Ścieki i woda utknęły w martwym punkcie

Ceny za wodę i ścieki dla mieszkańców pozostaną na razie bez zmian. Otwoccy radni po raz drugi, większością głosów, odmówili zatwierdzenia nowych taryf zaproponowanych przez Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które miały obowiązywać od 1 maja.
Obradom sesji przysłuchiwał się poseł PiS Piotr Uściński (z lewej)
Obradom sesji przysłuchiwał się poseł PiS Piotr Uściński (z lewej)

To było drugie podejście do nowej uchwały w sprawie zatwierdzenia stawek za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków dla Otwocka i Karczewa. Miały one wejść od maja i obowiązywać do 30 kwietnia 2017 r. – Dokonano nowego podziału taryfowego. Jeśli chodzi o zaopatrzenie w wodę, wydzielono 15 grup taryfowych.

W przypadku ścieków wyodrębniono osiem, opłata abonamentowa nie wzrosła. Cena 1 m3 wody, jak i ścieków, dla gospodarstw domowych pozostaje niezmieniona, a cena m3 ścieków dla przedsiębiorców została znacznie obniżona do poziomu dostawców bytowych. Przypomnę, że od 2012 r. OPWiK nie podwyższa ceny za wodę i ścieki – omówił w skrócie wniosek przedsiębiorstwa prezydent Zbigniew Szczepaniak. Jego weryfikację zlecił firmie zewnętrznej. Po tej analizie prezydent uznał, że jest on prawidłowy.

Radni byli odmiennego zdania, podpierając się inną analizą, zleconą na ich koszt Annie Rozwadowskiej-Palarz. – Stoimy przed pytaniem, czy ustalona wcześniej cena była na właściwym poziomie. Czy mieszkańcy przez te wszystkie lata nie płacą za wysokich stawek, bo jak widzimy wzrosty kosztów wynagrodzeń o 23 proc. w OPWiK, bez zwiększenia zakresu świadczonych usług, to zastanawiamy się skąd ta spółka ma tyle pieniędzy. Nie wolno jej tego robić, bo to jest spółka celowa – zwracał uwagę przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

– Obniżenie stawek abonamentowych dla przedsiębiorców w obecnym wniosku jest dowodem na to, że przy poprzednim podjęciu uchwały o odmowie przyjęciu taryf przez radę miasta mieliśmy rację. Potwierdza to skorygowana stawka abonamentowa już wcześniej zwróciliśmy uwagę, że jest ona wyliczona niezgodnie z prawem – dodał Margielski.

Koalicyjni radni na sesji 4 kwietnia przyjęli uchwałę odmawiającą zatwierdzenia taryf zaproponowanych przez OPWiK. W uzasadnieniu wskazali, że dokumentacja przedstawiona przez OPWiK  jest niezgodna z przepisami prawa. Jeśli wojewoda w ciągu najbliższych 30 dni jej nie uchyli, to OPWiK ma 90 dni na przedstawienie nowego wniosku. W przypadku uchylenia uchwały podjętej przez radę miasta zaproponowane przez OPWiK taryfy zaczną obowiązywać.

Obradom sesji przysłuchiwał się poseł PiS Piotr Uściński, który na koniec zaproponował, że może zorganizować spotkanie, aby Otwock, Karczew i Józefów wróciły do rozmów, żeby nie budować nowych oczyszczalni.

– Powinniście wszelkimi sposobami doprowadzić do sytuacji, by ta aglomeracja pozostała w całości. Im więcej klientów, tym ceny są niższe – mówił poseł. – Powinniście na tyle transparentnie prowadzić rozliczenia z tymi gminami, żeby chciały zostać w tej aglomeracji. Sugerowałbym pewną otwartość i niezasłanianie się tajemnicą handlową przedsiębiorstwa – radził Uściński.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.