Kto za Olofa Palmego?

Szkoła Podstawowa nr 1 w Józefowie zmienia patrona. O tym, kto zastąpi Olofa Palmego, zdecydują ostatecznie radni. To oni wybiorą imię dla podstawówki spośród trzech przedstawionych przez szkołę propozycji.

palme

Społeczność szkoły wytypowała sześciu kandydatów do miana patrona. Jeden z nich ma niedługo zastąpić śmiertelnie postrzelonego w 1986 roku szwedzkiego premiera, jednego z liderów Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Svena Olofa Joachima Palmego.

– Mamy kandydatury zaproponowane przez Radę Rodziców, uczniów i nauczycieli – mówi Małgorzata Żywek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Józefowie. – Rodzice zaproponowali, by placówka nosiła imię Astrid Lindgren lub Witolda Pileckiego. Dzieci chcą za patrona św. Jana Pawła II albo Józefa Piłsudskiego. Nauczyciele zgłosili pomysł, żeby patronem został ks. Jan Twardowski lub były nim Dzieci Walczącej Warszawy. Szkoła przygotowała specjalne prezentacje każdej kandydatury. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej placówki. Pod koniec kwietnia odbędzie się ostateczne, tajne głosowanie w tej sprawie – zapowiada dyrektor „Jedynki”. I tłumaczy, że wszystkie kandydatury są bardzo mocno uzasadnione.

Chodzi także o to, by wraz z uczniami w szczególny sposób aktywnie czcić święto patrona. Trzy propozycje, które w plebiscycie otrzymają największą liczbę głosów, zostaną przedstawione radnym. To oni podejmą ostateczną decyzję w sprawie nowego patrona Józefowska szkoła nosiła imię szwedzkiego polityka od 1988 roku. Dyrekcja placówki nadanie jej imienia Olofa Palmego argumentowała wtedy potrzebą zacieśnienia stosunków gospodarczych, naukowych i kulturowych między Polską i Szwecją. Honorowy patronat nad działaniami zmierzającymi do przyznania patrona szkole objął Mieczysław Rakowski, ówczesny wicemarszałek sejmu, który znał Palmego osobiście.

Nadanie placówce imienia szwedzkiego polityka zaowocowało nawiązaniem współpracy ze szkołą podstawową Vallaskolan w Sollefteå w Szwecji. W ciągu 10 lat z międzyszkolnej wymiany skorzystało 264 uczniów z obu krajów. W 1989 r. józefowską podstawówkę odwiedziła nawet Astrid Lindgren, autorka bestsellera „Dzieci z Bullerbyn”, która odbierała w tym czasie przyznany jej przez Uniwersytet Warszawski doktorat honoris causa. W 2001 roku, kiedy przeniesiono gimnazjum do innego budynku, to kontynuowało ono współpracę i wymianę uczniów ze stroną szwedzką.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.