1,5 miliona złotych w rękach mieszkańców!

Po raz drugi mieszkańcy Otwocka zdecydują, na co zostaną przeznaczone publiczne pieniądze z kasy miasta. W budżecie obywatelskim do wydania jest aż 1,5 mln zł! Pomysły można zgłaszać już od 1 czerwca. Po raz pierwszy na projekty zagłosujesz także przez internet.

bud

Jeśli wiesz, czego brakuje w twojej okolicy, chcesz, żeby powstały np. plac zabaw, chodnik czy droga – zgłoś swój pomysł do budżetu obywatelskiego. – To właśnie realne narzędzie, które pozwala mieszkańcom na zmianę swojego otoczenia. Chcemy, aby każdy nie tylko podczas wyborów miał wpływ na wydarzenia oraz inwestycje przeprowadzane w naszym mieście – mówi autor projektu, przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. – W związku z dużym zainteresowaniem budżetem obywatelskim w ubiegłym roku planujemy zwiększenie kwoty przeznaczonej do dyspozycji mieszkańców o dodatkowe 400 tys. zł. W sumie ma to być 1 mln 550 tys. zł – dodaje.

Zgłoszone przez mieszkańców pomysły zostaną zweryfikowane przez miejskich urzędników. Potem nastąpi etap zbierania głosów poparcia dla ich realizacji. Od tego roku planowane jest przeprowadzenie głosowania także w internecie. Projekty z największą liczbą głosów we wskazanych progach kwotowych zostaną wpisane do budżetu miasta na 2017 r. i w tym czasie zrealizowane.

Co nowego?
Po ubiegłorocznym debiucie do budżetu obywatelskiego zostaną wprowadzone zmiany. – Ze względu na liczne uwagi, które odnosiły się do uprzywilejowanej pozycji szkół podczas zbierania głosów, chcemy wprowadzić zasadę, że na terenie danej placówki oświatowej w budżecie obywatelskim może zostać zrealizowany tylko jeden zwycięski projekt. Pozwoli to poprawić konkurencję wśród zgłaszanych projektów, a zarazem nie wykluczy potrzeb naszych szkół i przedszkoli – wyjaśnia Margielski.

Zasady

Przypominamy, że projekty mogą być zgłaszane do pięciu progów kwotowych: 500 tys. zł – maksymalnie jeden projekt, 250 tys. zł – maksymalnie dwa projekty (przy wykorzystaniu progu pierwszego), 150 tys. zł – maksymalnie dwa projekty (przy wykorzystaniu progu pierwszego i drugiego), 50 tys. zł – maksymalnie cztery projekty (przy wykorzystaniu progów pierwszego, drugiego i trzeciego), 10 tys. zł – maksymalnie pięć projektów (przy wykorzystaniu wszystkich pozostałych progów).

Planowany harmonogram

 • Od 1 czerwca do 1 sierpnia br. – składanie przez mieszkańców propozycji projektów.
 • Od 2 do 16 sierpnia br. – weryfikacja propozycji mieszkańców przez wydziały merytoryczne, ustalenie ostatecznej listy projektów i zadań do głosowania przez komisję opiniującą.
 • 17 sierpnia br. – opublikowanie listy projektów zatwierdzonych przez zespół opiniujący.
 • Od 1 września do 15 października br. – zbieranie podpisów popierających realizację poszczególnych propozycji.
 • Do 7 listopada br. – wyłonienie zwycięskich projektów.
 • Do 15 listopada br. – wpisanie zwycięskich propozycji do projektu budżetu Otwocka na 2017 r.

  W budżecie partycypacyjnym nie mogą być realizowane zadania:

 • których wymagany budżet całkowity na realizację przekraczałby kwotę 500 tys. zł,
 • które po realizacji generowałyby koszty utrzymania niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości proponowanego zadania,
 • które stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami i programami, w tym z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego,
 • które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności,
 • które zakładają realizację jedynie części zadania, w tym sporządzenie wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub jedynie środki na wykonanie, bez zabezpieczenia pieniędzy na projektowanie.

  Realizacja budżetu obywatelskiego w 2016 r.

 • W połowie czerwca w parku miejskim zostaną zamontowane urządzenia do uprawiania ćwiczeń gimnastycznych na świeżym powietrzu typu street workout. Będą to: drążki o różnej wysokości, poręcze, drabinki, ławki do ćwiczeń mięśni brzucha, lina do wspinaczki, koła gimnastyczne oraz poręcze do pompek. Koszt to 30 tys. zł.
 • Kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego będzie powstanie sieci darmowego internetu typu hotspot w parku miejskim. Przewiduje się, że zostanie ona uruchomiona już w czerwcu br.
 • Inwestycje oświatowe, które wygrały w głosowaniu, są realizowane we własnym zakresie przez szkoły i przedszkola.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.