Wąska Dycha

III Bieg Wąskotorowy odbędzie się w przyszłą sobotę, 16 kwietnia. Główna trasa rozpoczyna się w Karczewie, biegnie przez Otwock i Świder do Józefowa. Są też zaplanowane krótsze dystanse, m.in. dla miłośników nordic walking oraz piknik w otwockim parku.

bieg wąskotorowy 4

Gdy inicjatywa wystartowała w 2014 roku, w ramach obchodów 100-lecia uruchomienia kolejki karczewsko-jabłonowskiej, zwanej też wąskotorową, nikt się chyba nie spodziewał, że stanie się imprezą cykliczną. A jednak nie mogło być inaczej. Ogromny odzew biegaczy, niedługa, 10-kilometrowa trasa, ciekawy historyczny kontekst – to zaważyło na sukcesie pomysłu Uczniowskiego Klubu Sportowego „Akwinata Team”, działającego w Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie.

100 na 102
– Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa z kilku względów – podkreśla Agnieszka Kantorowicz, dyrektor józefowskiej szkoły. – Organizując ją, chcemy się włączyć w obchody 100-lecia Miasta Otwocka a zarazem uczcić 102. rocznicę powstania kolejki. Stąd hasło: „Świętujemy 100-lecie na 102”. Trasa prawie ta sama co w latach poprzednich, z niewielką korektą. Zaczynamy w Karczewie przy pomniku ciuchci, która tradycyjnie zadymi i wyda odgłos charakterystyczny dla parowozu (takie czary tylko raz w roku). Biegnąc przez Otwock, zahaczymy o park miejski, gdzie odbędzie się lotna premia, a jej zwycięzca otrzyma Puchar Prezydenta Otwocka. Dalej trasa poprowadzi do kolejki, aż do mety koło naszej szkoły, na ul. Piotra Skargi 13 – dodaje Agnieszka Kantorowicz.
Rywalizacja rozgrywać się będzie w trzech kategoriach: „Wąska dycha” – start o godz. 14.03, dystans 10 km (Karczew – Józefów); Nordic Walking – start o godz. 14.10, dystans 7 km (park miejski w Otwocku – Józefów); „Trójka po torze” – start godz. 14.15, dystans 3,5 km (stacja Świder Wąskotorowy przy ul. Turystycznej w Otwocku – Józefów).

Uwaga – trasa jest nieatestowana, biegnie w większości drogami utwardzonymi, tylko na odcinku ok. 800 m drogą piaszczystą. Obowiązują limity czasu. Dla „Wąskiej dychy” – 110 min, dla Nordic Walking – 100 min, a dla „Trójki po torze” – 30 min. Uczestnicy, którzy nie ukończą biegu w limicie czasu, zobowiązani są do zejścia z trasy.

Zgłoszeń należy dokonywać za pośrednictwem formularza, który dostępny jest na stronie: http://www.akwinata.edu.pl, do 15 kwietnia lub w biurze zawodów, 16 kwietnia, w godzinach wydawania numerów startowych (godz. 9-13)

Pomaganie przez bieganie
Udział w Biegu Wąskotorowym jest bezpłatny, jednak organizatorzy namawiają uczestników i ich przyjaciół do zaangażowania pewnych środków, ale w szczególnym celu.

– Już po raz trzeci w kategorii Nordic Walking będą z nami szli podopieczni Zakładu dla Niewidomych w Laskach, szykuje się duża grupa. Są świetnie zorganizowani, mają wsparcie opiekunów i wcale nie przychodzą na metę ostatni! Chcemy im teraz pomóc. To ma być akcja w stylu „pomaganie przez bieganie”. Jeśli każdy uczestnik (a będzie ich co najmniej 300) namówiłby znajomych, rodzinę, przyjaciół, by wpłacili jakąś kwotę za każdy przebiegnięty kilometr, jest szansa, że uzbiera się niemała suma, którą przekażemy zakładowi w Laskach. Liczymy na odzew – podkreśla Agnieszka Kantorowicz.

Wehikuł czasu
W tym roku biegowi będzie też towarzyszył piknik w otwockim parku (godz. 11-16). W programie znajdą się m.in. występy przedszkolaków i aktorów ze szkolnego Teatru Yorick z Józefowa, wystawa starych samochodów, przejażdżki bryczką, koncert kapeli Seniores Ramoles Granda Banda, niecodzienna rozgrywka szachowa, czyli żywe szachy – pojedynek między otwockim „Ekono- mikiem” a Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu, atrakcje dla najmłodszych. Podczas pikniku przewodnik będzie oprowadzał chętnych po parku i przybliżał jego historię, odbędą się także Targi Szkół Ponadgimnazjalnych.

Organizatorzy chcą, byśmy wszyscy przy tej okazji wsiedli na chwilę do wehikułu czasu i pojawili się na pikniku w strojach z epoki, mogą one nawiązywać do okresu sprzed stu lat, ale też lat 30., 40., 50. Przewidziano konkurs, więc warto się wykazać inicjatywą i wyobraźnią.

Łyżka dziegciu

  • Obchodzone przed dwoma laty 100-lecie uruchomienia kolejki karczewsko-jabłonowskiej zaowocowało dwoma ciekawymi inicjatywami, które są kontynuowane do dziś. To właśnie Bieg Wąskotorowy oraz rajd rowerowy „Śladem ciuchci”, za którym stoi wawerski animator kultury Andrzej Rukowicz. Obie imprezy łączy rekreacyjno-sportowy charakter, trasa biegnąca historycznym szlakiem kolejki (biegacze kończą ją w Józefowie, rowerowy rajd dojeżdża aż do Wawra), a w tym roku miała je połączyć również data 16 kwietnia – pretekstem jest 100-lecie Otwocka i „ciuchciowy” temat. Niestety na organizację tego samego dnia rajdu rowerowego nie zgodziła się Komenda Powiatowa Policji w Otwocku, argumentując tę decyzję tym, że nie może zapewnić zabezpieczenia dwóm imprezom tego samego dnia. To dziwne, ponieważ rajd startować miał o godz. 11, a bieg o 14, gdy rowerzyści byliby już dawno poza granicami powiatu. Czyżby zabrakło dobrych chęci? Wielka Szkoda! „Śladami ciuchci” pojedziemy dopiero we wrześniu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.