Bibliotekarze „atakują”

8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Rozpoczyna on Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji trochę się dzieje.

Odjazdowy Bibliotekarz logo

Statystyki dotyczące czytelnictwa spadają na łeb, na szyję. Wszyscy, którym książka jest bliska, biją na alarm. W tych dniach biblioteki oferują imprezy, spotkania i inne akcje mające promować czytelnictwo. Każda inicjatywa jest więc bezcenna. Oto kilka najciekawszych, przygotowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.

W wigilię tego święta, w sobotę, 7 maja, niemal całą linię otwocką połączy akcja „Odjazdowy Bibliotekarz”, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Inicjatorami akcji na naszym terenie jest Biblioteka Wawerska, prowadzona przez Jacka Czarnowskiego, byłego dyrektora Otwockiego Centrum Kultury.

– Zależało nam na połączeniu w tym przedsięwzięciu wielu placówek z terenu linii otwockiej, wspólnym happeningu i zamanifestowaniu naszej miłości do literatury. Poza tym łączymy w tym roku dwie ważne rocznice: 150 lat gminy Wawer oraz 100 lat nadania praw miejskich Otwockowi – podkreśla Czarnowski.

– Wraz z nami organizatorami przejazdu są Biblioteka Miejska w Józefowie i Biblioteka Miejska w Otwocku. Zbiórka odbędzie się 7 maja o godz. 10.30 w bibliotece w Wawrze, przy ul. Błękitnej 32 (róg ul. Solidnej). Wyjazd planowany jest około godz. 11. Szlak wiedzie wzdłuż trasy dawnej Kolei Jabłonowskiej, przystanki mają znajdować się w WCK Falenica (ul. Włókiennicza 54), w Józefowie nad Świdrem przy dawnym moście kolejki wąskotorowej, a celem głównym będzie Muzeum Ziemi Otwockiej (ul. Narutowicza 2), gdzie pojawi się mnóstwo atrakcji.

– Wykonamy pamiątkowe zdjęcie, można będzie zwiedzić muzeum, zobaczyć rekonstrukcję obozu wojskowego z XVII wieku, przygotowaną przez Stowarzyszenie Semper Fidelis Res Publicae, skorzystać z wymienialni książek dla dorosłych i dla dzieci, zajrzeć do naszego Bibliobusa, czyli biblioteki na kółkach. Będą też poczęstunek, ognisko i zajęcia dla dzieci – wymienia Krzysztof Jakubiak z miedzeszyńskiej filii wawerskiej biblioteki. – Jedzie z nami Warszawska Masa Krytyczna, o zabezpieczenie techniczne zadba Cyklon Sport Serwis, a medycznie ubez- piecza nas Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zakończenie imprezy ma nastąpić około godz. 16-17.
http://www.bibliotekawawer.pl

Klub Mlądz w Otwocku poleca w niedzielę, 8 maja spotkanie pod hasłem „Biblioteka inspiruje”, zorganizowane we współpracy z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszczącej się w klubie. Odbędą się tam warsztaty kaligrafii, nauka pisania na maszynie, a także zajęcia ukazujące, jak tworzono rękopisy do książek na przestrzeni wieków. Zaplanowano także prelekcję o tym, jak powstało pismo.
Klub Mlądz, ul. Majowa 202, tel. 22 788 45 71, http://www.klubmladz.ock.com.pl, niedziela 8.05, godz. 16, wstęp wolny

Karczewska biblioteka zaprasza przez cały tydzień na poranki biblioteczne. Od poniedziałku do piątku (9-13 maja) będą to otwarte spotkania dla przedszkolaków, po kolei: 3-, 4-, 5- i 6-latków. Zaplanowane tematy to: Czytanie bajek, Uczuciowa biblioteka, Wielkie pytania małych dzieci, W krainie imion i Dobre wychowanie.
Miejsko-Gminna Biblioteka, ul. Widok 2, tel. 22 780 62 15, http://www.bibliotekakarczew.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.