Na razie tylko na papierze

– Jeśli nie uda się rozpocząć budowy, to i tak zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby w tym roku dobrze przygotować się do realizacji tej inwestycji – mówi o planach budowy nowego mostu na Świdrze starosta Mirosław Pszonka. Pierwszym krokiem ma być  uaktualnienie dokumentacji technicznej.

moost

O budowie drugiego mostu na Świdrze mówi się już od wielu lat. Od wielu też lat powiatowy samorząd w swoim budżecie rezerwuje na ten cel środki finansowe. W tym roku na budowę nowej przeprawy zarezerwowano okrągłą sumę – dokładnie 2 mln zł. Niestety wszystko wskazuje na to, że wzorem poprzednich lat także i teraz prace budowlane nie ruszą.

Jak zawsze głównym problemem są pieniądze. Według wstępnych wyliczeń mostowa przeprawa ma kosztować ok. 39 mln zł. Takich środków powiat w swoim budżecie nie ma. Dlatego władze powiatu, licząc na współpracę z samorządami Otwocka i Józefowa, chciałyby na inwestycję pozyskać pieniądze z zewnątrz. – Aby zwiększyć szanse na dofinansowanie zewnętrzne budowy mostu na rzece Świder, łączącego Otwock z Józefowem w ciągu ulic Jana Pawła II i Sikorskiego, obie gminy wraz ze starostwem powinny zacząć mówić  wspólnym głosem w sprawie tej inwestycji – twierdzi dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Płaczek.

O ile inicjatywa ta zyskała przychylność władz Otwocka, to józefowscy samorządowcy nadal niechętnie odnoszą się do swojego udziału w tym przedsięwzięciu. Podczas grudniowej sesji Rady Miasta Józefowa wicestarosta Paweł Rupniewski zachęcał józefowskie władze do ujęcia w projekcie budżetu na 2016 rok finansowego wsparcia dla realizacji idei budowy mostu na Świdrze. W odpowiedzi od burmistrza Stanisława Kruszewskiego usłyszał jednak, że miasta Józefowa nie stać na współfinansowanie tej inwestycji. Zdaniem burmistrza władze powiatu powinny na ten cel szukać środków zewnętrznych oraz poparcia inicjatywy budowy mostu przez wszystkie gminy sąsiadujące z Otwockiem.

Jak zapewnia starosta Mirosław Pszonka, brak finansowego wsparcia ze strony Józefowa nie oznacza wycofania się powiatu z planów budowy mostowej przeprawy. – Bez względu na stanowisko Józefowa w tym roku i tak trudno byłoby nam wystąpić z wnioskami o dofinasowanie tej inwestycji. Jak się okazuje, część mostowej dokumentacji jest już nieaktualna i trzeba ją zaktualizować – przyznaje „Linią” Mirosław Pszonka.

– W tym roku doprowadzimy do uaktualnienia tej dokumentacji, wydania decyzji o warunkach zabudowy i wykupu, jeśli nie wszystkich, to przynajmniej części terenów pod nowy most, tak żeby przygotować pole do prac na przyszły rok. Już w tej chwili trwają prace aktualizujące dokumentację, które w najbliższej przyszłości pozwolą wydać decyzje w ramach ZRID (Zezwolenia na Realizację inwestycji Drogowych – przyp. red.). Nikt nas nie powstrzyma od zrobienia tych pierwszych kroków – deklaruje starosta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.