Miasto łaskawe dla dłużników?

Ponad 3 mln zł – tyle wynoszą zaległości z tytułu niepłacenia czynszu za należące do gminy mieszkania. Józefowscy radni chcą odzyskać choć część tych pieniędzy. Dlatego proponują, by urząd miasta opracował zasady abolicji czynszowej. W zamian za przyrzeczenie regularnego płacenia czynszu i spłatę niewielkiej części długu miasto mogłoby umorzyć pozostałe zaległości.

kalkulator

Według danych referatu windykacji józefowskiego urzędu miasta w 2014 r. aż 203 osoby nie płaciły w terminie czynszu za mieszkanie komunalne. Kwota zaległości przekraczała 3,5 mln zł. W ubiegłym roku nie było wcale lepiej. Wprawdzie liczba dłużników spadła do 164, ale nie wpłynęło to na obniżenie kwoty zaległości, które wyniosły 3,25 mln zł. Józefowscy radni doszli do wniosku, że trzeba zacząć działać, by odzyskać choćby część długu.

Do spłaty jedna trzecia
Radnych zainspirował pomysł Rady Miasta Bytomia, która w maju 2015 r. przyjęła uchwałę w sprawie trybu umarzania należności za będące własnością gminy lokale mieszkalne i użytkowe oraz garaże. Zgodnie z uchwałą dłużnikowi, który spełnił określone warunki, gmina umarzała 70% zadłużenia. Żeby tak się stało, dłużnik musiał spłacić 30% zaległości i zobowiązać się do terminowej płatności bieżącego czynszu przez określony w umowie czas. Co ważne, umorzenie nie dotyczyło osób, które bezprawnie zajmowały lokal, niszczyły go i były uciążliwe dla sąsiadów, a także tych, które zadłużyły się w ostatnim czasie (kilka miesięcy przed wejściem w życie uchwały).

Taka abolicja miała z jednej strony ułatwić dłużnikom uregulowanie opłat i wyjście ze spirali zadłużenia, a z drugiej realnie zwiększyć pulę pieniędzy przeznaczaną później przez zarządcę nieruchomości np. na remonty. Miała też pomóc w wypracowaniu u lokatorów przyzwyczajenia do wnoszenia opłat w pełnej wysokości oraz zapobiegać ewentualnej eksmisji dłużników.
Podobne rozwiązanie jak w Bytomiu zaproponowano też w Warszawie, gdzie założono dwa wyjścia: umorzenie 70% zadłużenia pod warunkiem jednorazowej spłaty reszty należności lub umorzenie 50% długu przy spłacie reszty rozłożonej na raty. W przypadku Warszawy abolicja miała jednak objąć tylko tych lokatorów, którzy zobowiążą się do opłacania czynszu regularnie przez cztery lata.
Przewodnicząca józefowskiej komisji budżetowo-gospodarczej Urszula Zielińska jest przekonana, że tego typu rozwiązania można opracować także dla Józefowa.

– Wydaje mi się, że trzeba coś takiego stworzyć, bo wysokość zadłużenia, które wynosi ponad 3 mln 200 tys. zł (!), jest ogromna – mówiła na posiedzeniu komisji. Przewodnicząca zaznaczyła przy tym, że Józefów nie musi w stu procentach korzystać z pomysłu Bytomia, który umarza aż 70% długu, tylko może zastanowić się nad rozstrzygnięciem najlepszym dla siebie.

Taka decyzja jest potrzebna
Referat windykacji należności urzędu miasta przedstawił też radnym informacje dotyczące prób ściągania długu. Wynika z nich m.in., że dłużnicy dostają w ciągu roku informacje i wezwania do uregulowania płatności. Sukcesywnie przekazywane są także do komornika nakazy zapłaty w celu przymusowego wyegzekwowania zaległości, w ubiegłym roku doszło nawet do eksmisji sześciu dłużników.

Zdaniem radnych takie działania bieżące to słuszna i konieczna droga, która jednak nie prowadzi do rozwiązania najważniejszych problemów. Chodzi przede wszystkim o zadłużenie osób, które zostały wyeksmitowane, nie są nigdzie zameldowane lub nie wiadomo, gdzie przebywają – ich dług wlicza się do ogólnej puli zadłużenia czynszowego wobec miasta. Zostaje też problem dłużników, którzy wpadli w spiralę zadłużenia i nie są w stanie spłacić całości długu, co także sukcesywnie powiększa ogólną kwotę należności. – Nie podejmowałabym się rozstrzygania, jak ma nastąpić restrukturyzacja takiego zadłużenia – przyznaje wiceprzewodnicząca rady miasta Marianna Jakubowska. – Powinny zająć się tym odpowiednie służby burmistrza i zaproponować różne warianty. My powinniśmy podjąć decyzję, czy uchwała w tej sprawie jest potrzebna, czy nie – dodaje.

Radni z komisji budżetowo-gospodarczej uważają, że uchwała jest potrzebna. Poparli wniosek przewodniczącej Urszuli Zielińskiej o wszczęcie procedury do przygotowania uchwały o częściowym umorzeniu długu z tytułu niepłaconych czynszów. Od poparcia takiego stanowiska wstrzymał się tylko radny Paweł Kołodziej. Uważa on, że wprowadzenie regulacji, na podstawie której miasto będzie umarzać dług przy spełnianiu określonych warunków, w dłuższej perspektywie czasowej (jak np. cztery lata w Warszawie) wymaga bardzo precyzyjnego określenia, co stanie się, gdy ten warunek w którymś momencie nie będzie spełniony.

– Biorąc pod uwagę zasady umorzenia przyjęte w Bytomiu, józefowscy dłużnicy w większości stanowią, niestety, grupę tych, którzy nie spełniają kryteriów umorzeń, np. niszczą lokale. Jednak bez restrukturyzacji rzeczywiście nie ma szans, żeby coś się zmieniło w zadłużeniu wobec gminy – skomentowała wniosek komisji Agnieszka Szopa, kierownik referatu windykacji.

Jak ustaliła „Linia”, wniosek radnych jest teraz analizowany w urzędzie miasta. We wspomnianym Bytomiu ugody abolicyjne podpisało w 2015 r. 1188 osób. Do kasy miasta wpłynęło ponad 3 mln zł z tytułu zaległych czynszów (przy czym kwota zadłużenia wynosiła grubo ponad 100 mln zł). Ze wstępnych analiz przeprowadzonych w Bytomiu wynika też, że od wejścia w życie uchwały abolicyjnej wzrosła kwota wpłat za bieżące czynsze. Trudno powiedzieć, czy nie byłoby tak również przy zastosowaniu innych środków na odzyskanie długu. Zwłaszcza że same władze przyznają, że uchwała była pewnego rodzaju „eksperymentem”. Może jednak powiedzie się on także w Józefowie?

One thought on “Miasto łaskawe dla dłużników?

  • 4 kwietnia 2016 o 07:37
    Permalink

    Kpiny. A co z Otwockiem i całym powiatem? Podajcie wielkość zadłużenia i działania tzw władz otwockich w tych sprawach: ilość eksmisji, wysokość zadłużenia, stanowiska Szczepaniaka Połosak i Pszonki. A nie pierdul pierdul a walizki na trzecim peronie jak mawiał Nowakowski

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.