Pierwszy krok, by zniszczyć smog

Włodarze Józefowa podpisali się pod apelem do władz województwa o podjęcie działań na rzecz poprawy czystości powietrza na Mazowszu. Chodzi o wykorzystanie narzędzi, jakie daje ustawa antysmogowa.
Wiceburmistrz Marek Banaszek (na zdjęciu: z lewej) reprezentował  Józefów podczas spotkania w sprawie poprawy jakości powietrza
Wiceburmistrz Marek Banaszek (na zdjęciu: z lewej) reprezentował Józefów podczas spotkania w sprawie poprawy jakości powietrza

Ustawa, która weszła w życie w listopadzie 2015 r., umożliwiła władzom województw podejmowanie prac nad uchwałami wprowadzającymi ograniczenia lub nawet zakazy eksploatacji pieców spalających paliwa. A to właśnie węglowo-koksowe piece, lokalne kotłownie i domowe instalacje grzewcze mają być w znacznym stopniu odpowiedzialne za niską emisję i zanieczyszczenie powietrza. Jak pokazują dane publikowane przez Mazowieckiego Inspektora Ochrony Środowiska, problem wysokiego stężenia szkodliwych substancji – benzo(a)pirenu – dotyczy wszystkich gmin wchodzących w skład metropolii warszawskiej. „Linia” pisała o tym w lutym (nr 7, str. 14).

 – Problem dotyczy całego obszaru metropolii, dlatego stolica wspólnie z sąsiednimi gminami zwraca się z prośbą do władz województwa mazowieckiego o podjęcie uchwały, która pozwoli na wdrożenie narzędzi wskazanych w tzw. ustawie antysmogowej – mówił 23 marca na spotkaniu z przedstawicielami gmin okołowarszawskich wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. – Podpisany przez nas apel jasno określa przesłanie, aby jak najszybciej podjąć wspólne działania zmierzające do ograniczenia eksploatacji źródeł niskiej emisji – tłumaczył.

Jednym z najważniejszych działań naprawczych wskazanych w przyszłej uchwale sejmiku mazowieckiego miałaby być wymiana nieekologicznych pieców. Jako przykład wykorzystania możliwości, które daje ustawa antysmogowa, podawano podjętą już w styczniu tego roku uchwałę sejmiku województwa małopolskiego, o której było niedawno głośno w mediach ogólnopolskich. Rozporządzenie to wprowadza w Krakowie całkowity zakaz stosowania paliw stałych, czyli węgla i drewna, do ogrzewania mieszkań i domów od września 2019 r.

Czy podobnie miałoby być w Warszawie i okolicach? Na razie apel gmin skomentował dość ogólnie jeden z radnych sejmiku mazowieckiego Wojciech Bartelski: – Osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza w regionie wymaga podjęcia wspólnych działań. Dlatego apel władz miast i gmin metropolii warszawskiej jest dla nas bardzo ważny.

– Wiemy, że temat ten jest istotny także dla mieszkańców Józefowa – mówił wiceburmistrz Marek Banaszek, który w imieniu władz miasta podpisał się pod apelem. – Józefów od dawna zwraca uwagę na aspekt ekologiczny w swoich działaniach i realizuje projekty służące ochronie środowiska oraz ograniczeniu źródeł niskiej emisji – zapewniał wiceburmistrz.

I tak np. józefowscy urzędnicy nie czekając na uchwałę sejmiku, już dziś pomagają mieszkańcom wypełniać wnioski o pożyczkę i dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła w programie „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez modernizację indywidualnych kotłowni” do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miasto wymieniło też niedawno oświetlenie na energooszczędne – ilość zużytej energii spadła o ok. 40 proc. Gmina inicjuje również działania edukacyjne oraz współuczestniczy w projektach dotyczących zielonej energii, podjęła współpracę z Krajową Agencją Poszanowania Energii. W ciągu ostatnich miesięcy w Józefowie odbyło się kilka spotkań z mieszkańcami oraz zajęć z uczniami, na których można było dowiedzieć się, jak oszczędzać energię i dbać o środowisko. Odpowiednie szkolenia dotyczące oszczędzania energii przeszli także wszyscy pracownicy józefowskiego urzędu miasta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.