Energia z natury i dla natury

Pompy ciepła i rekuperacja (fot.) – to dziś jedne z najważniejszych technologii w branży energetycznej. Ich wspólnym elementem jest to, że pozwalają oszczędzać energię i są przyjazne środowisku.

rekuperacja

Na całym świecie istnieje tendencja do promowania i wdrażania rozwiązań ekologicznych, poprawiających jakość powietrza, niewpływających na ocieplenie klimatu i niepowodujących innych niekorzystnych zmian, których efekty stają się coraz wyraźniej zauważalne. W naszych realiach, gdy w wielu rejonach Otwocka i okolic wciąż oddychamy dymem z węglowych pieców i palonych śmieci, a raporty o zanieczyszczeniu powietrza biją na alarm, ta moda na ekologię wydaje się abstrakcją. Jednak warto, nawet stopniowo, wprowadzać nowe technologie. Jest to proces długi i często kosztowny, ale w perspektywie na pewno się opłaci. Korzyść to mniejsze wydatki i zdrowie nasze oraz naszych dzieci.

Żywiołowe ciepło
Pompa ciepła to przyszłościowa inwestycja w tanie ogrzewanie, która zwraca się każdego dnia. Jej zakup oznacza wygodę i oszczędność energii przez lata. Urządzenie to gromadzi energię ze źródeł naturalnych, takich jak: ziemia, woda i powietrze, i przekształca ją, bez emisji CO², w ciepło. Wykorzystujemy je na różne sposoby. Przede wszystkim pompa ciepła jest jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań zaspokajających całość potrzeb grzewczych w domu.

Technologia ta zapewnia także szybkie wytwarzanie dużych ilości gorącej wody, bez zużywania dodatkowej energii. Wreszcie może być wykorzystana latem do chłodzenia domówić, zastępuje zatem klimatyzację. Pompy są łatwe w montażu i obsłudze oraz – co wciąż warto podkreślać – przyjazne dla środowiska.

Jest kilka rodzajów pomp. Gruntowe z pionowym wymiennikiem magazynują energię słoneczną zalegającą głęboko pod powierzchnią. W podłożu skalnym nawiercany jest otwór, a następnie montowana jest rura na głębokość do 200 metrów. Dokładna głębokość zależy od samego domu, wielkości pompy ciepła i warunków otoczenia. Istnieją też pompy z poziomym wymiennikiem gruntowym i te magazynują energię słoneczną zalegającą w płytkim gruncie. Wymiennik znajduje się zaledwie około metr pod powierzchnią.

REKLAMA
REKLAMA

Pompy powietrzne nie wymagają wiercenia ani kopania w ogródku. Energia jest pobierana bezpośrednio z otaczającego powietrza w sposób ekonomiczny i przyjazny środowisku. Czwarta opcja to pompy ciepła, które pobierają energię z wód podziemnych. Woda jest pompowana z wywierconego otworu do wymiennika ciepła, który odzyskuje energię. Woda jest następnie odprowadzana z powrotem pod ziemię. Takie rozwiązanie może być najlepszym wyborem, gdy dostępne są wody gruntowe.

Prezent od powietrza
Pompy ciepła pozwalają na uzyskiwanie ciepła, z kolei rekuperacja – na jego oszczędzanie. Najprościej mówiąc, jest to system wentylacji, połączony z odzyskiem ciepła. Rekuperacja jest energooszczędnym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie zużytego wraz z zanieczyszczeniami (kurzem, dwutlenkiem węgla i zapachami). Równocześnie system rekuperacji zapewnia odzysk energii, a więc ciepła, z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie.

Jak to działa? Świeże powietrze zewnętrzne jest zasysane poprzez otwór w budynku. Następnie przechodzi przez wy- miennik ciepła rekuperatora, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego, zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Można zatem powiedzieć, że powietrze zużyte oddaje nam swoją energię – zimą ciepło, latem chłód.

Poprawnie zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewnia ciągłą obecność w domu świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okien,
o każdej porze roku. Gwarantuje również oszczędności na ogrzewaniu budynku, nawet do 50 proc., ponieważ dzięki rekuperacji ma on dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne.

To rozwiązanie wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej. Oznacza to, że w domu, który korzysta z systemu rekuperacji, nie buduje się już kominów wentylacyjnych.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

One thought on “Energia z natury i dla natury

  • 10 czerwca 2016 o 13:26
    Permalink

    Dużo czytałem w temacie rekuperacji i postanowiłem zainwestować w nią przy budowie domu. Zastanawiam się tylko jaki rekuperator zamontować, moja ekipa z którą się wstępnie dogadywałem poleca od http://www.bartoszwentylacja.com.pl/ koszt do 9 tys. zł ma być za niego. Będzie ok?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.