Kup pan cegłę!

Cegła to uniwersalny materiał budowlany, który doceniono już w starożytności ze względu na trwałość i estetyczny wygląd. Wykorzystuje się ją do budowy ścian, murów, fundamentów czy elementów we wnętrzach. A liczba jej specjalistycznych rodzajów stale rośnie.

ceg

Historia cegły sięga starożytności, tj. V/VI wieku przed naszą erą. Początkowo wytwarzano ją z mieszanki mułów i glin, po czym suszono w drewnianych formach na słońcu nawet przez kilka miesięcy. Szybko stała się ona trzecim – po drewnie i kamieniu – najważniejszym materiałem budowlanym. W gorących regionach świata wciąż tworzy się ją tym samym sposobem z gliny i mułu zmieszanego z trawą lub słomą. Nie jest ona odporna na wilgoć, ale jest tania i łatwa w produkcji i doskonale się sprawdza w suchym klimacie.

Podstawa z piasku
Na przestrzeni wieków cegły produkowało się z różnych materiałów, obecnie jest podobnie np. cegła ceramiczna powstaje m.in. z glin ilastych, łupków i mułków oraz z piasku kwarcowego. Składniki są mieszane na jednolitą masę, formowane, suszone i wypalane w temperaturze do 1000˚C. Z kolei wapienno-piaskowa cegła silikatowa to mieszanina piasku kwarcowego (ponad 90% masy) i wapna palonego (ok. 8% masy) z małą ilością wody. Jest ona wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, odporna na mróz i tania w produkcji. Wykorzystuje się ją do murowania ścian konstrukcyjnych wewnętrznych i zewnętrznych, ścianek działowych oraz ogrodzeń. Cegłę klinkierową zaś otrzymuje się w procesie wypalania mieszanki gliny i piasku w temperaturze 1100˚C. Jej powierzchnia nie płowieje, jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, a także niską i wysoką temperaturę.

REKLAMA
REKLAMA

Dom z cegły
Dom zbudowany z cegieł słusznie uchodzi za bardzo trwały. Ceglana elewacja to co prawda dość drogie rozwiązanie, ponieważ wiąże się z koniecznością zastosowania technologii trójwarstwowej, ale tego typu ściany wyróżniają się dużą izolacyjnością termiczną i akustyczną, przepuszczają parę wodną, a wewnątrz tworzą doskonały mikroklimat. Ponadto działa jak regulator temperatury: latem zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń, a zimą – ich wychładzaniu. Taki dom jest w dodatku energooszczędny, co w dłuższej perspektywie z pewnością się opłaca.

Ceglana elewacja jest też solidna, odporna na działanie czynników atmosferycznych i mikrobiologicznych, działanie kwasów. Nie wnika w nią brud, jest łatwa do czyszczenia, mrozo- i ognioodporna. Cegła uznawana jest także za materiał nadający domowi tradycyjny wygląd, dlatego od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Zwłaszcza że bogactwo rodzajów, faktur i kolorów cegieł daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Magia klinkieru
Elewacje z cegieł uznaje się dziś za pewien luksus, dawniej jednak stosowano je powszechnie w rejonach ubogich w kamień. Do dziś dominują na północy i zachodzie Polski oraz na Śląsku. Urodę starych cegieł naśladują obecnie tzw. cegły postarzane. Proceder ich powstawania też odbywa się jak w dawnych czasach – na niektórych cegłach widać nawet ślady wypału węgla.

REKLAMA
REKLAMA

Obecnie na rynku mamy trzy rodzaje cegieł elewacyjnych, a o ich podziale decyduje m.in. tzw. nasiąkliwość. Są to: cegły klinkierowe o nasiąkliwości do 6%, cegły licowe – do 16% oraz cegły licowe imitujące ręcznie formowane – do 19%. Im mniejsza nasiąkliwość, tym lepsza odporność na mróz, chociaż z założenia wszystkie cegły elewacyjne muszą być mrozoodporne. Decydując się na nie, należy sprawdzić również inne parametry techniczne, np. wytrzymałość, która nie powinna być mniejsza niż 25-30 MPa.

