Bibliotekarze „atakują”

8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozpoczyna on Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji trochę się dzieje.

Odjazdowy Bibliotekarz logo

Statystyki dotyczące czytelnictwa spadają na łeb, na szyję. Wszyscy, którym książka jest bliska, biją na alarm. W tych dniach biblioteki oferują imprezy, spotkania i inne akcje mające promować czytelnictwo. Każda inicjatywa jest więc bezcenna. Oto kilka najciekawszych, przygotowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.

W wigilię tego święta, w sobotę, 7 maja, niemal całą linię otwocką połączy akcja „Odjazdowy Bibliotekarz”, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Inicjatorami akcji na naszym terenie jest Biblioteka Wawerska, prowadzona przez Jacka Czarnowskiego, byłego dyrektora Otwockiego Centrum Kultury.

– Zależało nam na połączeniu w tym przedsięwzięciu wielu placówek z terenu linii otwockiej, wspólnym happeningu i zamanifestowaniu naszej miłości do literatury. Poza tym łączymy w tym roku dwie ważne rocznice: 150 lat gminy Wawer oraz 100 lat nadania praw miejskich Otwockowi – podkreśla Czarnowski.

– Wraz z nami organizatorami przejazdu są Biblioteka Miejska w Józefowie i Biblioteka Miejska w Otwocku. Zbiórka odbędzie się 7 maja o godz. 10.30 w bibliotece w Wawrze, przy ul. Błękitnej 32 (róg ul. Solidnej). Wyjazd planowany jest około godz. 11. Szlak wiedzie wzdłuż trasy dawnej Kolei Jabłonowskiej, przystanki mają znajdować się w WCK Falenica (ul. Włókiennicza 54), w Józefowie nad Świdrem przy dawnym moście kolejki wąskotorowej, a celem głównym będzie Muzeum Ziemi Otwockiej (ul. Narutowicza 2), gdzie pojawi się mnóstwo atrakcji.

– Wykonamy pamiątkowe zdjęcie, można będzie zwiedzić muzeum, zobaczyć rekonstrukcję obozu wojskowego z XVII wieku, przygotowaną przez Stowarzyszenie Semper Fidelis Res Publicae, skorzystać z wymienialni książek dla dorosłych i dla dzieci, zajrzeć do naszego Bibliobusa, czyli biblioteki na kółkach. Będą też poczęstunek, ognisko i zajęcia dla dzieci – wymienia Krzysztof Jakubiak z miedzeszyńskiej filii wawerskiej biblioteki. – Jedzie z nami Warszawska Masa Krytyczna, o zabezpieczenie techniczne zadba Cyklon Sport Serwis, a medycznie ubez- piecza nas Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zakończenie imprezy ma nastąpić około godz. 16-17.
www.bibliotekawawer.pl

Klub Mlądz w Otwocku poleca w niedzielę, 8 maja spotkanie pod hasłem „Biblioteka inspiruje”, zorganizowane we współpracy z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszczącej się w klubie. Odbędą się tam warsztaty kaligrafii, nauka pisania na maszynie, a także zajęcia ukazujące, jak tworzono rękopisy do książek na przestrzeni wieków. Zaplanowano także prelekcję o tym, jak powstało pismo.
Klub Mlądz, ul. Majowa 202, tel. 22 788 45 71, www.klubmladz.ock.com.pl, niedziela 8.05, godz. 16, wstęp wolny

Karczewska biblioteka zaprasza przez cały tydzień na poranki biblioteczne. Od poniedziałku do piątku (9-13 maja) będą to otwarte spotkania dla przedszkolaków, po kolei: 3-, 4-, 5- i 6-latków. Zaplanowane tematy to: Czytanie bajek, Uczuciowa biblioteka, Wielkie pytania małych dzieci, W krainie imion i Dobre wychowanie.
Miejsko-Gminna Biblioteka, ul. Widok 2, tel. 22 780 62 15, www.bibliotekakarczew.pl

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl