromieniającego tarcze uranowe oraz Ośrodka Radioizotopów POLATOM, produkującego generatory technetu-99. Brakuje nam laboratorium przetwórczego – przyznaje prof. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ. Polscy naukowcy przygotowują projekt tej inwestycji, której realizacja ma kosztować 35 mln euro. NCBJ stara się o uzyskanie odpowiedniego finansowania na jej zrealizowanie. Projekt miałby zostać zlokalizowany w Świerku, obok reaktora MARIA. Nowa inwestycja mo-głaby powstać w ciągu trzech lat i dzięki niej Polska stałaby się potentatem na rynku medycyny nuklearnej na świecie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.