Grot trafił na skwer

W ubiegłym roku przed budynkiem urzędu w Wiązownie otwarto pierwszy w gminie skwer, który otrzymał imię Stefana Grota-Roweckiego. W tym roku na obelisku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej i Wojska Polskiego stanęło popiersie generała.

Już w pierwszych miesiącach II wojny światowej na terenie gminy Wiązowna zaczął działać silny ruch oporu przeciwko hitlerowcom. W dworku Zamajdan – Olszyny w październiku 1939 roku dwaj generałowie – Michał Karaszewicz-Tokarzewski i Stefan Rowecki „Grot” – tworzyli podstawy armii polskiego państwa podziemnego. Nie dziwi więc fakt, że pierwszy skwer w Wiązownie otrzymał imię jednego z nich – Stefana Grota-Roweckiego.

Uroczystość odsłonięcia popiersia patrona odbyła się w poniedziałek, 9 maja. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni mieszkańcy, młodzież z wiązowskich szkół i dzieci z przedszkoli oraz poczty sztandarowe, wśród których znalazły się m.in. reprezentacje otwockiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego i Światowego Związku AK Rejon Mewa-Kamień. Obok włodarzy z sąsiednich gmin Celestynów i Kołbiel do Wiązowny przyjechali także goście honorowi. Byli wśród nich ostatnia przedstawicielka rodu Roweckich – córka brata generała Krystyna Rowecka-Trzebicka, dyrektor Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW w Emowie (od 2003 roku noszącego imię gen. Grota-Roweckiego), płk Piotr Potejko oraz właścicielka dworku Zamajdan–Olszyny Małgorzata Balasińska i autor popiersia Sławomir Wójtowicz.

Po krótkim wstępie prowadzącego uroczystość zastępcy wójta Tomasza Kostyry wójt Janusz Budny w towarzystwie bratanicy generała i autora jego popiersia przecięli wstęgę, a mszę polową odprawił ks. prałat Stanisław Łakomiec. Na zakończenie uroczystości wójt przekazał opiekę nad skwerem dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Wiązownie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.