Możemy być zabytkiem

Na stanowisko Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wróciła Barbara Jezierska. Czy to oznacza, że wróci pomysł wpisania jednej trzeciej Otwocka do rejestru  zabytków? – Jeśli władze miasta nic nie zrobią w sprawie gminnej ewidencji zabytków, to z pewnością tak – mówi Wiktor Lach, społeczny opiekun zabytków w powiecie otwockim.
sad
Jednym z otwockich zabytków jest Willa Racówka przy ul. Czaplickiego 7, dawna siedziba sądu

Sześć lat temu mieszkańców Otwocka zaniepokoiła informacja, że konserwator zabytków chce wpisać część terenu miasta do rejestru zabytków. Gdyby tak się stało, na obszarze Śródborowa, Świdra, Soplicowa i części centrum bez zgody konserwatora nie można by m.in. wymienić starych okien
w drewniaku, postawić garażu, a nawet płotu. Na wszystko potrzebna byłaby zgoda konserwatora. Taki pomysł w 2010 roku miała Barbara Jezierska, ówczesny Mazowiecki Konserwator Zabytków. Po objęciu rządów przez PO Jezierska została odwołana, ale 22 lutego ponownie objęła urząd.

– Powołanie Barbary Jezierskiej to zmiana na lepsze dla zabytków. Dla Otwocka natomiast lepsza byłaby gminna ewidencja zabytków, precyzyjnie dopracowana, zawierająca wszystkie zabytki, które powinny być chronione. To lepsze rozwiązanie niż wpisywanie całych dzielnic do rejestru, bo ten pomysł teraz wróci – przewiduje w rozmowie z „Linią” Wiktor Lach. Społeczny opiekun zabytków spotkał się już z nową panią konserwator.

– Na razie ten pomysł jest jedyną szansą dla zabytków Otwocka. Ma on też uniemożliwić powstawanie bloków w lesie. Konserwator się z niego wycofa, jeżeli zostaną podjęte realne działania pozwalające na ochronę zabytków, czyli realizacja planów miejscowych, gminna ewidencja zabytków i park kulturowy w obrębie starych dzielnic, obejmujący kilka ulic, a nie całe obszary. Przez ostatnich pięć lat nic w tym temacie nie zrobiono – zwraca uwagę społeczny opiekun zabytków. Jego zdaniem jeśli samorząd będzie chciał, to uchroni miasto przed wpisem obszarowym. – Jeżeli radni i prezydent będą prowadzili z panią konserwator dialog, to być może uda się znaleźć dobre rozwiązanie dla Otwocka i właścicieli nieruchomości – dodaje Wiktor Lach. Jak nas poinformował, jest on już po wstępnych rozmowach z przewodniczącym rady miasta i w najbliższym czasie ma dojść do spotkania przedstawicieli rady z nową konserwator.

Barbara Jezierska wróciła na stanowisko, które zajmowała za poprzednich rządów PiS. Z wykształcenia jest architektem. W czasie swojej kadencji odblokowała wpisy obiektów do rejestru zabytków. Była inicjatorką wpisania do rejestru zabytków m.in. miast ogrodów i układów urbanistycznych Warszawy. Dotychczasowy konserwator, Rafał Nadolny, został odwołany 19 lutego. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, decyzja Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipery oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „wynikała z oceny merytorycznej dotychczasowej działalności Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz konsultacji z organizacjami społecznymi zajmującymi się opieką nad zabytkami”. Zastrzeżenia miały budzić m.in. zaniechania w zakresie obejmowania ochroną cennych kulturowo obiektów poprzez wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków i rejestru zabytków.

  • Barbara Jezierska
    Była Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w latach 2007 – 2011. W czasie swojej kadencji odblokowała wpisy obiektów do rejestru zabytków. Z wykształcenia jest architektem.
    Do zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków należy m.in.: prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich. Opracowuje on także wojewódzkie plany opieki nad zabytkami, a swoje zadania wykonuje z pomocą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.