Studenci projektują centrum

Deptak, zielone pergole, a może wypasiony plac zabaw? Karczew zorganizował dla studentów architektury konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w centrum miasta. Efekty ich pracy trafią niebawem do konsultacji społecznych.

This slideshow requires JavaScript.

Dwa lata temu na taki krok zdecydował się Józefów, który wśród studentów ostatnich lat architektury krajobrazu na SGGW (absolwentów zajęć z zakresu Projektowania Krajobrazu Miasta) ogłosił konkurs na zagospodarowanie skweru Jana Pawła II. Teraz z podobnego rozwiązania skorzystał Karczew. Studenci czwartego roku opracowali cztery koncepcje zagospodarowania Rynku Zygmunta Starego, czyli terenów wokół remizy strażackiej. Pod koniec młodzi ludzie przedstawili swoje koncepcje radnym i burmistrzowi Dariuszowi Łokietkowi.

– Chcielibyśmy zmodernizować karczewski rynek. Od jakiegoś czasu nosimy się z zamiarem wymiany kostki, ale doszliśmy do wniosku, że to dziś za mało. Warto zwiększyć zakres prac renowacyjnych i przeprowadzić kompleksową przebudowę, by odświeżyć wizerunek naszego centrum – mówi w rozmowie z „Linią” burmistrz Dariusz Łokietek.

– Będąc na uczelni Collegium Mazovia w Siedlcach, oglądałem wystawę prac dyplomowych studentów wydziału budownictwa poświęconych koncepcjom zagospodarowania centrów miast i gmin. Uświadomiłem sobie wtedy, że przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego współpracujemy z inż. arch. Izabelą Sobierajską, która prowadzi wykłady dla studentów. Doszliśmy do wniosku, że także możemy zorganizować konkurs dla adeptów architektury i planowania przestrzennego, aby zobaczyć, co będą mieli nam do zaoferowania. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest spojrzenie „z zewnątrz”. Być może mieszkańcom Karczewa pewne rozwiązania, takie jak przesunięcie miejsca pamięci narodowej czy całkowita zmiana przebiegu dróg i chodników nigdy nie przyszłyby do głowy, a pełnym wyobraźni i pozbawionym ograniczeń studentom zapewne tak – komentuje burmistrz Łokietek.

W konkursie, na zorganizowanie którego gmina przeznaczyła 3,5 tys. zł, wystartowały cztery zespoły studenckie. Młodzi ludzie, pozostający w kontakcie z naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Strategii Teresą Wyszyńską, stworzyli prezentowane koncepcje. Pomysły są bardzo różne. Zakładają m.in.  utworzenie miejsc rekreacji, deptaków, na których będą donice z ozdobnymi roślinami, podświetlenia, zagospodarowanie parku za remizą, stworzenie siłowni plenerowych, budowę sceny, „kosmicznego” placu zabaw itd. Zdjęcia wyglądają imponująco i zdecydowanie chciałoby się, by któraś z koncepcji jak najszybciej została zrealizowana. Niestety zarówno burmistrz, jak i radni podkreślają, że raczej nie uda się zrealizować od początku do końca jednej koncepcji. Jednak każda z nich jest na tyle ciekawa, że pod uwagę mogą być brane pojedyncze elementy.

Teraz na temat studenckich pomysłów wypowiedzą się mieszkańcy.

– Chcemy przedstawić na stronie internetowej i na profilu Karczewa na Facebooku poszczególne koncepcje, by zebrać oceny i uwagi mieszkańców, poznać ich opinie, a nawet na bazie tych koncepcji pozyskać nowe pomysły – deklaruje burmistrz Łokietek. – Następny krok to szukanie źródeł finansowania realizacji koncepcji, bo będzie to przedsięwzięcie kosztowne i wymagające pozyskania środków zewnętrznych. Na pewno takich możliwości poszukamy i, jeśli to będzie możliwe, wykorzystamy je. Zaznaczam jednak, że realizacja wybranych pomysłów raczej nie nastąpi w tym ani w przyszłym roku – podsumowuje burmistrz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.