Otwockie „małe jasne”

Letnicy zjeżdżający do uzdrowiska Otwock, mieli do wyboru kilka lokali, w których gasili pragnienie zimnym piwkiem. I to nie byle jakim, bo ze słynnego warszawskiego browaru Haberbusch i Schiele.

browar

Była to spółka słynna w całej Europie. Powstała ona w połowie XIX w. i stała się jedną z największych na Starym Kontynencie. Przetrwała nawet II wojnę światową. Jej kres po-łożyła władza ludowa, która w 1946 r. znacjonalizowała browar. Jednak wznawiając produkcję, browary warszawskie nadal używały na etykietach charakterystycznego znaku sfinksa, co z pewnością pamiętają starsi Czytelnicy.

haber
Budynek rozlewni piwa zajmuje dziś archiwum państwowe

Haberbusch i Schiele miał dwie rozlewnie piwa w Otwocku. Jedna z nich mieściła się przy ul. Górnej, w miejscu, gdzie dziś jest Archiwum Państwowe, które w tym miejscu ulokowano w 1956 r. Była to stajnia rozlewni piwa. W 1978 r. zrobiono tu remont i dobudowano skrzydło. Druga rozlewnia piwa mieściła się przy ul. Bazarowej.

Czy pozostał po nich jakiś ślad oprócz całkowicie zmienionego budynku przy ul. Górnej? Owszem. Pewien znany mi kolekcjoner piwnych pamiątek znalazł w Otwocku oryginalny przedwojenny kapsel rozlewni. Widnieją na nim napis „Hurtowy Skład Piwa w Otwocku”, logo ze sfinksem oraz inicjały „JG”, bo rozlewnią na Bazarowej zarządzał Józef Gelblum mający wyłączność na dostawy piwa w okolicy. Jego syn Artur przyjechał do Otwocka w 1997 r. Opowiadał, jak jego ośmioosobowa rodzina przeżyła okupację, ukrywając się przez 23 miesiące w skrytce przy ul. Odynieckiej, przygotowanej dla nich przez rodzinę państwa Górskich. Śladem rozlewni otwockich jest też charakterystyczna butelka i be-czka browaru odnaleziona w piwnicach przy ul. Górnej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.