Skuteczny protest Króla Maciusia

To teraz najbardziej kontrowersyjna inwestycja w Wawrze. W Marysinie, przy ul. Króla Maciusia, mają powstać budynki komunalne dla 60 rodzin. Mieszkańcy osiedla z transparentami przyszli na sesję rady Warszawy, żeby sprzeciwić się inwestycji w tym miejscu. Protest się opłacił, bo bloki zostaną wybudowane gdzie indziej niż pierwotnie planowano.

ulotka

Ostatnie dwa nowe bloki komunalne przy ul. Ciepielowskiej w Wawrze zasiedlono sześć lat temu. Od tego czasu miejskie budownictwo utknęło w martwym punkcie. Teraz ratusz chce to zmienić i do 2019 r. planuje wydać aż 37 mln zł na budowę trzech bloków komunalnych w Marysinie Wawerskim (ul. Króla Maciusia) i Falenicy (ul. Włókiennicza). Ma w nich zamieszkać 180 rodzin. Kontrowersje wzbudziła inwestycja w Marysinie. Blok miał być wybudowany między trzema zamieszkałymi już wieżowcami przy ul. Króla Maciusia, w miejscu, gdzie znajduje się plac zabaw dla dzieci.

– Nie chcemy tu bloku, bo sąsiedzi będą zaglądali sobie w okna. Zrobi się chaos w przestrzeni i nie będzie można normalnie zaparkować auta czy wyjechać samochodem z osiedla. To nie tylko bardzo utrudni życie lokatorom, ale również obniży wartość nieruchomości – wyliczają mieszkańcy osiedla. I żeby okazać sprzeciw wobec niechcianej inwestycji, protestowali z transparentami na sesji rady Warszawy, która odbyła się w czwartek, 17 marca. Mieszkańcy wydrukowali nawet ulotki pod hasłem „Stop budowie bloków przy ul. Króla Maciusia”, a także stworzyli stronę informacyjną na Facebooku, gdzie podają argumenty przeciw inwestycji.

Blok na placu zabaw
Między obecnymi budynkami mieszkalnymi na osiedlu przy ul. Króla Maciusia jest bardzo mała odległość i właśnie między nimi, w miejscu, gdzie jest plac zabaw, planowano budowę bloków komunalnych – tłumaczy Marcin Kurpios, radny z Marysina. – Osiedle jest w pełni zorganizowane i nowa inwestycja wprowadziłaby duży chaos w przestrzeni. Dodam, że plac zabaw dla dzieci, który tam się znajduje, prawdopodobnie zostanie rozbudowany. Zgłoszony w budżecie partycypacyjnym projekt przewiduje jego unowocześnienie, a nie likwidację – podkreśla radny.

Natomiast Paweł Czerniak, reprezentujący radę osiedla Marysin Wawerski Północny, zaznacza, że mieszkańcy nie sprzeciwiają się budowie bloków komunalnych jako inwestycji, ale – jak podkreślił na facebookowym profilu – warto jednak konsultować to z mieszkańcami. – Przecież dzielnica Wawer dysponuje wieloma działkami przeznaczonymi pod zabudowę wielorodzinną, gdzie można wybudować takie bloki – podkreślali protestujący podczas sesji.

Znajdziemy kompromis
W stołecznym ratuszu zawrzało. Samorządowcy nie spodziewali się tak zdecydowanego sprzeciwu mieszkańców osiedla. – Mieszkania komunalne są potrzebne w Wawrze, bo jest długa kolejka rodzin oczekujących na przyznanie lokalu. Bloki zostaną wybudowane – mówi stanowczo Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. – Uwzględnimy jednak interesy wszystkich stron, czyli zarówno osób, które już mieszkają na osiedlu, jak i rodzin czekających na nowe mieszkania. Ponownie przeanalizujemy sprawę i znajdziemy kompromisowe rozwiązanie – zapewnia Agnieszka Kłąb.

Bloki w innej części ul. Króla Maciusia
Protest mieszkańców Marysina Wawerskiego przyniósł efekt, bo po negocjacjach radnych wiceprezydent Michał Olszewski uwzględnił ich racje. W ramach autopoprawki do budżetu Warszawy na 2016 r. zgłosił przeniesienie kontrowersyjnej inwestycji.

Gdzie powstanie nowy budynek komunalny w Marysinie Wawerskim? – Niedaleko pierwotnej lokalizacji, ale w innej części ul. Króla Maciusia – mówi z ulgą Marcin Kurpios, radny dzielnicy Wawer. – Blok komunalny powstanie przy ul. Korkowej. Stary budynek, gdzie obecnie mieszczą się poczta i sklep, zostanie zburzony. Inwestycja ruszy na wiosnę 2017 r. Obiekt będzie miał garaż podziemny, na parterze zostaną zlokalizowane punkty handlowo-usługowe. Znajdzie się tam również miejsce na bibliotekę i dom kultury, który zostanie przeniesiony z wynajmowanych dotąd lokali, za które trzeba płacić. Natomiast na trzech-czterech piętrach znajdą się mieszkania komunalne dla 60 rodzin – podkreśla radny z Marysina.

One thought on “Skuteczny protest Króla Maciusia

  • 19 czerwca 2017 o 12:49
    Permalink

    Miasteczko Wawer własnie powstaje w Wawrze, aktualnie to chyba najładniejsza inwestycja powstająca w Warszawie, lokalizacja idealna, mieszkania z widokiem na las, łącznie ma powstać 1000 mieszkań

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.