Jasna sprawa: łazienka

Jak powinna wyglądać stylowa łazienka? Przede wszystkim musi być… biała! Już od kilku lat to właśnie ten kolor robi prawdziwą furorę we wnętrzach,
a w nowoczesnej domowej toalecie stanowi właściwie konieczność.

lazienka

Kolor biały to trend, który okazał się bardzo praktyczny – stanowi idealne tło dla indywidualnych aranżacji, optycznie powiększa małą przestrzeń, a w większej współgra z każdym wystrojem, nawet awangardowym. Z kolei przy minimalistycznych rozwiązaniach daje poczucie przestrzeni i gwarantuje zawsze jasne wnętrze. Ponadto jest absolutnie uniwersalny – pasuje i do łazienek w dużych domach, i tych małych – w bloku czy kamienicy, niezależnie od stylu wykończenia.

Także stare toalety można łatwo odnowić poprzez pomalowanie ścian na biało i wymianę umeblowania czy ceramiki na coś prostszego w formie. Nie bójmy się prosić o pomoc specjalistów – profesjonalne usługi doradcze ma w swojej ofercie wiele firm ze sprzętem instalacyjno-sanitarnym. Obejmują one nie tylko pomoc w doborze odpowiedniej umywalki czy kabiny prysznicowej, ale również w takim gospodarowaniu przestrzenią, by jak najlepiej ją wykorzystać pod względem praktycznym i estetycznym. W końcu łazienka to nie tylko miejsce codziennych czynności pielęgnacyjnych, ale też intymna strefa relaksu.

REKLAMA
REKLAMA

W codziennym pędzie
We współczesnych aranżacjach łazienki próbuje się połączyć dwie niezwykle istotne potrzeby jej użytkowników: funkcjonalność, niezbędną przy korzystaniu z niej każdego ranka, nierzadko w pośpiechu, oraz pragnienie wyciszenia czy ukojenia. Odpowiedzią na pierwszą z tych potrzeb są m.in. uproszczone geometryczne kształty łazienkowej ceramiki oraz dostosowanie jej liczby – o ile jest to możliwe – do liczby domowników. Stąd coraz częściej w nowoczesnych projektach widzimy obok siebie dwie bliźniacze umywalki czy pisuar oprócz sedesu.

Ergonomię wnętrza ma także zapewnić minimalizm w umeblowaniu – tradycyjne szafki zastąpił szeroki blat pod umywalką oraz otwarte półki lub wnęki w ścianach. Nie ma więc przeszkód w postaci drzwiczek, a ponadto takie rozwiązanie wymusza poniekąd zachowanie stale przynajmniej względnego porządku. Dążenie do prostoty przejawia się również w rezygnacji z modnego jeszcze niedawno dekoru na rzecz gładkich płytek w stonowanych, naturalnych barwach lub o wyraźnie ze sobą kontrastujących motywach utrzymanych w sprawdzonym duecie czerni i bieli. Odchodzi się też od typowych luster w ramach – zamiast nich pojawiają się lustrzane płytki gładko łączące się z glazurą lub nawet całe lustrzane ściany, które dodatkowo optycznie powiększają wnętrze.

Tęsknota za naturą
Utrzymana w modernistycznym stylu łazienka jest co prawda nieco surowa, ale to tylko pozory. Biel przełamuje się w niej nie tylko czernią lub odcieniami szarości, ale i akcentami odwołującymi się do przyrody, na wzór salonów spa, w których spędza się czas dla przyjemności. Swoisty klimat buduje się za pomocą punktowego oświetlenia, głównie ledowego, które umieszcza się w strategicznych miejscach – jest to praktyczne i jednocześnie ciekawe dekoracyjnie.

REKLAMA
REKLAMA

Przytulność wnętrza mają zapewnić drewniane elementy – blaty czy belki, jakoby podtrzymujące sufit. Bardzo popularna jest też terakota drewnopodobna, która nierzadko do złudzenia przypomina parkiet, nawet w strukturze. Materiałem zdobywającym sobie coraz więcej zwolenników staje się również kamień. Kamienne podłogi czy elementy dekoracyjne w łazience nie ocieplają co prawda tego pomieszczenia, ale mają swój niebanalny, naturalistyczny urok.

Istotnym elementem ozdobnym nowatorskich łazienek jest też roślinność. I to nie tylko popularny dotąd bambus, ale wszelkiego rodzaju pnącza, palmy, eukaliptus czy inne tropikalne rośliny oraz rodzime paprocie. Bujna zieleń doskonale współgra z jasnym, minimalistycznym wnętrzem.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.