Zbudują „Nowy Karczew”?

Na początku marca Karczew sprzedał działki po Traktor-exporcie. W miejscu siedziby rosyjskiej firmy w Otwocku Małym nowy właściciel planuje wybudować 400 mieszkań. Kolejnych 100 powstanie na działce przekazanej przez gminę swojej spółce ciepłowniczej. – To będzie „Nowy Karczew” – cieszy się zadowolony kupiec.

traktor duze

Pierwszy ustny przetarg nieograniczony na działki odbył się 2 marca. Przystąpiła do niego tylko jedna firma. Za kwotę 4 575 300 zł netto nieruchomość nabyła firma Rezaw-Plast z Karczewa. Nieruchomość, którą kupiła, składa się z czterech działek o powierzchni łącznie prawie 4 hektarów. Położona jest w Otwocku Małym przy ul. Częstochowskiej, w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i zgodnie z nim przeznaczony jest pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową i jednorodzinną szeregową.

W najbliższym czasie, gdy nabywca wpłaci pieniądze na konto gminy (według ustaleń wpłata ma nastąpić w dwóch transzach – w marcu i kwietniu), zostanie podpisany akt notarialny, na podstawie którego firma stanie się pełnoprawnym właścicielem terenu.

– Do przetargu przystąpiła jedna firma, zatem procedury sprzedaży nie zahamują na pewno skargi innych niezadowolonych z wyników uczestników licytacji – mówi w rozmowie z „Linią” wiceburmistrz Karczewa Bartłomiej Tkaczyk.

Jednocześnie przyznaje, że przystąpienie do licytacji jednego oferenta ma minus w postaci faktycznego braku licytacji i możliwości uzyskania wyższej ceny. Mimo to burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek jest zadowolony z ceny.

– Działki kupił przedsiębiorca z naszego terenu, który wspólnie z warszawskim deweloperem ma budować osiedle budynków wielorodzinnych na ponad 400 mieszkań. Pieniądze z tej sprzedaży mamy rozdysponowane w budżecie gminy, dzięki temu uda się zrealizować nasze plany inwestycyjne. Zakładam, że inwestor dosyć szybko zrealizuje swoje plany. Dzięki temu będziemy mieć również zastrzyk gotówki w postaci podatku od nieruchomości i przyszłych zasobów mieszkaniowych – mówi burmistrz. I przypomina też, że jedna z działek została niedawno przekazana aportem gminnej spółce ciepłowniczej. Ma tam powstać ok. 100 mieszkań TBS, więc na tym obszarze pojawi się spore osiedle mieszkaniowe.

Ryszard Zawół, prezes firmy Rezaw-Plast, z którym udało nam się skontaktować telefonicznie, na razie nie chce zdradzać szczegółów inwestycji.

– Jest na to w tej chwili za wcześnie, my dopiero wylicytowaliśmy teren. Mamy wstępne koncepcje tego, co chcemy tam zrobić, teraz przystąpimy do sporządzania projektów. Udostępnimy je opinii publicznej wraz z wizualizacją po Wielkanocy – mówi prezes.

Ale zdradza, że w planach jest budowa „Nowego Karczewa” – osiedla mieszkaniowego z infrastrukturą rekreacyjną i najważniejszymi obiektami, takimi jak sklepy, przedszkole itp. Czy budowa mogłaby się rozpocząć jeszcze w tym roku?

– Na razie mamy umowę z inwestorem, że do wakacji uprzątniemy teren (grupa remontowa składuje tam m.in. tłuczeń) – mówi burmistrz Łokietek.

Czy oznacza to początek prac jesienią tego roku, zobaczymy. Na razie firma mówi o planach próbnych odwiertów przed budową nieruchomości. Później zdecyduje, co dalej.

2 komentarze do “Zbudują „Nowy Karczew”?

 • 21 marca 2016 o 12:35
  Permalink

  Mam nadzieję że burmistrz po rozpoczęciu budowy będzie się starał powiększyć granice miasta by nowi mieszkańcy mieszkali w Karczewie a nie w Otwocku małym.

  Odpowiedz
 • 29 marca 2016 o 14:51
  Permalink

  A co to ma za znaczenie czy Otwock Mały czy Karczew? Chyba część mieszkańców ma jakiś kompleks, że forsuje pomysł przesunięcia granic miasta. I tak podatki wpływają do gminy Karcze nie ważne czy to jest otwock mały czy karczew, wszystkio idzie do jednego wora. Bzdurne myślenie z tym poszerzaniem granic miasta…

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.