Szalety na stulecie miasta

To jest bardzo praktyczny prezent na urodziny Otwocka. W centrum miasta nie trzeba już będzie biegać za potrzebą. Zamiast wynajmowania mało estetycznych przenośnych toi tojek, radni chcą wybudować szalet miejski.

kibel

W Otwocku nie ma publicznych, bezpłatnych toalet.

– Jest to problem szczególnie dla mam z małymi dziećmi i dla osób przyjezdnych, bo jesteśmy stolicą powiatu, a nie zapewniamy tak podstawowej rzeczy. Trzeba się poważnie zastanowić, w jakich miejscach powinny powstać przynajmniej dwie takie toalety publiczne – uważa radny Marek Leśkiewicz. Dlatego na komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego (18 kwietnia) zgłosił wniosek, aby w centrum miasta ustawić przenośne toalety z umywalką.

– Jeżeli to mają być toi toie, które mogą być przewracane i niszczone, to lepiej wybudować estetyczną toaletę na stałe, np. koło tzw. dziury. Jestem za tym, żeby w centrum Otwocka powstała ładna toaleta, jak w innych miasta, bo tego brakuje – mówi przewodniczący komisji, radny Marcin Kraśniewski. Leśkiewicz zgodził się z nim, ale zwrócił uwagę na wysokie koszty.

Budowa nowego szaletu miejskiego kosztowałaby ok. 50 tys. zł brutto. Kwota ta obejmuje wyposażenie, estetyczną elewację, pod-łączenie do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej. – Gdyby w centrum miasta miała powstać toaleta podwójna, jej koszt wyniósłby minimum ok. 100 tys. zł. Natomiast wynajęcie pojedynczej toalety toi toi z obsługą dwa razy w tygodniu kosztuje ok. 500 zł miesięcznie – poinformował radnych Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta.

Radni są jednak za tą droższą opcją, czyli budową szaletu. – Przy budżecie miasta wynoszącym 147 mln zł stać nas, żeby wydać 50 tys. zł. Jak już coś robić, to porządnie, a nie ustawiać toi toie – przekonywał Kraśniewski. – Taka elegancka toaleta pasowałaby na Skwerze VII Pułku, w tzw. małpim gaju. Powinniśmy znaleźć na to pieniądze – poparł pomysł radny Witold Wachnicki. – Też jestem za tym, żeby powstała ładna toaleta, jedna w centrum, a druga w parku miejskim – zaproponowała radna Małgorzata Rock.

Po sugestiach radnych Marek Leśkiewicz zmienił swój wniosek, który został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany przez komisję. Teraz trzeba tylko znaleźć w budżecie miasta pieniądze na wybudowanie dwóch stałych toalet. Mogłyby one być np. w stylu świdermajer.

 • EWA says:

  Wszystko pięknie, a co z zamkniętymi toaletami na bazarku przy Orlej 2 ?
  Zostały zamknięte z powodów technicznych na jesieni. Kupcy na dzień dzisiejszy mają w zamian tylko małe Toi tojki. Dlaczego ten temat nie dostał poruszony? Wstyd za momentu przy letnich upałach tam nie da się przejść.
  Zawsze wszystko tylko na pokaz w tym Otwocku, nic nie. Jest robione ze zdrowym rozsądkiem

  • Linia Otwocka says:

   Został właśnie ogłoszony przez miasto konkurs na wynajem szaletu przy ul. Orlej. Będą to jednak wciąż płatne toalety a te, o których mówią radni mają być darmowe…

2 thoughts on “Szalety na stulecie miasta”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl