Folk znad Wisły

Za tydzień w Otwocku Wielkim świętować będziemy Wielkanoc Łurzycką. To okazja, by lepiej poznać folklor tego nadwiślańskiego mikroregionu.
Wiślani flisacy – 1929 rok
Wiślani flisacy – 1929 rok

Łurzyce, zwane wcześniej Urzeczem, to przez dekady zapomniany region etnograficzny po obu stronach Wisły, rozciągający się pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a południowymi rubieżami Warszawy. „Odkopany” przez pochodzącego z Otwocka antropologa i archeologa Łukasza Maurycego Stanaszka, kierownika Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, od kilku lat żyje i rozkwita. Mieszkańcy tego terenu zyskali nagle nową tożsamość, historię, tradycję.

20 marca będziemy mieli kolejną szansę, by lepiej je poznać. W Otwocku Wielkim odbędą się m.in. warsztaty wielkanocne, prezentacje lokalnego folkloru, tradycji, potraw, strojów, rękodzieła.

– Cały czas tworzymy program, zapraszamy gorąco mieszkańców wszystkich nadwiślańskich wsi z gmin, zarówno z Karczewa, jak i Sobieni-Jezior oraz z drugiej strony Wisły, którzy chcieliby się podzielić swoją sztuką, produktami, dokonaniami. Niech to będzie nasze wspólne święto – podkreśla Łukasz Płaczek, prezes OSP w Otwocku Wielkim.

Zainteresowani mogą się zgłaszać telefonicznie: 531 220 589 i e-mailowo: lukaszplaczek@o2.pl  

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.