Zielone światło dla „Gurewicza”

Tylko patrzeć, jak na terenie dawnego pensjonatu „Gurewicza” rozpocznie się remont i przebudowa tego unikatowego świdermajera. Konserwator zabytków wydała właśnie zgodę na prace, dzięki którym przy ul. Armii Krajowej powstanie nowoczesna klinika medyczna.

gurewicz

Spółka Carolina Car Company, diler samochodów Toyota, która pod koniec 2014 roku kupiła „Gurewicza”, chce przywrócić temu miejscu jego dawny blask. – Na razie wszystko idzie zgodnie z planem i jesteśmy coraz bliżej uratowania tego drewnianego zabytku – słyszymy od inwestorów.

W czwartek, 7 kwietnia Barbara Jezierska, mazowiecki konserwator zabytków, wydała decyzję „w sprawie prac polegających na remoncie, przebudowie i rozbudowie oraz zmianie przeznaczenia budynku dawnego uzdrowiska A. Gurewicza na funkcję opieki zdrowotnej z zapleczem hotelowym wraz z rozbiórką dawnej kotłowni”. Jeżeli nikt się nie odwoła, będzie ona prawomocna w ciągu 14 dni od daty otrzymania jej przez strony (urząd miasta, starostwo i inwestor).

– Była to skomplikowana decyzja, nałożyliśmy na inwestora warunek kierownika robót budowlanych z doświadczeniem konserwatorskim – mówi w rozmowie z „Linią” Barbara Jezierska. Przyznaje, że będzie doglądać prac w Gurewiczu, i cieszy się, że w końcu nastąpił przełom w sprawie tego zabytku.

Kiedy decyzja konserwator się uprawomocni, inwestor będzie mógł wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę, a potem będzie można wbić pierwszy szpadel na placu budowy.

– Mamy nadzieję, że otrzymanie pozwolenia od starostwa nie potrwa długo i że to będzie tylko formalność – mówi w rozmowie z „Linią” Piotr Sójka, jeden z właścicieli „Gurewicza”. Nadal podtrzymuje ambitny termin dwóch lat na zakończenie robót. – Nie poddajemy się, kluczowy będzie pierwszy etap prac, tak żeby zabezpieczyć obiekt jeszcze przed zimą, aby w tym okresie można było w budynku prowadzić roboty – dodaje.

Remont i przebudowa „Gurewicza” ma rozpocząć się jeszcze przed wakacjami, od tej murowanej części znajdującej się wewnątrz obiektu (od strony ul. Armii Krajowej). Przypomnijmy, że docelowo ma tu powstać nowoczesna klinika chirurgii plastycznej i rehabilitacji, rozbudowana o część hotelową z restauracją.

One thought on “Zielone światło dla „Gurewicza”

  • 13 kwietnia 2016 o 11:00
    Permalink

    jeśli to co ma być jest prawda i będzie funkcjonowało tak jak ma funkcjonować a nie jak otwocka dziura to bardzo mnie to cieszy 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.