Zabytki bez ochrony

Jednej trzeciej Otwocka nie grozi wpisanie do rejestru zabytków. Barbara Jezierska, mazowiecki konserwator zabytków, wycofała się ze swojego wcześniejszego pomysłu. Teraz walory architektoniczne miasta mają być chronione w gminnym rejestrze zabytków.
Barbara Jezierska na komisji  zapowiedziała, że umorzy  postępowanie w sprawie  objęcia znacznej części Otwocka wpisem do rejestru zabytków
Barbara Jezierska na komisji zapowiedziała, że umorzy postępowanie w sprawie objęcia znacznej części Otwocka wpisem do rejestru zabytków

Mazowiecki konserwator zabytków była gościem na posiedzeniu miejskiej komisji ochrony środowiska i urbanistyki 16 marca.

– Otwock zawsze leżał w kręgu moich zainteresowań. Próbowałam wpisać do rejestru może zbyt szeroki obszar. Nie było to poprzedzone debatą publiczną, a może należało tak zrobić. Chcę się wycofać z tego pomysłu, jeżeli społeczeństwo sobie tego życzy, i nie obejmować Otwocka ochroną. Jestem gotowa sprawę umorzyć, ponieważ została uchylona przez Ministerstwo Kultury i przekazana mi do ponownego rozpatrzenia – poinformowała Barbara Jezierska.

Na te słowa czekała większość mieszkańców, którzy protestowali i składali wnioski przeciwko wpisaniu całych obszarów miasta jako zabytku.

Konserwator zwróciła uwagę, że Otwock nie wywiązał się z ustawowego obowiązku, czyli stworzenia gminnej ewidencji zabytków. – Ostatnia korespondencja w tej sprawie jest z 2015 roku – mówiła Jezierska. W myśl ustawy to prezydent prowadzi gminną ewidencję zabytków. Dokument jest zbiorem otwartym, przyjmowanym zarządzeniem prezydenta po konsultacjach z radą miasta. Musi też zostać zatwierdzony przez konserwatora. Taki rejestr to jedyna forma ochrony, która pozwala chronić np. fundamenty synagogi.

Radni spytali naczelnik wydziału planowania przestrzennego, dlaczego stworzenie rejestru tak długo trwa, skoro są na to pieniądze. Elżbieta Salamończyk poinformowała, że prezydent powołał gminną ewidencję zabytków w 2012 r., ale nie uzyskała ona pozytywnej opinii konserwatora. Po weryfikacji obiektów, także w terenie, zabytków jest 208. Poprawiony rejestr ma zostać przekazany jeszcze w marcu radzie miasta, a potem wpłynąć do konserwatora.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.