Weź pieniądze i nie truj!

Mamy dobrą informację dla mieszkańców Otwocka: jest szansa na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. 15 lutego rozpoczął się nabór wniosków na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

mapa

O problemie z zanieczyszczonym powietrzem obszernie pisaliśmy w jednym ze styczniowych numerów w tekście „Trucizna wisi w powietrzu”.

Przypomnijmy. Otwock znalazł się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce pod względem jakości powietrza. Stężenie rakotwórczego benzoalfapirenu przekracza u nas aż ośmiokrotnie dopuszczalną normę. To skutek spalania w domowych piecach miału węglowego i wszelkiego rodzaju śmieci. Z myślą o poprawie jakości powietrza Urząd Miejski w Otwocku uruchomił program dotacji, mającej na celu zachęcenie do wymiany przestarzałych pieców. Wnioski o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła można już składać od poniedziałku, 15 lutego.

Na co dofinansowanie?
Dotacja udzielana jest na wymianę dotychczasowego źródła ciepła na nowe, korzystniejsze z punktu widzenia energetycznego i ekologicznego. Jednym z warunków jej otrzymania jest całkowita likwidacja starego źródła ciepła. Nie dostaniemy dotacji na instalacje zamontowane w nowo budowanych budynkach.

Kto może otrzymać dotację?
Mogą ją otrzymać wszyscy posiadacze budynków i lokali położonych na terenie miasta Otwocka: zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, instytucje oraz wspólnoty mieszkaniowe.

Jakiego rodzaju nowe źródła ciepła mogą być dotowane?
Zgodnie z wprowadzonym w życie programem dofinansowanie uzyskać można tylko na przyłączenie nieruchomości do miejskiego systemu ciepłowniczego lub miejskiego systemu gazowniczego, montaż pompy ciepła, systemów solarnych i fotowoltaicznych, kotłów gazowych, olejowych i kotłów węglowych o co najmniej piątej klasie zgodnej z normą PN EN 303-5:2012

Ile dostaniemy?
Wysokość dotacji zależy od rodzaju nowego źródła ciepła oraz od usytuowania nieruchomości, na której dokonujemy wymiany. Na obszarze z największymi przekroczeniami dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń dotacje są o 10 proc. wyższe. W Otwocku to ścisłe centrum miasta oraz dzielnica Kresy i część Świdra (patrz: zaznaczony obszar na mapie).

Co należy zrobić, aby uzyskać dotację?

  • Złożyć kompletny wniosek do prezydenta Otwocka o udzielenie dotacji.
  • Podpisać umowę o udzieleniu dotacji pomiędzy wnioskodawcą a prezydentem miasta.
  • Wykonać nową instalację i zlikwidować starą. Należy to zrobić w tym samym roku kalendarzowym, w którym został złożony wniosek o udzielenie dotacji.
  • Złożyć kompletny wniosek do prezydenta o wypłatę dotacji. Należy to zrobić w terminie do 31 października roku kalendarzowego, w którym został złożony wniosek o udzielenie dotacji.

UWAGA! Wyżej wymieniona kolejność jest bardzo ważna. Wymianę źródeł ciepła rozpoczynamy dopiero po podpisaniu umowy. Inaczej możemy się spotkać z odmową przyznania dotacji.

tabelka

Więcej informacji na temat dotacji można uzyskać:

  • w urzędzie miasta, ul. Armii Krajowej 5, budynek C, pokój 4
  • na stronie internetowej urzędu: http://www.otwock.pl
  • pod numerem telefonu 22 779 20 01, wew. 171
  • pisząc na adres e-mail: srodowisko@otwock.pl

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.