Opłaca się dobrze zdać

Władze powiatu postanowiły docenić dobrze uczącą się młodzież. Na osiągających najlepsze wyniki na egzaminach maturzystów czeka do podziału 20 tys. zł. Nagrody pieniężne dostaną także najlepsi absolwenci szkół zawodowych.

matura

Po kilkuletniej przerwie rada powiatu postanowiła znów nagradzać uczniów szkół średnich, którzy najlepiej zdadzą egzaminy maturalne. Wniosek w sprawie powrotu do tej formy wyróżnienia i opracowania zasad przyznawania nagród złożył jeszcze w ubiegłym roku radny Krzysztof Szczegielniak. Rada zapisała w tegorocznym budżecie 20 tys. zł na nagrody dla najlepsi maturzyści z otwockich szkół. Radni musieli tylko doprecyzować, co znaczy sformułowanie „najlepszych maturzystów”. Okazało się, że wcale nie było to łatwe zadanie.

Najlepsi z najlepszych czy najlepsi w szkole?
Zasady przyznawania nagród omawiano na komisji edukacji, kultury i sportu w obecności nie tylko członków rady i zarządu powiatu, ale także dyrektor Oświaty Powiatowej Hanny Majewskiej-Smółki oraz dyrektorów szkół średnich powiatu otwockiego. Krzysztof Szczegielniak początkowo przekonywał kolegów z rady, że nagroda – jak wskazuje nazwa – powinna być przyznawana najlepszym maturzystom bez jakichkolwiek podziałów na szkoły. Dość szybko osiągnięto kompromis w kwestii tego, co będzie brane pod uwagę przy wyznaczaniu najlepszych wyników matur. W przypadku liceów ogólnokształcących zaliczałaby się do nich średnia wyników trzech przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym i dwóch na poziomie rozszerzonym.

Jednak członek zarządu powiatu Roman Zdunik przekonywał radnych, że należy docenić nie najlepszych maturzystów w ogóle, ale najlepszych w poszczególnych szkołach, zwłaszcza biorąc pod uwagę podział na licea ogólnokształcące i technika zawodowe. Do takiego stanowiska przychyliły się od razu m.in. członek zarządu Aneta Bartnicka oraz radna Grażyna Olszewska. – W tej sytuacja nagroda pod nazwą „dla najlepszych maturzystów” traci sens. Będzie po prostu nagrodą dla najlepszych uczniów w szkole – komentował Szczegielniak.

Nagrodzą najlepszą 15
Mimo burzliwej dyskusji udało się wypracować wspólne stanowisko. Dzięki interwencji Elżbiety Piskały, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, oraz Henryka Matoska, dyrektora Zespołu Szkół nr 2, gdzie obok liceów funkcjonują technika i szkoły zawodowe, kategorie nagradzanych uczniów rozszerzono. Ostatecznie 20 tys. zł zostanie rozdzielonych pomiędzy 15 najlepszych uczniów: pięciu z liceów ogólnokształcących, pięciu ze średnich szkół zawodowych – techników (w tym przypadku do średniej liczyć będą się trzy przedmioty na poziomie podstawowym i jeden, a nie dwa, na poziomie rozszerzonym) i pięciu, którzy najlepiej zdadzą egzaminy zawodowe. Wysokość nagród nie będzie proporcjonalna do lokaty w rankingu wyników – kwoty zostaną podzielone po równo (będzie to ok. 1 300 zł brutto). Pierwsze nagrody zostaną przyznane uczniom jesienią tego roku (w lipcu znane będą wyniki matur, w sierpniu – egzaminów zawodowych) i wręczone na sesji rady powiatu.

Przydatna nagrody

  • O sensie przyznawania nagrody i jej randze może świadczyć historia opowiedziana przez Krzysztofa Szczegielniaka. Radny wspominał, że jedna z absolwentek otwockiego liceum ogólnokształcącego ubiegając się o miejsce na Uniwersytecie Cambridge, otrzymała dodatkowe punkty za przyznawaną przed kilkoma laty przez powiat otwocki nagrodę dla najlepszego maturzysty.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.