(Nie) gotowi na pielgrzymów

Msza święta w parku, posiłek na targowisku miejskim, akcje ewangelizacyjne na skwerze 7 Pułku Łączności – to tylko niektóre wydarzenia, jakie odbędą się w Otwocku w ramach Dni Diecezji poprzedzających Światowe Dni Młodzieży.
Władze miasta deklarują współpracę z księżmi, ale na konkrety musimy jeszcze poczekać
Władze miasta deklarują współpracę z księżmi, ale na konkrety musimy jeszcze poczekać

20 lipca do otwockich parafii i rodzin przybędą pielgrzymi różnych narodowości, aby pięć dni później wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Na temat organizacji pobytu pielgrzymów w Otwocku radni, prezydent i księża rozmawiali na komisji 23 lutego.

– Już w zeszłym roku mieliśmy kontakt z diecezją w tym temacie. Zależy nam, żeby wszystkie sprawy dograć. Uda się to wkomponować w uroczystości z okazji 100-lecia miasta. Jesteśmy w stanie pokazać się jako miasto przyjazne dla gości – zwrócił się do księży prezydent Zbigniew Szczepaniak i dodał, że szczegóły zostaną uzgodnione później.

– A co stoi na przeszkodzie, abyśmy teraz omówili, gdzie odbędzie się modlitwa czy wspólny posiłek, a nie odkładali wszystko na później, tak jak było w przypadku wigilii dla osób bezdomnym i potrzebujących? – zwrócił się do prezydenta przewodniczący komisji radny Marcin Kraśniewski.

– Szanowny Panie nie wiemy, ile osób do nas przyjedzie, i nie mamy konkretów, to o czym mamy rozmawiać? Oczywiście do dyspozycji księży możemy dać park miejski, Skwer 7 Pułku, stadion OKS, jesteśmy otwarci na współpracę – podkreślał Szczepaniak.

– Możemy już ustalić, jak będzie wyglądać spotkanie w Otwocku, na ile to osób, to sprawa drugorzędna, miejsca można ustalić i zarezerwować – uważa ks. proboszcz Cezary Krawczyński. Ksiądz Jakub Bieliński, który jest koordynatorem Dni Diecezji na terenie Otwocka, dodał, że rejestracja młodzieży jeszcze trwa. Na naszą diecezję przewidziane jest 10 tys. osób, a do tej pory zarejestrowały się cztery tysiące.

Radny Marcin Kraśniewski już po zakończeniu komisji złożył wniosek, aby z budżetu miasta (z rezerwy ogólnej) przeznaczyć 80 tys. zł na pomoc w organizacji Dni Diecezji na terenie Otwocka. – Pozwoli to m.in. na zorganizowanie wspólnego posiłku dla ok. 1,5 tysiąca pielgrzymów, zakup prowiantu, budowę sceny w parku miejskim, ochronę, zakup pamiątek z logo Otwocka oraz inną niezbędną pomoc dla Otwockich Parafii zaangażowanych w ŚDM 2016 – argumentuje wniosek Kraśniewski.

Radny wystosował też pismo do księży obecnych na spotkaniu w którym przeprasza duchownych za „kanwę rozmowy oraz brak rzeczowych ustaleń na komisji, które powinny zostać podjęte na posiedzeniu… Jako członkowie Rady Miasta Otwocka czujemy się współodpowiedzialni za godne przyjęcie pielgrzymów oraz organizację Dni Diecezji na terenie naszego miasta, a to wymaga odpowiedniego przygotowania oraz szeroko pojętej współpracy. Tym samym nie podzielam stanowiska zaprezentowanego przez prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka, jakie przedstawił na  komisji.

W opinii większości członków Rady Miasta Otwocka Światowe Dni Młodzieży, które dodatkowo odbywają się w 1050. rocznicę chrztu Polski, powinny być zwłaszcza polem do mobilizacji, współpracy oraz duchowego pojednania. Mając na uwadze nieuchronnie zbliżający się termin 20 lipca, uważam za konieczne podjęcie istotnych decyzji organizacyjnych” – czytamy w piśmie radnego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.