Balkon na nowo

Wiosna to idealna pora na remont balkonu. To tutaj będziemy przecież za chwilę spędzać czas wolny z kawą lub książką. Posadzenie kwiatów w donicach, ustawienie pergoli czy skrzynek, malowanie balustrad to zadania dość łatwe. Jeśli jednak zechcemy malować balkonowe ściany, o kilku sprawach koniecznie musimy pamiętać.

balkon

Balkon w bloku czy kamienicy stanowi co prawda naszą własność, ale jego ściany są jednak częścią elewacji całego budynku. Chociaż prawo budowlane nie określa konkretnie kolorów, jakie może mieć, nie oznacza to, że mamy w tej kwestii pełną dowolność decyzji. Ustawa mówi bowiem o tym, że dany obiekt (tj. balkon) nie może oszpecać otoczenia, w przeciwnym razie odpowiedni organ może nam kazać usunąć zmianę. Nawet mimo to, że malowanie ścian balkonu nie jest określone jako robota budowlana, a jedynie praca konserwatorska, która nie wymaga zezwolenia. Warto też sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie znajduje się zapis o wymogu jednolitej kolorystyki elewacji.

REKLAMA
REKLAMA

Ściany balkonu, jak każde inne ściany zewnętrzne, można pomalować farbami elewacyjnymi – są one odporne na wahania temperatur, opady i czynniki biologiczne (warto zastosować preparaty do zwalczania grzybów i glonów!). Zanim dokonamy wyboru farby, sprawdźmy koniecznie, z jakim rodzajem tynku mamy do czynienia. Farby akrylowe stosuje się bowiem wyłącznie na tynki akrylowe i mineralne, a silikatowe – na tynki silikatowe i mineralne. Jedynie farbami silikonowymi można malować wszystkie rodzaje tynków. Jeśli zaś chcielibyśmy zdecydować się na samodzielne tynkowanie balkonu, pamiętajmy, że tynki mineralne, silikatowe i silikonowe stosuje się na podłożach wykonanych z naturalnych materiałów lub ocieplonych wełną mineralną, akrylowe zaś nakłada się na podłoże docieplone styropianem.

Za najtrwalsze uchodzą tynki akrylowe. Sprawdzają się one szczególnie przy opadach, ale z kolei nie najlepiej znoszą słońce – tu znacznie większą odporność wykazują tynki mineralne i silikonowe. Te pierwsze doskonale radzą sobie również z przymrozkami. One i tynki silikonowe są również dość odporne na zabrudzenia, które akryl znosi stosunkowo najgorzej. Czynnikiem wpływającym na przyjmowanie zanieczyszczeń jest też faktura. W Polsce najpopularniejsze są tzw. baranek oraz rowkowy kornik. Zbierają one więcej brudu niż gładkie powierzchnie, przy czym na gładkich zdecydowanie szybciej go widać.

REKLAMA
REKLAMA

Co ciekawe, faktura oraz barwa tynku mają wpływ na jego trwałość. Im większa chropowatość, tym mniejsze ryzyko uszkodzeń i większa zdolność przenoszenia naprężeń. Większą trwałość zapewnia także jak najjaśniejszy kolor elewacji – ciemne i mocne mają tendencję do szybkiego nagrzewania się na słońcu, odbarwień i płowienia. Prędzej też powstają na nich pęknięcia i rysy.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.