Kulturalni lunatycy

Wystawy, koncerty, inscenizacja XVII-wiecznej bitwy, teatr cieni – atrakcji podczas Nocy Muzeów w powiecie otwockim nie zabraknie. Zapraszają placówki w Otwocku, Gliniance, Karczewie i Otwocku Wielkim.
Karolina Rec
W Otwocku z grupą Niewolnicy Saturna zagra Karolina Rec

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 roki w Berlinie. Zainteresowanie było ogromne i natychmiast temat podchwyciły inne europejskie miasta, organizując, m.in. Nuit Blanche w Paryżu, czy Museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku, w poznańskim Muzeum Narodowym. Ta kulturalna „epidemia” rozprzestrzenia się szyb-ko i to oczywiście bardzo cieszy.

W tym roku starostwo powiatowe w Otwocku, koordynujące zazwyczaj wydarzenia w powiecie, zrezygnowało z objazdówki po wszystkich placówkach. Wyszło jednak z nową, ciekawą inicjatywą.

– Chcemy się skoncentrować na gminach, w których nie ma stałych ośrodków kultury i których mieszkańcy zazwyczaj muszą jeździć do centrum powiatu lub do miejsc dedykowanych kulturze i historii. Podjęliśmy próbę, aby przynajmniej w ten dzień sytuacja uległa zmianie – opowiada Jędrzej Sudnikowicz, szef wydziału promocji i kultury w starostwie. – Pod hasłem „Noc Muzeów. Spotkania z żywą historią” odwiedzimy: Sobienie-Jeziory, Osieck i Celestynów. W sobotę odbędą się tam trzy imprezy tematyczne, rekonstrukcje mające na celu podtrzymywanie i upowszechnienie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. (szczegóły poniżej).

 • „Noc Muzeów. Spotkania z żywą historią”
  Sobienie-Jeziory (rynek/park), godz. 13.30-14.30 – „Wojskowość staropolska”: pokaz artyleryjski, pokaz szermierki, turniej łuczniczy, miniprelekcja „Broń i barwa XVII-wiecznych wojsk Rzeczypospolitej”.
 • Osieck (rynek/park), godz 15.30-16.30 – „Gry i zabawy staropolskie”: pokaz kuglarski, konkursy, np. rzut podkową, toczenie koła od armaty, przeciąganie liny, miniprelekcja „Dawne zabawy dworskie”, scenka rodzajowa „Spotkanie Panów Braci z Diabłem”.
 • Celestynów (ul. Regucka, naprzeciwko urzędu gminy), godz. 17.30-18.30 – „Na dzikich polach”: gry i zabawy plebejskie, pokaz strzelania z bata, pokaz szermierki, strzelanie z łuku, miniprelekcja „Między wschodem i zachodem”, scenka rodzajowa na temat zwady kozaków ze szlachcicami.

OTWOCK

 • Muzeum Ziemi Otwockiej zaprasza od godz. 20. Przygotowane będą liczne wystawy, te stałe i w plenerze, w tym najważniejsza tegoroczna ekspozycja złożona z pamiątek przekazanych przez mieszkańców miasta. To inicjatywa związana z jubileuszem 100-lecia Otwocka.

– Odbiór miło nas zaskoczył. Dostaliśmy trochę dokumentów i przedmiotów, ale przede wszystkim około tysiąca zdjęć, więc siłą rzeczy pokażemy tylko te najciekawsze. Będą one wyświetlane w namiocie zainscenizowanym na małe kino – opowiada Sebastian Rakowski, szef OCK i muzeum.
Na gości czekać też będą nastrojowo oświetlony skansen militarny z czołgiem w roli głównej oraz koncerty. Zaśpiewa młodziutka, ale ponoć szalenie zdolna wokalistka z Otwocka Dominika Wieczorkowska, której akompaniować będzie na gitarze Roman Sadowski, potem akustycznie zagra Kobranocka, następnie grupa Wysadzina i na finał Niewolnicy Saturna – awangardowy, poszukujący i eksplorujący nowe ścieżki projekt Roberta Derlatki, lidera zespołu Oranżada. Współtworzą go: Maciej Cieślak, znany z grupy Ścianka, i Maciej Zabrocki, grający m.in. z Hey, a od pewnego czasu także gdańska wiolonczelistka Karolina Rec, o której będzie jeszcze bardzo głośno. Jej talent już poznaje świat, w tym roku podpisała, jako pierwsza Polka, kontrakt z legendarną brytyjską wytwórnią FatCat, dla której nagrywają choćby Sigur Ros czy Animal Collective.

