Nadzieja w kolorze żonkila

W sobotę ulicami Otwocka przeszedł trzeci Marsz Nadziei. W ten sposób dziesiątki wolontariuszy i ludzie dobrej woli przypomnieli o istnieniu takich miejsc jak hospicja, manifestując swoją solidarność z chorymi oraz ich rodzinami.

Marsz wystartował sprzed budynku Starostwa Powiatowego w Otwocku, gdzie w imieniu organizatorów uczestników powitali wicestarosta Paweł Rupniewski oraz szefowa Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Małgorzata Szwed. OTOP powstało 14 lat temu, aby propagować idee opieki paliatywnej oraz wolontariat i pomagać ludziom potrzebującym opieki w najtrudniejszym momencie życia.

– Marsz jest częścią kampanii „Pola Nadziei”. Pola pełne żółtych żonkili są symbolem nadziei. Tę nadzieję na godne życie bez bólu chcemy dać wszystkim chorym. Dzisiaj, wręczając przechodniom żółtego żonkila, chcemy wywołać uśmiech na zatroskanych twarzach – mówiła prezes OTOP. – Naszym marszem przypominamy społeczeństwu o hospicjach, chorych i ich cierpieniu, ale też o oczekiwaniu na dobre słowo, uśmiech i towarzyszenie w chorobie. Z uśmiechem na twarzy, z radością w sercu i z żonkilem w ręku maszerujmy dla hospicjów. Nieśmy nadzieję, zarażajmy uśmiechem, odczarujmy hospicja! – zachęcała Małgorzata Szwed.

Następnie uczestnicy marszu ruszyli ulicami miasta do punktu przystankowego – otwockiego magistratu. Na czele, jak co roku, szła dyktująca maszerującym rytm Orkiestra Dęta OSP z Karczewa, za którą w żółtym pochodzie podążali przedstawiciele władz samorządowych, zarząd OTOP oraz pozostali uczestnicy, w tym reprezentacje szkolnych kół wolontariatu, dzieci, młodzież, nauczyciele i pedagodzy m.in. z Otwocka, Józefowa, Osiecka czy Kołbieli. Podczas przemarszu wolontariusze wręczali napotkanym przechodniom żonkile, baloniki i ulotki informujące o celu akcji i działalności Domowego Hospicjum „Empatia” oraz Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

Tradycyjnie podczas przystanku przy Urzędzie Miasta uczestników powitał prezydent Zbigniew Szczepaniak, który wyraził poparcie dla idei marszu oraz podziękowania za działalność hospicjów, OTOP i wszystkich wolontariuszy. Po pamiątkowym zdjęciu, krótkim odpoczynku i słodkim poczęstunku kolumna pomaszerowała dalej, by zakończyć pochód na terenie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury.

– Naszym marszem pokazaliśmy, że jesteśmy tu, żeby nieść pomoc i nadzieję, walczyć z bólem i samotnością – mówiła na zakończenie wiceprezes OTOP Małgorzata Kobiałka. Podziękowała ona wszystkim uczestnikom, współorganizatorom i osobom pomagającym w realizacji imprezy. – Rozdając żółte żonkile, zwróciliśmy uwagę mieszkańców Otwocka na to, że można być razem, razem pomagać i czerpać z tego radość. Zamanifestowaliśmy ideę, która mówi, że „hospicjum to też życie” – dodała.

– Na pewno osiągnęliśmy zamierzony cel, którym było poinformowanie mieszkańców Otwocka, że jesteśmy, działamy i liczymy na ich wsparcie. Dziś chcemy pacjentom i ich rodzinom zaoferować jak najlepszą pomoc – podsumowała w rozmowie z „Linią” cel marszu Małgorzata Kobiałka.

Rozstrzygnięcie konkursu

  • Dla uczestników marszu jego organizatorzy przygotowali konkurs. Chodziło o najbardziej pomysłowe własnoręcznie wykonane „żonkilowe” przebranie. Choć większość uczestników marszu miała na sobie coś w żółtym kolorze, do konkursu zdecydowały się przystąpić jedynie trzy osoby – uczennice ze SPnr 12 w Otwocku. Pierwsze miejsce i nagroda ufundowana przez Starostwo Powiatowe (tablet) przypadły Kasi Kierenko, uczennicy klasy IV.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.