Trauguttowcy zlecą się do „Dwójki”

Szkoła Podstawowa nr 2 w Józefowie będzie gospodarzem XI Zlotu Ogólnopolskiego Bractwa Szkół im. Romualda Traugutta. Zaplanowane na 19 maja spotkanie jest dla uczniów i nauczycieli doskonałą okazją, by lepiej poznać historię, ale także zintegrować się oraz po prostu świetnie bawić.

traugutt

Spotkania bractwa rozpoczęły się 10 lat temu, w maju 2006 roku. Po raz pierwszy zorganizowała je historyk i bibliotekarz ze szkoły podstawowej w Mrozach. Sama znalazła rozsiane po Polsce szkoły im. Romualda Traugutta i zaprosiła je do współpracy – mówi Jolanta Kotlińska, kierownik świetlicy w Szkole Podstawowej nr 2 w Józefowie. To ona wraz z jeszcze jedną nauczycielką i trójką ucz-niów uczestniczyła w inaugurującym późniejszą współpracę szkół zlocie. – To było świetnie zorganizowane wydarzenie. Byłam zaskoczona, że w dzisiejszych czasach urządza się jeszcze takie imprezy. Urzekło mnie zaangażowanie tamtejszych władz samorządowych i całej szkolnej społeczności.

W zlocie uczestniczyli znakomici goście, wśród których znalazł się nieżyjący już dziś prawnuk Romualda Traugutta. To było bardzo ubogacające spotkanie. Cieszyłam się, że pojechaliśmy na ten zlot – wspomina Kotlińska.

Zlot patriotów
Po spotkaniu, jeszcze w 2006 roku, józefowska szkoła jako jedna z ośmiu wtedy podstawówek z całej Polski przystąpiła do Ogólnopolskiego Bractwa Szkół im. Romualda Traugutta. Jego głównym celem jest rozbudzanie w uczniach zainteresowania postacią patrona oraz związaną z nim historią (przede wszystkim powstaniem styczniowym), a także zaszczepianie patriotyzmu i pielęgnowanie tradycji. Bractwo ma swoje logo oraz hymn tworzony przez uczniów poszczególnych szkół (co roku nowa zwrotka powstaje w placówce będącej gospodarzem spotkania).

Co roku w zlotach uczestniczy delegacja nauczycieli lub dyrekcji oraz troje uczniów z pocztem sztandarowym. Tę trójkę wybrać
w Józefowie nie jest łatwo. Uczniów chętnych do reprezentowania szkoły jest zawsze dużo. Dlatego w „Dwójce” organizowany jest konkurs wiedzy o Romualdzie Traugucie i powstaniu styczniowym. Jego laureaci w nagrodę jadą na zlot. Dwudniowe wyjazdy finansuje dzieciom Rada Rodziców.
Gospodarzem zlotu są kolejne szkoły, które należą do bractwa.

Jubileuszowe, 10 spotkanie odbyło się ponownie w Mrozach, a okrągłą rocznicę uczczono wyjątkowo – w tym samym dniu, o tej samej godzinie przed każdą ze szkół posadzono Dęby Bractwa Szkół.

Śladami powstańców
W tym roku to józefowskiej szkole przypadł zaszczyt bycia gospodarzem XI Zlotu. – To jest dla nas ogromne przeżycie, ale i duże przedsięwzięcie – przyznaje koordynująca spotkanie Jolanta Kotlińska. – Za nami jest już 10 takich imprez i wiemy, jak wysoko poprzedni gospodarze zawiesili poprzeczkę – przyznaje.

Przedstawiciele należących do bractwa szkół przyjadą do józefowskiej placówki 19 maja rano. Wszyscy wezmą udział w uroczystej mszy świętej. Po niej w kościele wysłuchają koncertu chóru ze szkoły w Lublinie, która wykona „Tryptyk Powstańczy” napisany przez pracowników szkoły. Następnie uczestnicy zlotu przejdą w uroczystym pochodzie do szkoły, gdzie odbędzie się akademia. Zazwyczaj uczniowie przygotowują program artystyczny poświęcony postaci patrona i historii powstania styczniowego, odbywają się przemówienia gości, spotkania z historykami itd. Później, aż do kolacji, trwają zajęcia sportowe, kulturalno-oświatowe, konkursy, prezentacje – program zależy od tego, co zaproponują gospodarze.

Następnego dnia po śniadaniu następuje wprawdzie oficjalne zamknięcie zlotu, ale nie jest to jeszcze koniec spotkania. Gospodarze zabiorą jego uczestników na wycieczkę do mogiły powstańców styczniowych w Emowie, a później do Muzeum Powstania Warszawskiego (to nie pomyłka, według wielu historyków nie byłoby powstania warszawskiego, gdyby nie powstanie styczniowe).

– Nie planujemy jakiegoś nadzwyczajnego wydarzenia. Te nasze spotkania są wspaniałe same w sobie, każde jest inne, każda szkoła stara się zaprezentować z jak najlepszej strony. Przy okazji integrujemy się, nawiązują się nawet przyjaźnie – zapewnia Jolanta Kotlińska. – Nie zapominamy jednak o głównym celu, czyli propagowaniu wiedzy historycznej, rozbudzaniu postaw patriotycznych. A przy okazji pokazujemy uczniom, że nasz patron, dyktator Romuald Traugutt, był człowiekiem, o którym można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Bo każde spotkanie jest niezwykłą lekcją historii. Jesteśmy dumni z przynależności do bractwa – podsumowuje koordynatorka zlotu w Józefowie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.