MZO, ul. Narutowicza 2, tel. 22 788 15 45, http://www.muzeum.ock.com.pl

OTWOCK WIELKI

 • W sobotę, 14 i niedzielę, 15 maja na terenie Pałacu Bielińskich odbędzie się piknik historyczny. W samo południe nastąpi otwarcie obozowiska wojskowego z XVII w. Można będzie zwiedzać obóz, podziwiać pokazy musztry oddziałów wojskowych i prezentacje broni oraz wyposażenia ówczesnych wojsk autoramentu polskiego i zagranicznego, słuchać pogadanek o wojskowości dawnej, a nawet uszczknąć co nieco podczas demonstracji sztuki kulinarnej.

W programie ponadto: gra terenowa, koncert węgierskiego zespołu Szelindek, stoiska rzemieślników, jarmark, zabawy dla dzieci, turniej szabli bojowej i zawody łucznicze.

 • Oto dokładny program wydarzenia:
 • sobota, 14 maja
  • godz. 12 – otwarcie obozu,
  • godz. 14 – salwa na otwarcie wydarzenia oraz prezentacja przybyłych grup,
  • godz. 14.15 – pokazy konne, pokaz XVII-wiecznej musztry i kunsztu wojskowego, prezentacja broni białej oraz prezentacja rzemieślników,
  • godz. 15 – gry i zabawy plebejskie dla zwiedzających (m.in. kuglarstwo, szermierka dla dzieci, zawody łucznicze),
  • godz. 15.15-15.45 – pokaz muszkieterski,
  • godz. 16-16.30 – pokaz kozackiej sztuki walki systema,
  • godz. 16.45-17.15 – pokazy broni białej,
  • godz. 17.30-19 – pokazy konne,
  • godz. 18 – otwarcie pałacu dla zwiedzających,
  • godz. 20-21 – wielka bitwa o Pałac Bielińskich, która przy huku dział i muszkietów oraz szczęku szabel stoczona będzie,
  • godz. 21-22 – spotkanie i pogadanki z widzami,
  • godz. 22 – pokaz fireshow.
 • niedziela, 15 maja
  • godz. 10 – otwarcie obozowiska,
  • godz. 10.10-10.50 – pokazy, oddziałów wojskowych,
  • godz. 12-13 – potyczka, dwóch zwaśnionych wojsk,
  • godz. 14 – zakończeni, imprezy salwą z muszkietów.

KARCZEW

 • „Romeo i Julia w twórczości Michała Elwiro Andriollego” to hasło przewodnie nocnych atrakcji, przygotowanych przez Muzeum Michała Elwiro Andriollego w Józefowie. Nie ma tu mowy o pomyłce, wydarzenie bowiem odbędzie się w Centrum Historycznym Ziemi Karczewskiej, Muzeum „Stara Plebania”.

Więcej informacji na http://www.facebook.com/swidermajerteam Muzeum „Stara Plebania”, ul. Księdza Żaboklickiego 12

 • W niedzielę, 15 maja polecamy też wydarzenie Zielone Świątki na Urzeczu – strefa smaku i obrzędu w Karczewie, nad Wisłą, przy tzw. tamie. W godz. 11-13 odbędą się tam: występy zespołów ludowych, umajone orszaki zielonoświątkowe, biesiada łurzycka z degustacją karczewskich wędlin, wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa „Karczew i Gmina na Urzeczu” oraz kiermasz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie „Książka gratis”.

GLINIANKA

GOK w Wiązownie, jak co roku, zaprasza w sobotni wieczór na nocne zwiedzanie Izby Regionalnej w Gliniance, przy blasku świec, w oprawie ciekawych historii mieszkańców okolicy.

– Aby połączyć motyw ludowości i nocnych aspektów zwiedzania, proponujemy warsztaty robienia lampionów, które posłużą podczas wieczornego przemarszu ze światłem do pobliskiego, zabytkowego, drewnianego kościoła, co stanowić będzie drugi punkt programu tegorocznej Nocy Muzeów. Zwiedzanie świątyni wiąże się z 460. rocznicą erygowania tutejszej parafii – opowiada Paulina Sokół z Gminnego Ośrodka Kultury. – Nocy przeciwstawiamy światło, dlatego proponujemy teatr cienia. Autorska legenda o Gliniance w formie teatru marionetek powinna zainteresować niejednego sympatyka Glinianki i okolic. Wszystko zaczyna się o godz. 17.30 od warsztatów. Przemarsz ze światłem do kościoła zaplanowano na godz. 19.40, a po powrocie do Izby Regionalnej, około godz. 20.40, odbędzie się spektakl teatru cienia. Potem będzie jeszcze czas na bajki, legendy i opowieści.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.