Trening czyni mistrza

W Józefowie powstanie pierwsze w powiecie otwockim Miasteczko Ruchu Drogowego. Jeszcze przed wakacjami gotowy ma być jego projekt. Miasteczko, gdzie odbywać się będą m.in. egzaminy na kartę rowerową, będzie otwarte dla wszystkich mieszkańców.
Wstępny projekt inwestycji
Wstępny projekt inwestycji

Miasteczko powstanie przy skrzyżowaniu ulicy Wawerskiej z ul. Małą, naprzeciwko skateparku (w miejscu garaży). Burmistrz Stanisław Kruszewski przedstawił wstępną koncepcję poglądową inwestycji. Miasteczko Ruchu Drogowego powinno na niewielkim terenie skupiać jak najwięcej elementów odzwierciedlających sytuacje, które młodzi kierowcy zastają na drogach. Na przykład podobne miasteczko przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie zostało wyposażone w infrastrukturę uliczną: rondo, skrzyżowania, także z sygnalizacją świetlną, przejazd kolejowy, przejścia dla pieszych, zakręty i zjazdy. Całość oznakowano znakami poziomymi i pionowymi wraz z sygnalizatorami drogowymi.

Sprawni kierowcy, bezpieczni piesi
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w opracowanym kilka lat temu poradniku dotyczącym tworzenia miasteczek ruchu wskazuje, że taka inwestycja daje duże możliwości właściwego przygotowania dzieci do bezpiecznego korzystania z dróg, a szkolenie rowerzystów jest znakomitą inwestycją. Najmłodsi, poznając przepisy niezbędne do zdania egzaminu na kartę, wykorzystują później swoją wiedzę nie tylko do bezpiecznego poruszania się rowerem, ale też stają się bardziej świadomymi pieszymi. A gdy dorosną, mają ugruntowane podstawy do zdobycia karty motorowerowej czy w końcu prawa jazdy. Nawet przedszkolaki mogą w miasteczku bezpiecznie uczyć się poruszania po drogach w charakterze pieszych, np. prawidłowego przekraczania jezdni.

Podobnego zdania jest burmistrz Józefowa. – Jazda po naszych ulicach i ścieżkach rowerowych mrozi krew w żyłach. Strach patrzeć, co się tam dzieje. Jest wiele do zrobienia pod tym względem. Jeżeli zaszczepimy wiedzę na temat zasad ruchu drogowego już dzieciom w wieku szkolnym, łatwiej będzie przestrzegać im tych zasad w dorosłym życiu. Jeżeli podejdziemy z pełną powagą do karty rowerowej, dorosłym łatwiej będzie zrobić prawo jazdy – argumentuje Stanisław Kruszewski.

Kiedy miasteczko będzie gotowe? Burmistrz nie daje na razie wiążącej odpowiedzi. Teraz wszystko jest w fazie projektowania. Nie ma pozwolenia na budowę, ale szczegółowy projekt powinien być gotowy przed wakacjami. – Byłbym bardzo zadowolony, gdyby do końca tego roku kalendarzowego miasteczko zaczęło działać – mówił burmistrz Kruszewski na jednym z kwietniowych posiedzeń komisji rady miasta.

Kolejny krok: wychowanie komunikacyjne
To nie koniec planów burmistrza względem poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. – Bardzo bym chciał, żeby do szkół zostało wprowadzone wychowanie komunikacyjne. Będę o to zabiegał i rozmawiał na ten temat z dyrektorkami józefowskich szkół. Chciałbym, żeby lekcje i egzaminy na kartę były prowadzone przez policjantów, a nie przez przypadkowe osoby – przekonywał radnych na kwietniowej sesji. – Współpracujemy z policją na wielu polach. Powinniśmy także na taki rodzaj współpracy wyasygnować odpowiednie środki. A dzieci i młodzież, jeśli przyjdzie do nich policjant w mundurze, będą czuły powagę tego działania – dodaje burmistrz.

Przewodnicząca komisji przestrzegania prawa i porządku publicznego Maria Walkiewicz przyznaje, że zaangażowanie policjantów w wychowanie komunikacyjne jest dobrym pomysłem. – Popieraliśmy takie działania od dawna. Nawet rozmawialiśmy na ten temat na jednej z komisji. Policjanci byli już wcześniej zapraszani do szkół na egzaminy, ale odmówili, bo w tych placówkach są instruktorzy, którzy prowadzą szkolenia z zasad ruchu drogowego. Ale oczywiście można to zmienić – przyznaje radna.

Na Miasteczko Ruchu Drogowego radni zapisali w tegorocznym budżecie 450 tys. zł, ale w części wydatków majątkowych, więc pieniądze na realizację inwestycji mają pochodzić ze sprzedaży majątku gminy. Czy nie odsunie to w czasie budowy miasteczka, to się jeszcze okaże. Część działek, z których sprzedaży ma być sfinansowana budowa, zostanie wystawiona na sprzedaż dopiero w czerwcu. Jak informuje Magdalena Janczewska, rzecznik józefowskiego urzędu, miasteczko ma funkcjonować podobnie jak miejskie place zabaw – będzie ogólnodostępne, zamykane w godzinach wieczornych i nocnych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.