Pułapka przed bramą

Przestępcy upatrzyli sobie volvo warte 80 tys. zł. Na właścicielkę auta zastawili pułapkę. Przed bramą wjazdową na posesję zostawili worek wypełniony kartonami. Kobieta zostawiła kluczyki w stacyjce i wysiadła z samochodu, aby odsunąć przeszkodę. Wtedy do volvo wsiadł złodziej i odjechał. Policjanci z Wawra wytropili już przestępców, którzy kradli samochody metodą „na wskoka”.

wskokM
Przestępcy kradli eleganckie samochody, którymi jeździły kobiety. Działali zazwyczaj w ten sam sposób – metodą „na wskoka”. Złodzieje upatrzyli sobie mieszkankę Józefowa, którą wcześniej śledzili. Przed bramą wjazdową położyli worek wypełniony kartonami, który uniemożliwiał wjazd na posesję. – Kiedy kobieta dojechała pod dom, zauważyła worek przed bramą. Wysiadła z volvo, aby odsunąć przeszkodę – mówi komisarz Joanna Węgrzyniak z komendy rejonowej Praga Południe.

– Lekkomyślnie pozostawiła samochód z uruchomionym silnikiem, otwartymi drzwiami i kluczykami w stacyjce. Wtedy złodziej wskoczył za kierownicę i odjechał – dodaje komisarz Węgrzyniak. Mieszkanka Józefowa podczas próby zatrzymania złodzieja została ranna. Przestępca odjechał volvo wartym 80 tys. zł, a właścicielka samochodu trafiła do szpitala.

Przestępcy nie wiedzieli, że na ich tropie od dawna byli kryminalni z komendy stołecznej i komisariatu w Wawrze. – Dzięki żmudnej pracy policjanci byli dobrze przygotowani do akcji, wiedzieli, że złodzieje poruszają się renaultem i że planują dokonać kradzieży w gminie Józefów – podkreśla Węgrzyniak. Stróże prawa przyczaili się na przestępców niedaleko domu właścicielki volvo. Przestępcy na widok funkcjonariuszy rzucili się do ucieczki. Za renaultem ruszyli kryminalni. Pościg zakończył się dopiero na terenie Saskiej Kępy w Warszawie.

– Funkcjonariusze zatrzymali samochód. Za kierownicą siedział 28-letni Kamil L. Natomiast pasażerem był 42-letni Krzysztof M. – mówi Węgrzyniak. Mężczyzna miał przy sobie m.in. damską torebkę i kluczyki od volvo skradzionego mieszkance Józefowa. Obydwaj usłyszeli już zarzuty za rozbój. Grozi im do 12 lat więzienia. W chwili kiedy zatrzymano renaulta, inna policyjna załoga odnalazła volvo skradzione kilkadziesiąt minut wcześniej mieszkance Józefowa.

  • Metoda „na wskoka”
    Jest mniej subtelną, ale dość popularną i skuteczną formą kradzieży. Złodziej wykorzystuje nieuwagę kierowcy, który wjeżdżając na posesję lub do garażu, musi wysiąść, aby otworzyć bramę. Czasami przestępcy zostawiają przed bramą przeszkodę, np. worek wypełniony kartonami, oponami lub innymi przedmiotami, które uniemożliwią wjazd na posesję. W takiej sytuacji kierowca wysiadając z samochodu, zazwyczaj zostawia włączony silnik samochodu i kluczyki w stacyjce. Sytuację wykorzystuje złodziej, który wsiada do auta i odjeżdża. Nierzadko bandyta zdobywa nie tylko samochód i kluczyki, ale również dokumenty pojazdu znajdujące się np. w damskiej torebce lub schowku. To ułatwia przestępcom zdobycie drogiego samochodu ze wszystkimi niezbędnymi papierami, dzięki czemu auto mogą szybko sprzedać.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.