335 tys. euro na Restaurę!

Miasto otrzyma 335 tys. euro (czyli ok. 1,5 mln zł) unijnego dofinansowania na realizację projektu Restaura. Zakłada on rewitalizację zniszczonych obszarów Otwocka, m.in. centrum miasta, gdzie obecnie znajduje się bazarek przy ul. Orlej (czytaj więcej o bazarku).

ue

Otwocki projekt znalazł się w gronie 35 najlepiej ocenionych (wśród nich były tylko trzy propozycje z Polski), które zostały wytypowane do dofinansowania z unijnego programu INTERREG Europa Środkowa 2014-2020.

– Poprzez projekt o nazwie Restaura chcieliśmy stworzyć w Otwocku możliwości które pozwoliłyby na zmianę wyglądu miasta. Odrestaurowanie centrum i nadanie mu odpowiedniego charakteru przekracza możliwości budżetowe Otwocka. Istotne są także prawa własności poszczególnych budynków. Dlatego chcemy pójść inna drogą – przygotowania miasta na inwestycje w ramach formuły PPP. Powstanie coś na kształt strefy inwestycyjnej, przygotowanej do rozpoczęcia inwestycji. Co istotne – wszystkie działania związane z projektowaniem i ustalaniem kierunków rewitalizacji poprzedzone będą wieloma konsultacjami społecznymi, więc to mieszkańcy zdecydują o tym, jakie centrum miasta chcieliby mieć. Zdaję sobie sprawę, że, być może, dla mieszkańców, projekt jest dość abstrakcyjny. Liczę jednak na to, że za trzy lata, kiedy będziemy mieli produkt finalny projektu Restaura, inwestorzy będą namacalnym dowodem jego zasadności – mówi prezydent Zbigniew Szczepaniak.

W ramach projektu powstanie nowy plan rewitalizacji Otwocka, zostaną przygotowane analizy techniczne, prawne i finansowe dotyczące zagospodarowania centrum miasta. Dzięki temu będzie można ubiegać się o środki m.in. na: chodniki, parki i podziemne parkingi, remonty zabytkowych domów i całych obszarów miasta.

Budżet projektu Restaura to 2,1 mln euro, z czego 335 tys. euro przewidziane jest na finansowanie przez UE działań realizowanych przez Otwock. Konieczny będzie też wkład własny w wysokości mniejszej niż 15 proc. całej kwoty. W projekcie uczestniczy 10 instytucji z czterech państw (Polski, Słowacji, Słowenii oraz Chorwacji). Należy dodać, że Otwock jest jedynym miastem w Polsce, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Sekretariat Techniczny Programu INTERREG Europa Środkowa z siedzibą w Wiedniu.

Inicjatywa Restaura ma na celu wypracowanie mechanizmów umożliwiających przeprowadzenie rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich oraz obiektów dziedzictwa kulturowego.

One thought on “335 tys. euro na Restaurę!

  • 11 maja 2016 o 18:22
    Permalink

    Kolejny nowy plan rewitalizacji Otwocka, analizy techniczne, prawne i finansowe. Jak znam życie i historie Otwocka, kolejne 1,5 mln pójdzie w błoto „nie wiadomo” gdzie i Otwock jak był dziurą tak i pozostanie.
    Chyba że Rada Miasta dopilnuje i prezydent z kolesiami zrozumie , gdzie jego miejsce.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.