Zróbcie, co chcecie

Otwockie Centrum Kultury zakwalifikowało się do udziału w programie dotacyjnym Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Na realizację projektów, które zgłoszą sami mieszkańcy, OCK otrzyma 30 tys. zł
Co zainteresuje młodych ludzi? Na pewno warsztaty nietuzinkowe, niespotykane w Otwocku,  np. z malowania graffiti. Chętni znajdą się i w Świdrze, i w Wólce Mlądzkiej
Co zainteresuje młodych ludzi? Na pewno warsztaty nietuzinkowe, niespotykane w Otwocku, np. z malowania graffiti. Chętni znajdą się i w Świdrze, i w Wólce Mlądzkiej

Idea jest w sumie prosta: dać mieszkańcom szansę na wyrażenie swoich potrzeb w dziedzinie kultury, przygotowanie ich do zaplanowania projektów, zebranie zgłoszonych pomysłów i wreszcie realizacja tych najlepszych.

Udało się w Józefowie, czas na Otwock
W zeszłym roku grant w programie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury dostał Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie. Odbyły się tam m.in. warsztaty kaligrafii i muralu, malowania na szkle, sztuki użytkowej, sesja naukowa i warsztaty dotyczące historii miasta, konkurs plastyczno-fotograficzny, powstała ścieżka przyrodnicza, mapa Józefowa, zorganizowano spotkania z polskimi polarnikami. Teraz szansę na wprowadzenie w życie własnych pomysłów będą mieli otwocczanie, ale tylko wybrane grupy.

– Wśród 50 pozytywnie rozpatrzonych wniosków nasz znalazł się na wysokiej, 11. pozycji. Już wkrótce rozpoczynamy pierwszy etap programu, który pozwoli nam lepiej poznać kulturalne potrzeby mieszkańców peryferyjnych dzielnic Otwocka. Skupimy się bowiem na dwóch obszarach: Świdrze i Wólce Mlądzkiej, ponieważ z różnych powodów tam podobne działania są najbardziej potrzebne – wyjaśnia Piotr Kostrzewa z OCK. – W Świdrze często spotykane są różnego rodzaju trudności społeczne i tam kierujemy projekt do młodzieży w wieku 13-18 lat. W kolei Wólka Mlądzka to dzielnica najbardziej odległa, brak tam filii OCK i dostępu do wydarzeń kulturalnych. Teraz możemy to nadrobić – dodaje.

Ważne są świeże pomysły
Projekt podzielony jest na trzy etapy. W pierwszej części zostanie przeprowadzona tzw. diagnoza potrzeb mieszkańców w obszarze kultury. Opowiedzą o nich oni sami podczas spotkań, na których będą prowadzone rozmowy i warsztaty, mające wyzwolić oddolne inicjatywy. Chodzi o zainteresowanie projektem mieszkańców, zachętę do aktywności, poszukiwanie osób z ciekawymi pasjami. Ten etap realizowany będzie w marcu i na początku kwietnia.

– W drugiej części zostanie ogłoszony otwarty konkurs inicjatyw i przeprowadzone będą warsztaty z umiejętności pisania projektów. To czas na poszukiwanie pomysłów i sposobów na ich jak najlepsze wypromowanie. Ważne, by były innowacyjne, świeże, nie stanowiły kontynuacji już znanych przedsięwzięć. Uruchomimy internetowy system wprowadzania wniosków, na które czekać będziemy od końca kwietnia do połowy czerwca. Wyboru najlepszych dokona komisja złożona z pracowników OCK oraz, to ważne, z autorów zgłaszających projekty. Będą zatem współdecydować o tym, co warto zrealizować – podkreśla Piotr Kostrzewa. – Trzeci etap to już przeprowadzenie wyłonionych w konkursie inicjatyw. Ta część realizowana będzie zapewne latem, inne zostana zorganizowane jesienią – dodaje.

Kampania informacyjna ruszy w marcu. Szczegóły będzie można poznać w szkołach, remizach, ośrodkach szkolno-wychowawczych, np. u „Dziadka” w Świdrze, również w kościołach. I oczywiście w internecie oraz na łamach „Linii Otwockiej”.

  • Wólka czeka
    Weronika Szymańska – 17 lat, mieszkanka Wólki Mlądzkiej
    Potrzeb jest tu wiele. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie jakichś kółek zainteresowań. Jak warsztaty dla młodych, to raczej zwiazane z graffiti czy djskie, bo jest to mniej spotykane i trzeba daleko jeździć, aby w takich zajęciach uczestniczyć. Rękodzieło czy ceramika są w Otwocku, na przykład w PMDK. Ciekawe byłyby też spotkania ze znanymi ludźmi: pisarzami, aktorami. Przydałyby się zajęcia sportowe, na przykład: siatkówka czy koszykówka albo sztuki walki lub fitness i zumba. Również warsztaty ze zdrowego odżywiania, porady kosmetyczne itp. Brakuje też miejsca, żeby się spotkać z kolegami, posiedzieć, więc może park lub skatepark. Tak naprawdę każda nowa inicjatywa

będzie mile widziana i potrzebna.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.