Zrobią porządek!

Droga do budowy lub remontu zniszczonych śmietników na otwockich osiedlach jest otwarta. Radni dali prezydentowi zielone światło, aby grunt pod altanami śmietnikowymi, który należy do miasta, przekazał wspólnotom mieszkaniowym.
Spalona częściowo altana przy ul. Hożej, na tyłach  sklepu motoryzacyjnego, czeka na remont
Spalona częściowo altana przy ul. Hożej, na tyłach sklepu motoryzacyjnego, czeka na remont

Niektóre śmietniki na osiedlach wyglądają obrzydliwie, aż strach tam wchodzić, bo nikt nie dba o nie. Problemem jest nieuregulowana kwestia własności altan śmietnikowych. Po rozmowach z mieszkańcami sprawą zajął się radny Marek Leśkiewicz.

– Teren, na którym stoją osiedlowe śmietniki, należy do miasta, a korzystają z nich mieszkańcy kilku budynków, które są własnością spółdzielni mieszkaniowej i wspólnot mieszkaniowych. Mieszkańcy najchętniej chcieliby, żeby to miasto wyremontowało te altanki. Urząd zwraca uwagę, że to jest własność kilku podmiotów. Żeby rozwiązać ten problem, proponuję partycypację w remoncie lub budowie altanek śmietnikowych i przekazanie ich w administrowanie wspólnocie albo spółdzielni – poruszył sprawę na komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego radny Leśkiewicz. Jako przykład podał altany śmietnikowe przy ul. Wyspiańskiego, Hożej czy Wspólnej. Budowa nowej altanki śmietnikowej to koszt ok. 12 tys. zł.

Obecny na komisji naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta Andrzej Hałaczkiewicz zwrócił uwagę, że to do obowiązków wspólnoty należy stworzenie mieszkańcom miejsca do wyrzucania odpadów. Radni Przemysław Bogusz i Witold Wachnicki stwierdzili, że wspólnoty mieszkaniowe powinny ponosić koszty remontu czy budowy śmietników, a miasto może pomóc w uregulowaniu stanu prawnego działek, na których się znajdują. Dlatego komisja spraw społecznych zawnioskowała do prezydenta o rozpatrzenie sprawy przekazania gruntu pod altany śmietnikowe w płatną lub bezpłatną dzierżawę wspólnotom mieszkaniowym, żeby mogły one bez przeszkód prawnych dokonać potrzebnych remontów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.