Wi-Fi pod latarnią

Otwock wreszcie będzie w sieci! Już w maju w mieście zostanie uruchomiony bezpłatny internet dla wszystkich. Wystarczy znaleźć się w pobliżu ulicznego oświetlenia typu LED, żeby móc podłączyć się do miejskiej sieci bezprzewodowej (Wi-Fi).

wifi

Korzystanie w Otwocku z internetu będzie w końcu łatwe, szybkie i darmowe. Taki prezent nie tylko mieszkańcom, ale i przyjezdnym zafundowało miasto, uruchamiając sieć Wi-Fi.

Gdzie posurfujesz?
Na początku strefa darmowego internetu obejmie obszar wokół urzędu miasta (patrz mapka). W następnej kolejności (czerwiec, lipiec) będzie on dostępny w parku miejskim przy liceum im. Gałczyńskiego (w ramach budżetu obywatelskiego), a docelowo siecią darmowego internetu ma być objęte całe miasto. Będzie to możliwe dzięki oświetleniu ulicznemu typu LED. W oprawę lampy wbudowany jest punkt dostępu (z ang. access point
– AP) – urządzenie zapewniające hostom dostęp do sieci komputerowej za pomocą fal radiowych. Pozwala to na rozszerzanie zasięgu dzięki bezpiecznemu monta- żowi AP wewnątrz oprawy. Tak naprawdę każde miejsce w mieście, gdzie są oprawy uliczne, ma możliwość montażu AP.

Jak korzystać?
Żeby skorzystać z darmowego internetu, wystarczy laptop, tablet lub telefon komórkowy z prawidłowo działającą bezprzewodową kartą sieciową. Otwocka sieć Wi-Fi będzie otwarta, trzeba więc się do niej podłączyć, po czym zostaniemy przekierowani na stronę http://www.otwock.pl, gdzie będziemy musieli zaakceptować warunki korzystania z darmowego internetu. Czas pojedynczej sesji nie będzie dłuższy niż 45 minut, przy czym przerwa pomiędzy poszczególnymi sesjami musi trwać co najmniej 15 minut. Maksymalna szybkość wysyłania i odbierania informacji ma zostać zwiększona z obecnych 512 kb/s (kilobitów na sekundę) do 1 mb/s (megabita na sekundę). Warto dodać, że zgodnie z wytycznymi Europejskiej Agendy Cyfrowej do 2020 roku każdy obywatel UE powinien mieć dostęp do łączy o prędkości co najmniej 30 mb/s.

Ile bezpłatny internet dla chętnych użytkowników będzie kosztował miasto? Jak się dowiedzieliśmy, jest to koszt abonamentu internetowego (ok. 400 zł miesięcznie), do którego będzie można podłączyć AP wbudowany w oprawę uliczną. Z uruchomieniem Wi-Fi miasto czeka na decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej w tej sprawie taki jest wymóg. Nie powinno to potrwać dłużej niż do końca maja. Sieć Wi-Fi w obrębie magistratu już jest aktywna, trzeba będzie ją tylko otworzyć po decyzji prezesa UKE.

2 komentarze do “Wi-Fi pod latarnią

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.