Na tropie złotego koziorożca

Współpraca w grupie, umiejętność porozumienia się i oczywiście głowy pełne pomysłów. Te rzeczy były szczególnie ważne podczas Olimpiady Kreatywności „Oczyma Wyobraźni”. Na pewno mają je uczennice Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Józefowie, które znalazły się wśród laureatów ogólnopolskiego finału tej imprezy. Pod koniec maja będą reprezentować Polskę podczas światowego finału w USA!

W tegorocznych zmaganiach podczas Olimpiady Kreatywności, która odbyła się we Wrocławiu między 1 a 3 kwietnia, wzięło udział blisko dwa tysiące najbardziej kreatywnych młodych ludzi z kraju i zagranicy. Nasze dziewczynki miały do pokonania 25 dru-żyn biorących udział w wyzwaniu teatralnym, w ich przedziale wiekowym. Zajęły pierwsze miejsce ex aequo z drużyną z Suwałk. To dla nas ogromna radość i satysfakcja, ale też kolejne wyzwanie – zaznacza Anetta Myszkorowska, nauczycielka plastyki w SP nr 2 i zarazem opiekunka grupy „Crayzolki”.

Zespół ten tworzy sześć uczennic z klas IV-V: Wiktoria Iwanik, Gabrysia Fedorko, Marysia Żelewska, Alicja Niczyporuk, Aleksandra Wiśniewska i Wiktoria Onufrowicz. Dziewczęta zmagały się z wyzwaniem teatralnym pod hasłem „Na tropie”. Polegało ono na wymyśleniu zagadki, której tropem wyruszą bohaterowie. Do tego zadania przygotowywały się od września do kwietnia.

– Miała to być tajemnicza historia, która dzieje się na Ziemi w dowolnie wybranym czasie przed 1990 rokiem. My cofnęłyśmy się aż do średniowiecza, akcja toczy się w 1407 roku w krzyżackim zamku w Malborku, gdzie Wielki Mistrz i rycerz Hans odkrywają tajemniczy tunel, a w nim trzy duchy. Dzięki pewnej technowskazówce (to też regulaminowy wymóg) nasi detektywi odnajdują skarb – złotego koziorożca. Na koniec muszą jeszcze odgadnąć, który z duchów stoi za ukryciem skarbu. Zakończenia są trzy i zależą od wylosowanej koperty, więc same nie wiedziałyśmy, jak skończy się spektakl – opowiadają dziewczęta.

– Co najważniejsze, cały pokaz nie może trwać dłużej niż osiem minut. Oceniany jest nie tylko pomysł, ale i scenografia, wykorzystanie sceny i wiele innych elementów. Uff, było trudno, ale się udało! – przyznają.

„Crayzolki” są nieco upojone sukcesem, ale też pełne obaw. Reprezentowanie Polski podczas Światowej Olimpiady w Knoxville, w stanie Tennessee, która odbędzie się między 23 a 29 maja, to dla nich duży stres. – Jak to się wszystko uda?! Mamy sporo pracy przy naszych rekwizytach, które na pokazie nieco ucierpiały. Trzeba to i owo podreperować, ale najbardziej stresujemy się tym, że w Ameryce musimy zagrać wszystko po angielsku – wyznają dziewczęta. – Poza wyzwaniem teatralnym czeka nas jeszcze „wyzwanie na już” i to zawsze jest całkowita niespodzianka. Tu nie można się wcześniej przygotować, jest tylko kilka minut. Jak to będzie? – zastanawiają się.

– Będzie dobrze – mówi z uśmiechem Anetta Myszkorowska. – Wierzę w naszą drużynę. To są mądre dziewczyny, na 400 możliwych do zdobycia punktów w polskim finale zdobyły 370. Poza tym będzie to na pewno wspaniała przygoda. Z Polski jedzie w sumie aż 20 drużyn. Bilety już mamy, więc proszę trzymać za nas kciuki! – dodaje nauczycielka.

Destination Imagination (DI)

  • „Oczyma Wyobraźni” – Olimpiada Kreatywności jest największym na świecie programem dla dzieci i młodzieży zorientowanym na kreatywne rozwiązywanie problemów. Działa w 30 krajach na sześciu kontynentach, w 48 stanach Ameryki Północnej oraz w kanadyjskich prowincjach.
    Olimpiada jest finałem kilkumiesięcznej pracy uczniów pod czujnym okiem trenerów ze szkół wszystkich etapów edukacyjnych biorących udział w programie Destination Imagination. Jest to pokaz kreatywnego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów w praktyce.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.