Reklamy na cenzurowanym

Józefów robi wiosenne porządki. Na pierwszy ogień idą reklamy i mała architektura. Każdy mieszkaniec w internetowej ankiecie, dostępnej na stronie http://www.jozefow.pl, może wypowiedzieć się, czy jakość i liczba reklam w mieście mu przeszkadza. Wyniki sondażu pomogą w sformułowaniu uchwały, która szczegółowo ureguluje kwestie związane z zamieszczaniem reklam w przestrzeni publicznej.
Dla obszarów z zatwierdzonymi zasadami umieszczania reklam gmina będzie mogła wprowadzić  opłatę od tablic i urządzeń reklamowych
Dla obszarów z zatwierdzonymi zasadami umieszczania reklam gmina będzie mogła wprowadzić opłatę od tablic i urządzeń reklamowych

Nasza ankieta internetowa to nieformalne konsultacje społeczne, bardzo ważne z punktu widzenia wspólnej troski o estetykę krajobrazu – mówi Magdalena Janczewska, rzecznik józefowskiego urzędu miasta.

– Chcemy wiedzieć, co mieszkańcy czy bywalcy Józefowa sądzą na temat reklam, ogrodzeń i małej architektury. Już po pierwszym dniu okazało się, że ankieta cieszy się dużym zainteresowaniem (jednego dnia w sondażu wzięło udział ponad 120 osób), a będzie można ją wypełniać do 30 kwietnia – dodaje.

Sondaż zawiera 10 pytań. Znajdują się wśród nich pytania o same reklamy – czy są zauważalne, czy ankietowany sądzi, że jest ich zbyt wiele i czy na terenach o dużych walorach krajobrazowych powinno się zakazać ich umieszczania. Są też pytania o ogrodzenia, np. czy powinno się zakazywać stawiania ogrodzeń z materiałów nieestetycznych albo czy ogrodzenia od strony miejsc publicznych powinny być ujednolicone. Autorzy ankiety pytają też o obiekty małej architektury, takie jak: ławki, kosze na śmieci, wiaty i altany. Chcą wiedzieć, czy one również powinny zostać ujednolicone. Jest także pytanie dotyczące ankietowanych – czy są mieszkańcami Józefowa lub prowadzą na jego terenie działalność gospodarczą (choć ankietę mogą wypełnić wszyscy zainteresowani).

Ankieta jest elementem tworzenia projektu uchwały w sprawie określenia zasad i warunków sytuowania reklam, ogrodzeń i obiektów małej architektury. Sama uchwała jest z kolei konsekwencją wejścia w życie tzw. ustawy krajobrazowej. Daje ona gminom prawną możliwość określenia na swoim terenie zasad i warunków umieszczania reklam. Projekt uchwały sporządzi na zlecenie urzędu firma zewnętrzna. Będzie on opiniowany przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, państwową straż pożarną i marszałka województwa mazowieckiego oraz uzgadniany z mazowieckim wojewódzkim konserwatorem Zabytków.

Uchwała ma sprawić, że miejska przestrzeń będzie bardziej uporządkowana. Reklamy będą estetyczne lub wcale ich nie będzie, bo zgodnie z ustawą gmina może na wyznaczonych obszarach wprowadzić zakaz lokalizacji tablic i urządzeń reklamowych, określić wielkość i typ dopuszczanych reklam oraz zarządzić wymóg dostosowania stanu istniejącego do założeń uchwały. Dla obszarów z zatwierdzonymi zasadami umieszczania reklam gmina będzie mogła też wprowadzić opłatę od tablic i urządzeń reklamowych.

Jak zapowiada rzecznik józefowskiego urzędu, o wynikach ankiety oraz kolejnych etapach prac nad uchwałą mieszkańcy będą informowani na bieżąco.

Ankieta dostępna na stronie: http://www.jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=1344

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.