Sanatorium będzie zabytkiem

Przy ulicy Samorządowej nie powstaną kolejne bloki, a następne miejsce związane z historią Otwocka uzdrowiska nie zniknie z mapy miasta. Do rejestru zabytków zostanie wpisany budynek dawnego sanatorium przy ul. Samorządowej.
Budynek od wielu lat niszczeje, ale jego stan techniczny jeszcze nie jest bardzo zły
Budynek od wielu lat niszczeje, ale jego stan techniczny jeszcze nie jest bardzo zły

Otwock będzie miał nowy zabytek. Dawne sanatorium sejmikowe, znajdujące się w sąsiedztwie Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego, będzie pod szczególną ochroną konserwatora zabytków. Z wnioskiem o wpisanie tego obiektu do rejestru wystąpił jeszcze w ubiegłym roku Wiktor Lach, społeczny opiekun zabytków w powiecie otwockim.

Poprzedni mazowiecki konserwator zabytków, Paweł Nadolny, wydał zgodę na podział nieruchomości, co dawało zielone światło do wystawienia jej pod młotek. – Dowiedziałem się, że marszałek (nieruchomość należy do władz województwa mazowieckiego – przyp. red.) przygotowuje ten teren do sprzedaży, więc postanowiłem działać szybko – mówi w rozmowie z „Linią” Wiktor Lach. Uruchomienie procedury administracyjnej związanej z wpisem do rejestru skutecznie zablokowało zburzenie obiektu i wybudowanie na działce np. bloków.

– To skandal, że ten budynek nie był jeszcze wpisany do rejestru zabytków, jest on bardzo wartościowy. Jest w miarę dobrym stanie technicznym, ale wymaga odrestaurowania. Wpisanie go do rejestru może potrwać kilka tygodni, ale umożliwi pozyskanie funduszy na remont i modernizację. Mam nadzieję, że wkrótce będzie ozdobą otwockiego parku kulturowego dzielnicy uzdrowiskowej i znajdzie się w obszarze rewitalizacji – mówi Lach.

Społeczny opiekun zabytków już rozpoczął poszukiwania inwestora, który zainteresowałby się tym obiektem, wyremontował go i – jak przed wojną – oferował w nim usługi lecznicze. – Budynkiem jest zainteresowana fundacja, która chce w nim prowadzić działalność medyczną – zdradza w rozmowie z „Linią” Wiktor Lach. I dodaje, że w najbliższym czasie planuje zorganizować wycieczkę po otwockich zabytkach, o której terminie poinformujemy na łamach gazety.

Sanatorium Sejmikowe

  • Obiekt im. Stanisława Okulicza przy ul. Samorządowej 16/20 (dawna Wiązowska 18) oddano do użytku w 1929 roku. Mieścił się tu piętrowy, murowany gmach sanatoryjny otoczony pięknym parkiem. W wysokich sutenerach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, a obie kondygnacje budynku (wysoki parter i piętro) przeznaczono w całości na cele lecznicze. Były tu słoneczne, przestronne sale dla chorych, gabinet RTG i laboratorium. Wzdłuż skrzydeł gmachu usytuowano kryte leżalnie zimowe. Rozległa, duża leżalnia znajdowała się też w parku.
  • Nazwę Sanatorium Sejmiku Warszawskiego im. Stanisława Okulicza nadano placówce w podziękowaniu za wkład starosty warszawskiego w jej powstanie. W czasie wojny sanatorium włączono do szpitala powiatowego jako oddział gruźliczy. Po wojnie Sanatorium Sejmikowe dla Płucno Chorych przy ul. Samorządowej weszło w skład Sanatorium Przeciwgruźliczego im. Ludwika Waryńskiego (obecne Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy). Od kilkudziesięciu lat budynek stoi pusty, dysponentem terenu jest marszałek województwa mazowieckiego.

One thought on “Sanatorium będzie zabytkiem

  • 31 marca 2016 o 09:27
    Permalink

    Panie Wiktorze, bardzo dziękujemy, dobra robota! Teraz proszę się pilnie zająć Zofiówką przy Kochanowskiego, to też kawał historii. Może uda się ją Panu uratować. Trzymam kciuki!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.