Marysieńka wyleczy sarny i dziki

Kosztował cztery miliony złotych, a jego budowa trwała półtora roku. Kilka dni temu w Marysinie Wawerskim otwarto nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny dla zwierząt pod wdzięczną nazwą „Marysieńka”. Tu ranne lub chore dzikie zwierzęta mogą liczyć na profesjonalną opiekę weterynarzy i szybki powrót do zdrowia. Są już nawet pierwsi pacjenci: dwa dziki, dwie sarny, nietoperz i jeż.

Lasy Wawra i powiatu otwockiego są domem wielu dzikich zwierząt. Na tym terenie krzyżują się drogi ludzi i leśnych ssaków, m.in. żyjących tu dzików, saren, łosi, bobrów czy wydr. Dzikie zwierzęta coraz częściej zapuszczają się w okolice osiedli, przebiegając przez drogi szybkiego ruchu. Wiele takich wypraw kończy się bolesnym zderzeniem z pędzącym samochodem. Teraz chore lub poturbowane w wypadku drogowym zwierzę będzie miało szansę na powrót do zdrowia, a tym samym powrót do naturalnego środowiska.

Kilka dni temu na terenie lasu miejskiego w Wawrze otwarto nowoczesny leśny ośrodek rehabilitacyjny „Marysieńka”, gdzie znajdują się lecznica z pomieszczeniami do rehabilitacji zwierząt oraz wybiegami i wolierami dla ptaków. Nowy budynek ma dwie kondygnacje o powierzchni 867,44 m2. Jego architektura nawiązuje do tradycyjnych leśniczówek. Budynek ma kształt litery L. W skrzydle północno-wschodnim znajduje się część administracyjno-biurowa, a w skrzydle zachodnim rehabilitacja zwierząt z boksami i wybiegami. W tej strefie znajdują się: gabinet weterynaryjny, magazyn leków, pomieszczenia socjalne, magazyn pasz i pomieszczenie odchowalni zwierząt.

Wybiegi dla zwierząt to trzy boksy o wymiarach 11 x 4 m i jeden boks przylegający do gabinetu weterynarza, wydzielone parkanami z drewnianych bali. Ta część ma też ogrodzenie z siatki odpornej na zerwanie przez zwierzęta z bramą i furtkami.

Gabinet weterynaryjny wyposażony jest m.in. w aparat RTG, system radiografii cyfrowej, USG oraz urządzenie do narkozy wziewnej. Sala zabiegowa zaopatrzona jest także w niezbędne narzędzia chirurgiczne, lampy zabiegowe i bakteriobójcze, stół operacyjny oraz niezbędne leki.

– Rolą ośrodka rehabilitacyjnego jest nie tylko pomoc dzikim ssakom, ale także dbałość o różnorodność ekosystemów stolicy – podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Dzięki tej placówce możemy liczyć na właściwe i szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów, jakie czasami wynikają z obecności dzikich zwierząt w mieście – tłumaczy wiceprezydent Warszawy.

„Marysieńka” udzieli pomocy wszystkim zwierzętom, które są chore, ranne, osierocone lub wymagają tymczasowej opieki, leczenia i rehabilitacji. Ośrodek pomoże im również przystosować się do samodzielnego życia w naturalnym środowisku. „Marysieńka” zaopiekuje się leśnymi zwierzętami, które zostały poszkodowane w wypadku drogowym lub pogryzione przez psy. Trafią tu również młode, które zostały zabrane z lasu do domu przez nieodpowiedzialnego mieszkańca miasta.

Dlaczego placówka w Marysinie Wawerskim jest taka wyjątkowa? Bo w tym miejscu kontakt człowieka z leśnym zwierzęciem, tymczasowo przebywającym w ośrodku, jest ograniczony do minimum. Pracownicy „Marysieńki” podkreślają, że dzięki temu zwierzęta nie są narażone na stres, a poza tym nie przyzwyczajają się do obecności człowieka. – Dzięki temu leśny przyjaciel, który wyzdrowieje w naszym ośrodku, będzie mógł szybko wrócić do naturalnego środowiska – zapewniają pracownicy. Jeśli jednak zwierzę nie będzie mogło wrócić do lasu, wtedy trafi do jednego ze specjalnych azyli, w których panują odpowiednie dla niego warunki.

 • Ośrodek „Marysieńka”
  Udziela pomocy wszystkim dzikim zwierzętom, które są chore, ranne, osierocone lub które wymagają tymczasowej opieki w zakresie leczenia i rehabilitacji oraz przystosowania do samodzielnego życia. Zwierzęta, które trafią do placówki, mają szansę na powrót do zdrowia, a tym samym na powrót do naturalnego środowiska.
 • Z historii:
  Pierwszy Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Warszawie powstał w listopadzie 2008 r. i był zlokalizowany w Powsinie, na terenie Ogrodu Botanicznego PAN. Od początku swojej działalności przyjął 3384 „pacjentów”. Były to m.in. bobry, dziki, gronostaje, jenoty, jeże, krety, króliki, kuny, lisy, łasice, łosie, nietoperze, piżmaki, sarny, wiewiórki, wydry i zające.
  Obecnie placówka zlokalizowana jest przy ul. Korkowej 170a w Wawrze, w kompleksie leśnym Las Sobieskiego. Na ternie ośrodka powstał nowoczesny budynek, który pełni rolę leśniczówki, lecznicy zwierząt leśnych oraz siedziby Lasów Miejskich-Warszawa.

UWAGA Jeżeli jesteś świadkiem zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, skontaktuj się pod całodobowym numerem z pracownikami ds. łowiectwa 600 020 746 (teren Warszawa) lub z ośrodkiem „Marysieńka” w godz. 7-21 pod nr tel. 22 756 34 75

2 komentarze do “Marysieńka wyleczy sarny i dziki

 • 23 lutego 2016 o 14:32
  Permalink

  Czy ośrodek przyjmuje zwierzęta tylko z terenów administracyjnie przynależnych do Warszawy czy również z takich jak powiat otwocki ktoś wie?

  Odpowiedz
  • 25 lutego 2016 o 14:36
   Permalink

   Teoretycznie nie, ale jak np. otwocka straż miejska przekaże dzika Eko-patrolowi – wtedy się da 🙂

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.