Mała szkoła, duża modernizacja

W zeszłym roku józefowskie maluchy wróciły do „małej szkoły”, czyli budynków odzyskanych od WSGE przy ul. Sienkiewicza. W najbliższym czasie podstawówkę czeka gruntowna termomodernizacja i rozbudowa.
Z audytu wynika, że po termomodernizacji koszty eksploatacji  budynku mogą się zmniejszyć aż o 70 proc.
Z audytu wynika, że po termomodernizacji koszty eksploatacji budynku mogą się zmniejszyć aż o 70 proc.

Jeszcze w ubiegłym wieku władze  Józefowa wynajęły budynek szkoły przy ul. Sienkiewicza Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej. Dzięki powołaniu uczelni miasto miało stać się tętniącym życiem centrum akademicko-naukowym. Sytuacja demograficzna w następnych latach zaczęła się jednak zmieniać i władze Józefowa doszły do wniosku, że nieruchomość zajmowana przez wyższą uczelnię jest niezbędna do zapewnienia dzieciom właściwych warunków do nauki. Zaczęto czynić starania, by teren z zabudowaniami odzyskać. Udało się to ponad rok temu po długotrwałym sądowym postępowaniu.

Więcej miejsca dla pierwszaków
Po odzyskaniu szkoły podjęto trudne działania, by w ciągu kilku miesięcy przystosować budynki do przyjęcia najmłodszych uczniów. Wydano na ten cel ponad 1,2 mln zł.

– Od września ubiegłego roku w „nowym” budynku szkoły uczą się dzieci z klas pierwszych i drugich – mówi Jolanta Czarnecka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Romualda Traugutta w Józefowie. Na  piętrze i parterze budynku znajduje się po pięć klas, a także gabinet psychologiczno-pedagogiczny, świetlica otwarta do godz. 18.00, pokój nauczycielski i pracownia komputerowa. W piwnicy zlokalizowane są szatnie i pomieszczenia socjalne. Tuż obok znajduje się hala sportowa z trzema salami, administrowana przez ICSIR, gdzie odbywają się m.in. zajęcia wychowania fizycznego, a także lekcje tańca czy też zajęcia z judo. – Klasy są niewielkie, przystosowane do potrzeb małych dzieci, ciągi komunikacyjne oznaczone są specjalnymi kolorami. Naprawdę dołożono wszelkich starań, by szkoła była jak najbardziej przyjazna najmłodszym uczniom – mówi dyrektor Czarnecka. Za chwilę przyznaje jednak, że pewnym utrudnieniem przy gorszych warunkach pogodowych jest brak w budynku szkoły stołówki. – Stołówka szkolna mieści się w głównym budynku szkoły i dzieci muszą przechodzić przez ulicę, by zjeść w niej obiad – słyszymy do dyrektor szkoły. To ma się jednak wkrótce zmienić.

Wydadzą, aby zaoszczędzić
Adaptacja budynków szkoły do potrzeb pierwszoklasistów to pierwszy krok do gruntownej modernizacji. Główny budynek szkoły jest stary i nieszczelny, przez co koszt jego ogrzewania jest bardzo wysoki. Dlatego w tegorocznym budżecie zapisano milion złotych na głęboką termomodernizację „małej szkoły”.

– Planujemy nie tylko docieplenie budynków, ale także modernizację ogrzewania. Trzy piece gazowe, będące w złym stanie technicznym, wymienimy na nowy piec gazowy połączony z pompą ciepła. Planujemy także instalację paneli fotowoltaicznych do produkcji prądu oraz rekuperację, czyli odzysk ciepła z wentylacji. W planowanej inwestycji ważny jest także jej aspekt ekologiczny. Dzięki termomodernizacji zostanie znacząco ograniczona niska emisja, czyli zmniejszy się min. emisja dwutlenku węgla do atmosfery – podkreśla Joanna Iwanik z Referatu Realizacji Projektów UM. Z audytu energetycznego określającego, ile energii zużywa budynek dzisiaj i ile będzie zużywał po termomodernizacji, wynika, że koszty eksploatacji mogą się zmniejszyć aż o 70 proc.

– Planujemy pozyskanie na termomodernizację środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, na złożenie wniosku mamy czas do 2 marca, niestety z uwagi na to, że przy takich konkursach procedury są długotrwałe, najprawdopodobniej zaczniemy realizację naszych planów w czwartym kwartale tego roku od wymiany kotłów, a wszelkie prace budowlane wykonywane będą prawdopodobnie w roku następnym –  mówi Joanna Iwanik.

Dodatkowo nad starą kotłownią powstanie stołówka, która będzie połączona bezpośrednio z budynkiem. Planowane jest także wybudowanie łącznika, czyli specjalnego korytarza, który połączy szkołę z halą sportową. Miasto myśli także o termomodernizacji samej hali. Na wszystkie te inwestycje władze Józefowa będą starały się pozyskać dofinansowanie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.