Znów poleje się krew

Dzielą się cząstką siebie i dzięki temu ratują życie innym. Honorowi dawcy krwi z Celestynowa i okolic nie będą już musieli jeździć na akcje do Warszawy, Otwocka czy Karczewa. Wkrótce przy Gminnym Ośrodku Kultury zacznie działać trzeci w powiecie otwockim klub HDK.
Założyciele i zarazem pierwsi członkowie nowego klubu honorowych dawców krwi w Celestynowie
Założyciele i zarazem pierwsi członkowie nowego klubu honorowych dawców krwi w Celestynowie

Tradycja honorowego oddawania krwi w Celestynowie sięga początku lat 70. XX wieku. Wtedy w technikum elektromechanicznym powstał klub uczniowski.

– Działał on bardzo prężnie. W szczytowym okresie liczył około 80 członków. Za aktywność został nawet wyróżniony złotą odznaką zasłużonego honorowego dawcy krwi – mówi Krzysztof Kasprzak, ówczesny nauczyciel z celestynowskiej szkoły, a obecnie członek zarządu oddziału terenowego PCK w Otwocku i zarazem prezes klubu HDK w Karczewie. Po reformie edukacji, gdy technikum rozwiązano, rozpadł się także klub.

Co było, a nie jest
Kilka lat później powstał klub, który działał przy urzędzie gminy w Celestynowie. Jednak po pewnym czasie istniał już tylko na papierze. Choć oficjalnie nie przestał działać, na terenie gminy nie odbyła się ani jedna akcja krwiodawstwa. Dla porównania – karczewski klub organizuje je co dwa miesiące. W Celestynowie jest wielu honorowych dawców, którzy zamiast jeździć do Warszawy czy Karczewa, chcieliby oddawać krew na miejscu. Należy do nich Sebastian Kędzierski, który chciał zapisać się do klubu przy urzędzie gminy. Po roku bezskutecznych starań zrezygnował i postanowił założyć nowy klub, który nie będzie istniał tylko w dokumentacji PCK, ale będzie prężnie działającym stowarzyszeniem.

– Honorowo oddaję krew od 1999 roku. Kiedy chciałem zapisać się do klubu w Celestynowie, okazało się, że owszem klub jest, ale nie działa. Były zorganizowane dwie-trzy akcje i później nic. Nikt się tym nie interesuje. Chciałem reaktywować klub, ale nie było żadnego kontaktu z jego obecnym prezesem. Przez prawie rok nic nie wskórałem. Dopiero były wójt Stefan Traczyk podpowiedział, żeby założyć nowy klub – mówi pan Sebastian.

Gdy klub przy urzędzie gminy jeszcze działał, na organizowane przez niego akcje przychodziło nawet 60 osób. Jak podkreśla Krzysztof Kasprzak, to bardzo dobry wynik jak na niewielką miejscowość.

– W akcjach krwiodawstwa organizowanych w Otwocku liczba uczestników rzadko przekracza 40 osób. W gminie Celestynów jest potencjał, który trzeba wykorzystać. Z tego terenu krwiodawcy jeżdżą na akcje do Karczewa, na Saską Kępę, do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Dlatego cieszę się, że są osoby, którym przede wszystkim chce się działać – mówi prezes karczewskiego klubu HDK.

Ambitne plany
Spotkanie założycielskie odbyło się 22 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury.

– Możecie kontynuować działalność istniejącego klubu, ale wówczas na nowy zarząd spadłby cały ciężar uregulowania wszystkich spraw związanych z dokumentacją, ponieważ od dwóch lat brak jest uchwały programowej klubu. Nie ma też wpłaconej składki za ubiegły rok. Jest też druga, łatwiejsza możliwość. Możecie założyć nowy klub, a zarząd klubu przy urzędzie gminy powinien zwołać walne zebranie swoich członków oraz podjąć uchwałę o rozwiązaniu klubu i przekazać całą dokumentację nowo powstałej jednostce GOK. Wówczas rozpoczniecie działalność z czystą kartą, bez obciążeń i zaległości poprzedniego klubu – poinformował Krzysztof Kasprzak.

Zebrani, wśród których byli także członkowie zarządu poprzedniego klubu, jednogłośnie opowiedzieli się za drugą opcją. Prezesem nowego klubu został Sebastian Kędzierski, a do zarządu weszli: Marek Ruśkowski, Edward Pokrywka, Marcin Wojtokas oraz Robert Keler.

Jakie plany mają honorowi krwiodawcy z Celestynowa?

– Plan minimum to dwie akcje na terenie gminy w tym roku. Chcemy promować honorowe dawstwo krwi poprzez facebooka. Już niebawem założymy fanpage naszego klubu. Będziemy też jeździć po szkołach w naszej gminie i opowiadać uczniom o idei honorowego oddawania krwi. Na pewno postaram się, aby klub działał prężnie – zapewnia świeżo upieczony prezes.

Biorąc pod uwagę fakt, że tylko troje członków nowo utworzonego klubu oddało w sumie już ponad 95 litrów krwi, można się spodziewać, że nie są to obietnice bez pokrycia.

 • Honorowi krwiodawcy
  z terenu gminy Celestynów, którzy chcieliby wstąpić do nowego klubu, mogą kontaktować się z jego prezesem pod numerem tel. 789 388 043
  lub pod adresem e-mail: sebastian@celestynow.net

One thought on “Znów poleje się krew

 • 8 marca 2016 o 16:29
  Permalink

  22. marca 2016 w Gałczynie będzie akcja krwiodawstwa od 8 do 11. Tym razem dla Centrum Zdrowia Dziecka:)

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.