Parking wizytówką Józefowa?

Nie centrum ze skwerem im. Jana Pawła II i tańczącymi fontannami. Nie odnowiony budynek Miejskiego Ośrodka Kultury. Zdaniem wiceburmistrza wizytówką Józefowa jest… parking przed prywatną firmą. Dlatego miasto zbuduje go za pieniądze podatników!

mapa michalin

Remont chodnika przy ul. Sobieskiego po wschodniej stronie torów w Józefowie rozpoczął się w ubiegłym roku. Zbudowano wtedy odcinek chodnika po północnej stronie ulicy prawie od torów (od ul. Konopnickiej) do ul. Spacerowej. Remont był kompleksowy. – Gdy robimy chodnik, porządkujemy także tereny do niego przyległe, w tym miejsca postojowe. Cywilizujemy je, jeżeli były „dzikie” – tłumaczył na sesji wiceburmistrz Marek Banaszek. Radni głosowali na niej w sprawie przesunięcia środków na budowę dwóch parkingów – przy Przedszkolu Miejskim nr 1 (najprawdopodobniej jednak od strony ul. Kossaka, a nie Sobieskiego) i przy firmie Solaris Optics mieszczącej się przy ul. Sobieskiego.

Budowa parkingów ma towarzyszyć dalszej budowie chodnika przy Sobieskiego. Remont ma być kontynuowany od ul. Spacerowej do Kwiatowej, żeby powstał chodnik na całej długości ul. Sobieskiego.

Nie wszyscy radni wydawali się jednak przekonani do zasadności budowy parkingu przed prywatną firmą. Radna Anna Masik próbowała dowiedzieć się, ile miejsc postojowych powstanie przed przedszkolem, a ile przed firmą. Nie udało jej się to, bo nie ma jeszcze projektu. Z kolei radny Damian Podolski dopytywał, czy teren dzierżawiony przez firmę nie jest własnością skarbu państwa i czy w związku z tym możliwa jest budowa parkingu.

– To nie ma znaczenia dla kwestii budowy chodnika przy drodze publicznej – odpowiedział wiceburmistrz.

– Firma, przy której Jozefów zbuduje miejsca parkingowe, to w powiecie otwockim przedsiębiorstwo zupełnie unikatowe. Nie tylko spory pracodawca, ale producent bardzo innowacyjnych komponentów wykorzystywanych np. przez Europejską Agencję Atomistyki. Przedstawiciele jej kontrahentów odwiedzają Józefów, dlatego to miejsce to wizytówką miasta – przekonywał Marek Banaszek.

Firma Solaris Optics S.A. jest m.in. ubiegłorocznym laureatem wyróżnień przyznawanych podczas Forum Przedsiębiorców Powiatu Otwockiego w kategorii Innowator Roku. Zajmuje się produkcją optyki precyzyjnej; dostarcza podzespoły optyczne dla przemysłu obronnego i medycznego. Należy też do Związku Polskich Przedsiębiorców Sektora Kosmicznego oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zdaniem wiceburmistrza, skoro inwestycja w parking to niewielki koszt i zakres prac (szacowany koszt budowy chodników i parkingów przy ul. Sobieskiego to ok. 120 tys. zł – przyp. red.), miasto powinno je zbudować.

– Przypominam, że w Józefowie, jeżeli modernizujemy pas drogowy przez budowę czy przebudowę chodnika i mijamy punkty usługowe, to zazwyczaj budowaliśmy i będziemy budować miejsca postojowe. Bo to się opłaca – tłumaczył wiceburmistrz.

– Wybudowanie takiego parkingu jest bowiem dużo tańsze niż ustawienie tam strażnika miejskiego, który będzie wlepiał mandaty i pilnował, by żaden paskudny przedsiębiorca nie parkował w pasie drogowym. Tak w Józefowie nie robimy. Przykładem na to może być ul. Sikorskiego, gdzie przy punktach usługowych ucywilizowaliśmy parkingi, bo tam i tak parkowano. Taka jest potrzeba, a my robimy to dla ludzi – podsumował wiceburmistrz.

Większość radnych zgodziła się z zastępcą burmistrza, dając temu wyraz w głosowaniu za budową miejsc postojowych. Pytanie tylko, czy zwykli mieszkańcy będą mieli potrzebę, by parkować auto przed siedzibą prywatnej firmy, niemalże na obrzeżach miasta. Bo na pewno będą mogli to zrobić.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.