Świński łeb na kebabie

Nocą zakapturzeni mężczyźni zawiesili na drzwiach do baru z kebabem… świńską głowę. Czy w ten sposób chcieli wyrazić sprzeciw wobec islamizacji Europy, czy miało to być ostrzeżenie dla prowadzących lokal Kurdów? – Odnoszę wrażenie, że komuś zależy na tym, aby nas powiązać z jakąś grupą terrorystyczną. My tylko prowadzimy biznes, nie jesteśmy żadnymi radykałami – zapewnia Mustafa Mohammad, właściciel baru.
Policjanci nie przypominają sobie, aby w powiecie otwockim kiedykolwiek odnotowano taki przejaw nietolerancji wobec obcokrajowców
Policjanci nie przypominają sobie, aby w powiecie otwockim kiedykolwiek odnotowano taki przejaw nietolerancji wobec obcokrajowców

Byli dobrze przygotowani, działali szybko i zdecydowanie. W pierwszy dzień świąt, w niedzielę, 27 marca po godz. 22.40 dwóch sprawców podeszło do drzwi baru Kebab King w Otwocku, który tego dnia był nieczynny.

– W ciągu niecałej minuty przymocowali świński łeb do drzwi rowerowym zapięciem na szyfr i szybko odeszli – mówi Mustafa Mohammad, prezes sieci Kebab King. Prawo Koranu zabrania muzułmanom spożywania wieprzowiny. – Ci, którzy zawiesili świńską głowę na drzwiach restauracji, na pewno o tym wiedzieli. Dlatego ta prowokacja miała wymiar symboliczny, a nawet rasistowski – przypuszczają pracownicy. Tomasz Nowakowski, menedżer lokalu, dodaje, że sprawcy byli zamaskowani, ale też dobrze przygotowani i zorganizowani. – Nie tylko zdobyli świńską głowę tuż przed świętami, ale zawiesili ją na drzwiach, wiedząc, że obiekt jest monitorowany przez kamery – tłumaczy menedżer. 

Świńską głowę wiszącą na klamce szybko zauważyli pracownicy sąsiednich lokali gastronomicznych i wezwali policję. – Nie wiem, dlaczego ktoś zawiesił głowę świni na drzwiach naszej restauracji – dziwi się Mustafa Mohammad. – Ktoś chciał nas sprowokować, przestraszyć, obrazić? Czemu to miało służyć? Mieszkam w Polsce od 30 lat i nigdy nie doświadczyłem takiego aktu nietolerancji. Restaurację w Otwocku prowadzę od 2008 r. Znamy naszych gości z Otwocka, wiele osób tutaj pracuje, dlatego szanuję polskie święta i w pewnym sensie czuję się patriotą. Poza tym nigdy nie angażowałem się w politykę – zapewnia.

- Nie wiem, dlaczego ktoś zawiesił głowę świni na drzwiach naszej restauracji – dziwi się Mustafa Mohammad
– Nie wiem, dlaczego ktoś zawiesił głowę świni na drzwiach naszej restauracji – dziwi się Mustafa Mohammad

Wiele osób nie zauważa różnicy między arabską a inną wschodnią kuchnią. – Nasza firma jest kurdyjska, a to nie to samo co arabska! – podkreśla Mohammad.

– Nie jesteśmy żadnymi radykałami. Dlatego nie rozumiem, dlaczego znalazły się osoby, które starają się szkalować nasze dobre imię i wzbudzić poczucie zagrożenia nie tylko wśród pracowników, ale także mieszkańców Otwocka i okolic – tłumaczy prezes Kebab King. – Dziś ktoś podrzucił nam świńską głowę, a jutro spali lokal?! Moi pracownicy, wśród których są Polacy, nie czują się już bezpiecznie – zaznacza Mustafa Mohammad. I zapewnia, że nie warto tworzyć atmosfery zagrożenia ani wzbudzać fali nienawiści. – Mam wrażenie, że komuś zależy na tym, aby nas powiązać z jakąś grupą terrorystyczną. Prawda jest taka, że Kurdowie, tak jak Europa, walczą z terrorystami. Ta świńska głowa, która zawisła na drzwiach, jest dla nas przykrym aktem nietolerancji – tłumaczy właściciel baru. I liczy, że podobne ataki już się nie powtórzą.

W przypadku tego przestępstwa policja ma ograniczone możliwości działania, bo niczego nie zniszczono, więc zakwalifikowanie prawne zdarzenia nie będzie łatwe.

– Materiał dowodowy zdecyduje o kwalifikacji tego czynu. Na razie jest na to za wcześnie – tłumaczy st. asp. Sylwia Durlik z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Wyjaśniamy okoliczności tej bulwersującej sprawy, zabezpieczyliśmy nagrania z monitoringu, przesłuchujemy świadków – dodaje Durlik. Policjanci nie przypominają sobie, aby w powiecie otwockim kiedykolwiek odnotowano taki przejaw nietolerancji wobec obcokrajowców.

– Zawieszenie świńskiej głowy na drzwiach firmy, którą prowadzą Kurdowie, było niestosowne i karygodne – podkreśla policjantka. I apeluje do mieszkańców o pomoc w ustaleniu sprawców. Każda informacja jest istotna. W tej sprawie można kontaktować się z otwocką komendą pod nr tel. 22 779 40 91

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.