Ściśle fajne

Dwa otwockie licea im. Słowackiego i Gałczyńskiego oraz Technikum Nukleoniczne nawiązały współpracę z Wydziałem Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Jest ona wynikiem umowy podpisanej przez powiat otwocki z tą prestiżową uczelnią.

walesa

Pieniądze, które Unia Europejska chce wydać na innowacje technologiczne, sprawiają, że świat nauki potrzebuje świeżej krwi, młodych ludzi z pasją. Takich jak Olga Malinkiewicz – polska fizyk, wynalazczyni nowej, taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych, które zrewolucjonizowały rynek, dały jej sławę i majątek, a Polsce prestiż.

Tą drogą mają szansę pójść inni, do tego jednak trzeba solidnego wykształcenia. Współpraca z WIM na pewno zwiększa szanse otwockich uczniów, którzy chcieliby się kształcić w ścisłych kierunkach.

– Od 2012 roku organizujemy w PMDK cykl „Spotkania z nauką” dla młodzieży ponadgimnazjalnej z wykładami kadry naukowej z Politechniki Warszawskiej. Wydział Inżynierii Materiałowej miał swój naukowy namiot także przy okazji pikników w Otwocku. Za każdym razem zainteresowanie było duże, odbiór bardzo entuzjastyczny. To przekonało nas, że warto pójść w tej współpracy dalej i stworzyć zdolnym młodym ludziom lepsze warunki do rozwoju – opowiada Łukasz Płaczek, szef promocji w PMDK, inicjator współpracy z PW, której sam jest absolwentem.

Współpraca ma polegać na wspieraniu koncepcyjnym przez uczelnię klas realizujących rozszerzone programy nauczania, udzielaniu wsparcia przy opracowywaniu autorskich programów nauczania i ich wdrażania, udostępnianiu pomieszczeń i sprzętu do wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych oraz społeczno-kulturalnych. Wreszcie będzie to pomoc w nawiązywaniu kontaktów z instytucjami krajowymi i zagranicznymi, które mogłyby wpływać na jakość i poprawę warunków funkcjonowania szkół lub modernizację poziomu kształcenia.

– Kluczowe jest stworzenia bazy firm i instytutów naukowych z terenu powiatu otwockiego, gdzie studenci wydziału mogliby odbyć praktykę,
a po studiach mieć tam staż i pracę. Chcemy nawiązać stałą współpracę z przedsiębiorcami powiatu otwockiego oraz Powiatowym Urzędem Pracy – zdradza Płaczek. – Tak zorganizowany system ma sprawić, że młodzi stąd wybiorą studia na politechnice, by potem wrócić tu, zdobyć praktyki, na przykład w Parku Innowacyjnym Unipress w Lasku koło Celestynowa albo Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, i ostatecznie znaleźć pracę w lokalnych przedsiębiorstwach, które zajmują się nowymi technologiami. Ziarno jest zasiane, wierzymy, że przyniesie plony.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.