Wspaniała walczy o kanalizację

Kanalizacja to w Otwocku luksus, który nie każdy ma. W takiej sytuacji są mieszkańcy domów przy ul. Wspaniałej w Wólce Mlądzkiej. Od kilku lat usilnie zabiegają u władz miasta o doprowadzenie sieci za wschodnią część Świdra. Problemem są jednak pieniądze i warunki techniczne.

willa

Szanse na poprawę warunków życia mieszkańcom tej części miasta miał dać Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych na lata 2016-2020, które są w posiadaniu Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Jednak rada miasta planu nie przyjęła.

Gorsi, bo mieszkają za rzeką
Dokument przewiduje budowę kanalizacji w ul. Wspaniałej. Radni uszczegółowili w nim zapis, że kanalizacja może być tam wybudowana, pod warunkiem że na inwestycję będą przeznaczone środki zewnętrzne.

– To jest zamknięcie nam ścieżki do kanalizacji. Jeżeli państwu to się nie podoba, bo jest to droga inwestycja, gdyż jest za rzeką, to podejmijcie rozmowy z Wiązowną, radą ministrów, żeby zmienić granice gminy. Może nas trzeba przerzucić do sąsiedniej gminy. Wtedy tam będziemy płacić podatki, nie trzeba będzie za rzeką budować kanalizacji i wszystkim będzie lepiej. Nie powinniśmy być traktowani gorzej tylko dlatego, że takie są granice gminy! – mówił na sesji rady miasta 15 lutego wzburzony mieszkaniec domu przy ul. Wspaniałej.

– Chcemy, żeby kanalizacja tam powstała, jeżeli zasada „zanieczyszczający płaci” będzie zachowana – odpowiedział przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. – Zasada ta dotyczy głównie eksploatacji, więc jeżeli państwo będziecie mieć taką liczbę wniosków dotyczącą pod-łączeń, która zbilansuje użytkowanie tego fragmentu sieci przynajmniej w większości to my oczywiście wyrazimy zgodę. Ten wymóg jest konieczny, aby pozostali mieszkańcy nie ponosili kosztów eksploatacji wybudowanego odcinka oraz aby nie podnosić dotychczasowych cen w całym otwocku – wyjaśnia przewodniczący. Najpierw musi powstać projekt techniczny inwestycji, na który czekamy, żebyśmy mogli określić koszt eksploatacji tej sieci w przyszłości oraz liczbę użytkowników – dodaje Margielski. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że zasada, o której wspomniał przewodniczący, nie była w pełni realizowana na innych obszarach miasta, gdzie zbudowano kanalizację. – Nie płacili wyłącznie mieszkańcy, tylko inwestycja była finansowana po części
z środków zewnętrznych i OPWiK – argumentowali. Owszem, dlatego nasz warunek tyczy się tylko i wy-łącznie eksploatacji przyszłego kolektora, a nie jego budowy odpowiada nam przewodniczący rady.

Milion z kieszeni mieszkańców
Głos w sprawie zabrał też inny mieszkaniec, naczelnik wydziału kultury i promocji w urzędzie miasta Andrzej Wysoczański. – We wrześniu ubiegłego roku byliśmy u pana z mieszkańcami i rozmawialiśmy na temat procedury rozpoczęcia skanalizowania tego fragmentu Otwocka – zwrócił się do Jarosława Margielskiego. – Podyktował nam pan kwoty, jakie miały znaleźć się w budżecie przyjętym przez radę. Niestety tak się nie stało. Po obradach komisji w oczyszczalni dowiedzieliśmy się, że pan przewodniczący i grupa radnych chcą wprowadzić zapis, który uniemożliwi zbudowanie kanalizacji do 2020 roku (chodzi o wspomniany wcześniej sposób finansowania inwestycji – przyp. red.) – mówił Wysoczański. Margielski przypomniał, że zgodnie z sugestią prezydenta, radni nie umieścili zapisu dt. projektu w budżecie, ponieważ ma się on znaleźć w Wieloletnim Planie OPWiK.

Mieszkańcy wywołali do tablicy radną ze swojego okręgu Monikę Kwiek, żeby poparła ich sprawę. – To nie chodzi o dobrą bądź złą wolę radnej. Problem ul. Wspaniałej jest złożony. Tam teren jest skomplikowany, nawet w kwestii przygotowania dokumentacji. Chodzi też o koszty. Tu jest wstępnie wyliczone 1 mln 140 tys. zł. Co do wprowadzonych do planu zapisów, to nie jest powiedziane, że zadanie zostanie zrealizowane ze stu procent dofinansowania, tylko z zapewnieniem dofinansowania ze środków zewnętrznych. W planie czytamy, że spółka zamierza pozyskiwać środki z różnych źródeł: dotacji, pożyczek, kredytów i środków zewnętrznych. Wszystkie inwestycje w tym planie zależne są od pozyskania tych pieniędzy, nie tylko kanalizacja w ul. Wspaniałej – tłumaczy radna Monika Kwiek. Do sprawy odniósł się też obecny na sesji prezes OPWiK.

– Takie same były problemy i dywagacje, czy damy radę w przypadku wodociągu. I co? Wólka Mlądzka ma wodociąg i mieszkańcy wreszcie piją zdrową wodę. Jeżeli założyliśmy w planie pięcioletnim, że wybudujemy w Wólce Mlądzkiej kanalizację, to tak zrobimy. Trudności polegają tylko na tym, że proces przygotowania inwestycyjnego jest długi. Zakładamy, że w ciągu dwóch lat uzyskamy decyzję środowiskową, wykonamy dokumentację i pozyskamy kosztorys – zadeklarował Mieczysław Kostyra.

– Tylko, panie prezesie, ten milion złotych na kanalizację w ul. Wspaniałej trzeba z czyjejś kieszeni wziąć. I wiem, że nie z pana – zwrócił uwagę radny Krzysztof Kłósek. – Z pana kieszeni – odpowiedział mu prezes OPWiK. – Tak, między innymi, jako mieszkańca Otwocka – przyznał radny.

W rozmowie z „Linią” zdradził on, że obecnie sprawę m.in. budowy wodociągu w ul. Wspaniałej badają CBA oraz komisja rewizyjna rady miasta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.