Elektroniczny lokaj

Czym jest inteligentny dom? To określenie słyszymy coraz częściej, nie do końca rozumiejąc jego znaczenie. Najprościej mówiąc, to taki dom, w którym nie istnieją dziesiątki pilotów, jest natomiast jeden centralny system zarządzania sterowany np. z dowolnego tabletu czy smartfonu. Wszystkie instalacje są ze sobą powiązane, komunikują się, wymieniają informacje, reagują na zmieniające się warunki otoczenia zgodnie z ustawieniami użytkownika.
Wiele systemów sterowanych jednym urządzeniem to rozwiązanie, które można stosować zarówno w nowo budowanych, jak i już istniejących budynkach
Wiele systemów sterowanych jednym urządzeniem to rozwiązanie, które można stosować zarówno w nowo budowanych, jak i już istniejących budynkach

Poranny rytuał w wielu domach i mieszkaniach to – zależnie od pory dnia i roku – włączanie świateł, odsłanianie żaluzji lub rolet czy zasłon (bywa, że biegając między piętrami). Dobrze też włączyć muzykę, która wprowadzi nas w rytm dnia, a zimą, przed wyjściem, zmniejszyć temperaturę ogrzewania, ewentualnie przykręcić termostaty we wszystkich grzejnikach – po co ma grzać, skoro dom do wieczora stoi pusty?

Często na to wszystko brakuje czasu, bieganina każe machnąć na to ręką. Przecież wieczorem trzeba będzie znów zasłonić, odkręcić, zapalić. Okazuje się, że dziś można te sprawy ogarnąć szybko, wygodnie i…

REKLAMA
REKLAMA

…jednym przyciskiem
– Użytkownicy inteligentnych budynków, pytani o opinię na temat inwestycji w taki rodzaj instalacji elektrycznej, odpowiadają zazwyczaj „zaskakujące możliwości”. Fak- tycznie, perfekcyjne zaspokajanie wszystkich potrzeb mieszkańców zaskakuje nawet nas po tylu latach pracy. Nasze projekty ogranicza jedynie wyobraźnia – podkreśla Katarzyna Oleksowicz, szefowa marketingu firmy Inteligentny Budynek Polska, która ma siedzibę w Wawrze. – Taki dom czy mieszkanie spełnia wszystkie zachcianki i kaprysy swoich użytkowników. Proszę sobie tylko wyobrazić: powrót do domu po męczącym, ciężkim dniu pracy. Za dotknięciem jednego przycisku z funkcją „kolacja” w domu włączają się delikatne, żółte światła, w tle nastrojowo rozbrzmiewa muzyka ulubionej stacji radiowej, ogrzewanie zwiększa swoją moc, a inteligentne rolety ustawiają swoje lamele pod takim kątem, żeby sąsiedzi nie mogli nas podglądać.

REKLAMA
REKLAMA

A my oddajemy się błogiemu wypoczynkowi. Właśnie te wszystkie ustawienia zapamiętał system pod nazwą „kolacja”.

A co, jeśli nagle dzwoni telefon od znajomych, którzy chcą nas odwiedzić? Wystarczy jednym przyciskiem uruchomić scenę „goście”, a dom sam przygotowuje się na ich przyjęcie: na podjeździe rozpalają się światła, automatycznie otwierają się brama wjazdowa i drzwi wejściowe na tarasie,
a w salonie zaczyna rozbrzmiewać ulubiona muzyka – wyjaśnia Katarzyna Oleksowicz.

Taniej i bezpieczniej
Każdy dom wykonany w tradycyjny sposób to dziesiątki różnych, odrębnych instalacji. W domach inteligentnych stosuje się technologię, która łączy je wszystkie i pomaga nimi zarządzać. Ona niejako „pamięta”, co lubimy, i dostosowuje dom do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Pozwala na programowanie przede wszystkim oświetlenia, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, rolet, żaluzji i karniszy, nawa- dniania ogrodu czy instalacji audio-wideo oraz sterowanie nimi. To oczywiście podnosi komfort życia, ale wygoda nie jest głównym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem. Jeszcze ważniejsze są bezpieczeństwo oraz oszczędność.

System obejmuje też sterowanie bramami, oknami, jest zintegrowany z instalacją alarmową i monitoringiem, wideo-domofonami. Nadzorowanie budynku jest możliwe poprzez telefon czy internet z każdego miejsca na świecie, w obydwu kierunkach. Możemy np. wydać zdalnie polecenie, żeby temperatura w sypialni pod- niosła się, ale również otrzymamy komunikat, który zgłosi nam zdalnie usterkę czy zasygnalizuje włamanie. Technologia ta pozwala tworzyć nawet symulacje obecności, oszukując potencjalnego złodzieja, że w domu – w rzeczywistości pustym – są jego mieszkańcy. Na życzenie zapobiegliwych klientów można nawet zainstalować czytniki linii papilarnych – będzie jak w szwajcarskim banku!

Kolejne słowa klucze to „optymalne zarządzanie energią”, zarówno elektryczną, jak i cieplną. Przedstawiciele branży zapewniają realne oszczędności sięgające w skali roku nawet 25%. – Inteligentny system zadba o to, aby zużycie energii elektrycznej i cieplnej było nie większe niż potrzeba.

Oświetlenie dostosuje się samodzielnie do na- tężenia światła słonecznego. Po powrocie do domu włączą się tylko niezbędne lampy. Inteligentne rolety z ruchomymi lamelami sterują dopływem światła słonecznego, wspomagając system klimatyzacji. Zarządzanie systemem ogrzewania budynku również zostaje zoptymalizowane – wymienia Oleksowicz. – Pamiętajmy o tym, że rozwój cywilizacji to w dużej mierze dążenie do tego, aby przestrzeń wokół siebie stworzyć bardziej przyjazną, komfortową i bezpieczną, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne naszej planety – dodaje.

Artykuł pochodzi z dodatku budowlanego do „Linii Otwockiej”.

Cały dodatek możesz pobrać klikając na ten LINK

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.