Warto przy tym wiedzieć, że handlowcy dość często nadużywają nazwy „klinkier” w stosunku do wyrobów, które nie spełniają wszystkich wymagań dla tego typu cegły. Prawdziwy klinkier wypala się z gliny w wysokiej temperaturze (ok. 1100°C), co sprawia, że jest on bardziej spieczony niż np. cegły licowe, mniej porowaty, o gładkiej powierzchni, a przez to i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Ma też porównywalnie najlepsze ze wspomnianych wyżej parametrów.

Kolory i faktury
Zabarwienie cegieł elewacyjnych jest wynikiem zmieszania glin – w zależności od użytego surowca i sposobu wypalania są jasno- lub ciemnoczerwone, pomarańczowe, żółtawe, białawe, brązowe, aż do ciemnego brązu, a nawet grafitowo-czarne. Spory jest również wybór cegieł cieniowanych. Co ważne, klinkier wyrabia się w Polsce głównie ze złóż czerwonej gliny, rzadziej żółtawej, stąd jego kolorystyka jest dość ograniczona.

Sposobem na zapewnienie większej różnorodności jest proces angobowania – na uformowaną i wysuszoną cegłę nanosi się bardzo drobno zmieloną glinkę o wybranej barwie, w efekcie uzyskując jednolicie wypaloną cegłę w konkretnym kolorze. W ten sposób powstaje także klinkier cieniowany. Cegły angobowane są oczywiście odpowiednio droższe. Cegły różnią się między sobą gładkością powierzchni. Bardzo naturalnie i klimatycznie wyglądają te, które są formowane ręcznie lub maszynowo, ale naśladując ten proces, ich załamania są wówczas rozłożone nieregularnie. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu cegły są jednak mniej wytrzymałe i zasadniczo nie poleca się ich np. na ściany osłonowe czy ogrodzenia.

Cegły budowlane
Tak ogólnie nazywa się pozostałe wyroby ceglane, które nie są odporne na wilgoć i mróz, więc należy je chronić np. tynkiem czy inną formą zabezpieczenia. Cegły te dzieli się ze względu na obszar ich zastosowania i tak:

 • cegła pełna przeznaczona jest do zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych, osłonowych, działowych, murów, słupów, ław fundamentowych i kominów;
 • dziurawka o otworach podłużnych lub poprzecznych, które decydują o jej izolacyjności, służy do stawiania ścian działowych, wypełniających, ścian w niskich budynkach oraz stropów;
 • z kratówki o otworach w kształcie rombu oraz sitówki z małymi okrągłymi kanalikami ułożonymi w pionie przez całą jej grubość powstają ściany zewnętrzne i wewnętrzne;
 • cegła szamotowa służy do wykładania palenisk kominków i pieców, ma bardzo wysoką wytrzymałość, nie pęka i jest ognioodporna;
 • kominówka ma kształt wycinka koła, jest bardzo wytrzymała, zwłaszcza na wysokie temperatury, dlatego przeznaczono ją do budowy kominów fabrycznych.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

3 komentarze do “Kup pan cegłę!

 • 19 maja 2016 o 12:10
  Permalink

  To jest poradnik?
  A gdzie słowo poroterm albo gazobeton (beton komórkowy)? Przecież teraz domy stawia się praktycznie tylko z tych dwóch materiałów.
  Artykuł dno totalne

  Odpowiedz
  • 19 maja 2016 o 16:36
   Permalink

   Panie Piotrze, to nie jest artykuł o tym, z czego obecnie buduje się domy i nie chodzi w nim o doradzanie w tej kwestii, to tekst informacyjny o cegłach w ich tradycyjnej postaci – jest on kierowany do osób, które ten właśnie materiał cenią sobie najbardziej. Ma pan rację, że traci on na popularności względem nowocześniejszych materiałów, które Pan wymienia, jednak ma nadal spore grono zwolenników, swoje zalety i niezaprzeczalny urok.

   Odpowiedz
 • 19 maja 2016 o 16:31
  Permalink

  Panie Piotrze, to nie jest artykuł o tym, z czego obecnie buduje się domy i nie chodzi w nim o doradzanie w tej kwestii, to tekst informacyjny o cegłach w ich tradycyjnej postaci – jest on kierowany do osób, które ten właśnie materiał cenią sobie najbardziej. Ma pan rację, że traci on na popularności względem nowocześniejszych materiałów, które Pan wymienia, jednak ma nadal spore grono zwolenników, swoje zalety i niezaprzeczalny urok.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.