W hołdzie leśnikom

Wspólną modlitwą i apelem poległych pod pomnikiem „Golgota Leśników” uczczono pamięć leśników i ich rodzin zamordowanych na Wschodzie w latach 1939-1948. Podczas tegorocznych uroczystości zainaugurowano również patriotyczny projekt dla szkół, zainicjowany przez Stowarzyszenie Klub Twórczego Myślenia.

Kwietniowe uroczystości pod pomnikiem „Golgota Leśników”, odsłoniętym w 2011 roku na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń upamiętniających polskie ofiary stalinowskiego reżimu. Na pomnik składają się trzy głazy z wyrytymi nazwami miejsc kaźni Polaków – Katyń, Kresy, Sybir i drewniany krzyż, pod którym znajduje się kamień z wizerunkiem Matki Boskiej oraz napisem „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1948”. W głębi posadzono Dębowy Las Pamięci – rzędy drzewek, przy których ustawiono słupki z tabliczkami z nazwiskami 102 ofiar mordów.

W tym roku uroczystości odbyły się one we wtorek, 12 kwietnia, w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej współcelebrowanej przez ks. Wiktora Ojrzyńskiego, kapelana leśników, i ks. Mirosława Wasiaka, proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Celestynowie.

Kapelan leśników w homilii nawiązał do kamieni ustawionych w sąsiedztwie pomnika. – To nieme symbole cierpienia pomordowanych. To kamienne kule, od których ginęli nasi rodacy na Wschodzie. To także symbole cierpienia ludzi podczas licznych wywózek za wschodnią granicę – podkreślał ksiądz kapelan. Przypomniał również, że kamień symbolizuje także trwałość. – Nie można ukamienować prawdy. Dziś postawy Polaków pomordowanych na Wschodzie i ich cierpienie powinny być naszym wzorem – mówił ks. Ojrzyński.

Po wspólnej modlitwie zaproszonych gości powitał nadleśniczy Artur Dawidziuk, który przypomniał również tragiczne losy leśników walczących we wrześniu 1939 roku.

Z kolei o pamięć poległych i zamordowanych apelowali wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski i płk. Zbigniew Zieliński, członek Armii Krajowej, założyciel i pierwszy kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Według najnowszych badań historyków w miejscach kaźni na Wschodzie zginęło 724 leśników oficerów. Każdego dnia powinniśmy pamiętać o tych ofiarach – mówił płk Zieliński.

Po oficjalnych wystąpieniach odbył się apel poległych z honorową asystą klas mundurowych z Zespołu Szkół w Karczewie. Następnie pod pomnikiem delegacje władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych i młodzież szkolna złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Podczas uroczystości nadleśnictwo przekazało Szkole Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie patronat nad Dębowym Lasem Pamięci. Zgodnie z założeniami pomysłodawców tego patriotycznego projektu – Stowarzyszenia Klubu Twórczego Myślenia – uczniowie celestynowskiej podstawówki przez najbliższy rok będą opiekowali się nie tylko dębami, ale również pielęgnowali pamięć o zamordowanych leśnikach. Potem, wzorem realizowanego już projektu opieki nad otwockim pomnikiem „Katyń 1940”, patronat będzie przekazany kolejnej szkole z terenu naszego powiatu.

Organizatorami uroczystości było Nadleśnictwo Celestynów, Stowarzyszenie Klub Twórczego Myślenia i Gmina Celestynów

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.