Koniec reklamowej samowoli

Wiązowscy radni podjęli decyzję o przystąpieniu samorządu do ustalania kryteriów, na podstawie których będzie można umieszczać w przestrzeni publicznej na terenie gminy różnego rodzaju ogłoszenia i banery reklamowe.

reklamy

Reklamy, banery oraz szyldy rozmieszczane byle jak i gdzie popadnie – na elewacjach budynków, słupach i ogrodzeniach, a nawet na drzewach – nie będą już szpecić krajobrazu Wiązowny. Niebawem będzie je można umieszczać tylko w wybranych miejscach, a do tego będą musiały spełniać określone przez samorząd warunki. Ustawa krajobrazowa, która weszła w życie 11 września 2015 roku, przyznała lokalnym władzom nowe kompetencje w zakresie kreowania przestrzeni publicznej i ochrony krajobrazu, a także przeciwdziałania negatywnym zjawiskom degradacji tej przestrzeni.

Wiązowscy radni już w styczniu dali wójtowi zielone światło w sprawie przygotowania jednolitych zasad umieszczania reklam na terenie gminy. Na ich podstawie samorząd będzie miał możliwość ścigania i przede wszystkim karania reklamodawców łamiących przepisy. W urzędzie gminy powstał już zespół, którego zadaniem będzie opracowanie uchwały krajobrazowej. Władze nie zamierzają lokalnego prawa w tym zakresie tworzyć same. Chcą to robić w oparciu o opinie mieszkańców i przedsiębiorców. Dlatego każdy może wyrazić swoje zdanie, wypełniając online ankietę dostępną na stronie internetowej urzędu http://www.tuwiązowna.pl. Kwestionariusz zawiera kilka prostych pytań. Można go też pobrać i po wypełnieniu przesłać e-mailem na adres urzad@wiazowna.pl lub po wydrukowaniu do- starczyć osobiście do biura obsługi mieszkańców w urzędzie gminy. Ankiety przyjmowane będą do 15 marca.

Jest szansa, że dzięki ujednoliceniu zasad umieszczania banerów skończy się reklamowy chaos, jaki panuje teraz w gminie Wiązowna. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje też sąsiedni Józefów, gdzie od kilku miesięcy trwają prace nad stworzeniem jednolitych norm umieszczania reklam w przestrzeni publicznej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.