Kresy zamiast kasy

Najlepsi uczniowie otwockich szkół nie dostaną stypendiów. W zamian na koszt miasta pojadą na wycieczkę edukacyjną na Kresy Wschodnie. Taką możliwość nagrody dla prymusów rozważają radni.

kresy

Projekt uchwały w sprawie stypendiów dla najlepszych uczniów jest wciąż w fazie przygotowań i nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie gotowy. Tymczasem pojawił się pomysł na inne niż pieniężne nagrody dla wybitnie zdolnej młodzieży.

– Padła propozycja, aby dzieci, które osiągają najlepsze wyniki w nauce, w nagrodę miały możliwość wyjazdu na dawne tereny Rzeczypospolitej, czyli Kresy Wschodnie. Taki wyjazd wpisywałby się w nurt szerzenia polityki historycznej oraz pamięci o Kresach – poinformował na posiedzeniu komisji kultury przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Wniosek w tej sprawie złożyła do urzędu miasta fundacja „Mosty”, która zaoferowała pomoc w zorganizowaniu wycieczek. Tygodniowe wyjazdy byłyby finansowane z budżetu miasta. Szacunkowy koszt wyjazdu dwóch autokarów uczniów to ok. 25 tys. zł. Młodzież i nauczyciele zwiedziliby m.in. Lwów, Kamieniec Podolski, Chocim i Zbaraż.

– Powinniśmy nagradzać najlepszych uczniów. Oni skorzystają z tej wycieczki, a historia Kresów Wschodnich jest dziś bardzo często zapomniana. Wycieczka jako nagroda nie jest bezpośrednią formą przekazania pieniędzy, ale dodatkowo wzbogaci wiedzę uczniów i przyczyni się do wychowania uzdolnionej młodzieży w duchu patriotyzmu – przekonuje Margielski.

Komisja kultury pozytywnie odniosła się do tego pomysłu. Teraz pozostaje czekać na konkretne decyzje, aby na początku wakacji pierwsza grupa uczniów mogła skorzystać z nagrody. A co o takiej formie gratyfikacji myślą nasi Czytelnicy? Na opinie czekamy pod adresem redakcja@linia.com.pl lub na naszej stronie na FB.

One thought on “Kresy zamiast kasy

  • 31 marca 2016 o 11:36
    Permalink

    „Tygodniowe wyjazdy byłyby finansowane z budżetu miasta. Szacunkowy koszt wyjazdu dwóch autokarów uczniów to ok. 25 tys. zł. Młodzież i nauczyciele zwiedziliby m.in. Lwów, Kamieniec Podolski, Chocim i Zbaraż”.
    Zakładając, że jeden autokar wycieczkowy mieści 40-50 osób, a dwa autokary do 100 osób – jak to możliwe, że dzieci wyjadą na tygodniowe wakacje w cenie ok. 250 zł od osoby???!!! Czyżby redaktor uległ magii Kresów? A może prawdziwych kwot należy szukać między wierszami… Jedno jest pewne: informację należy zweryfikować i podać, o jakich rzeczywistych kwotach jest mowa.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.